W Warszawie odbędzie się dziś spotkanie ministrów spraw zagranicznych 16 państw europejskich z udziałem szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini. Do stolicy Polski przyjadą ministrowie krajów Grupy Wyszehradzkiej, Bałkanów Zachodnich (Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii i Serbii) oraz sąsiednich państw (Bułgarii, Grecji, Chorwacji, Rumunii, Słowenii i Włoch).

Rozmowy ministrów będą dotyczyły tematyki bezpieczeństwa, rozszerzenia Unii Europejskiej, współpracy regionalnej i pojednania między państwami.

Ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej przyjmą w Warszawie wspólną deklarację dotyczącą polityki rozszerzenia. "Polska i cała Grupa Wyszehradzka wspiera starania krajów Bałkanów Zachodnich o członkostwo w Unii Europejskiej." - zaznaczyła rzeczniczka MSZ, Joanna Wajda.

W ramach warszawskiego spotkania ministrów zaplanowano 2 sesje obrad. Pierwsza odbędzie się pod hasłem "Bezpieczna Europa Środkowa i Bałkany w coraz mniej bezpiecznym świecie - jak sprostać nowym wyzwaniom". Natomiast w trakcie lunchu roboczego ministrowie wezmą udział w dyskusji pt. "Łącząc naszych obywateli - pojednanie i współdziałanie".

Mówiąc o pojednaniu, Polska chce nawiązać do obchodzonego w tym roku 25-lecia traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z Niemcami. "Proces pojednania między naszymi narodami był czymś niezwykłym. Tym doświadczeniem zarówno sukcesów, jak i trudności na drodze pojednania, podzielimy się z krajami Bałkanów Zachodnich. Chcemy podkreślić, że warto podjąć wysiłek pojednania" - powiedziała Joanna Wajda, dodając, że Polska podzieli się również z państwami bałkańskimi swymi doświadczeniami dotyczącymi transformacji i akcesji do Unii Europejskiej.

W planie warszawskich rozmów szefów MSZ zaplanowano liczne spotkania bilateralne między ministrami z poszczególnych państw.

emde/Polskie Radio