Watykan: powołano grupę ds. ekskomuniki mafiozów - zdjęcie
10.05.21, 16:24fot. pxhere.com

Watykan: powołano grupę ds. ekskomuniki mafiozów

8

W Watykanie powołano grupę roboczą, która przygotowuje ekskomunikę dla członków mafii. Grupa istnieje w ramach Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Decyzja o jej powstaniu zbiegła się w czasie z beatyfikacją Rosaria Livatino, sycylijskiego sędziego, ofiary mafii.

Członkami grupy są przede wszystkim Włosi, jednakże jak zapewnia jej koordynator Vittorio V. Alberti, przewidziane są konsultacje z episkopatami na całym świecie, bo chodzi tu o wypracowanie nauczania dla Kościoła powszechnego.

- „Komisja została powołana, aby kontynuować prace, które rozpoczęliśmy cztery lata temu w sprawie mafii i korupcji. W pewnym momencie zdaliśmy sobie sprawę, że w Społecznym Nauczaniu Kościoła, w Prawie Kanonicznym, w Katechizmie nie ma żadnej wzmianki o ekskomunice mafiozów. Dlatego, aby wzmocnić ekskomunikę, wypowiedzi i magisterium Papieża Franciszka w tej kwestii, uznaliśmy za konieczne interweniować. Stąd utworzenie grupy roboczej. Będzie też trzeba wyjaśnić, czym jest ekskomunika. Bo ludziom wydaje się, że to inkwizycja. My chcemy, by jasno zostało zdefiniowane, że nie można być w mafii, a zarazem należeć do Kościoła. W oparciu o tę definicję chcemy też wypracowania nowego duszpasterstwa, które w przede wszystkim zajmie się ofiarami mafii, ale też podejmie się pracy w więzieniach, z osadzonymi, aby wskazać im drogę nadziei.“

Kościół od dawna potępia działalność mafii. Historyczne jest w tym względzie przemówienie św. Jana Pawła II w 1993 na Sycylii, które powszechnie jest uważane za publiczną anatemę mafiozów.

 

Vaticannews.va/Krzysztof Bronk – Watykan

Komentarze (8):

Glaudiusman2021.05.10 22:06
Mafiosów należy kratkować i tłuc bez opamiętania. To mordercy, złodzieje, oszuści i często zboczeńcy.
Po 11 ...2021.05.10 21:40
Grupę ds. ekskomuniki mafiozów??? Wara! Ręce precz od Obajtaka!
Kaczka basta!2021.05.10 20:28
Ponieważ trzeba mieć nieco pomyślunku, jak zabezpieczać interesy "matki naszej", to realizatorzy takiego niewczesnego pomysłu zaraz sami zostaną ekskomunikowani przez zarząd Banku Watykańskiego.
?2021.05.10 19:49
A kiedy ekskomunikuje lawendową mafię, która wywiesza tęczowe flagi na kościołach i szkołach katolickich, umieszcza homomurale w katedrach, a dzisiaj w Niemczechzorganizowała wielką akcję błogosławienia homozwiązków?
Co za trio! Dwa gudłaje i jeden jehowy!2021.05.10 19:13
Kto komu pierwszy trzepie k utasa? Żaden! W gaciach NIE mogą NIC znaleźć. Tylko niedzielną pieluchę.
katolik2021.05.10 18:22
a co Papież postanowi w sprawie swego przyjaciela Billa Gatesaa, który powiedzaił, ze swoimi szczepionkami dokona najiekszego holocaustu
AAAtomek2021.05.10 16:33
A kiedy Vatikanus powoła grupę ds. ekskomuniki księży wiedzących o pedofili wśród kleru? ps. Śmiem twierdzić, że ta włoska grupa spowoduje tylko wzrost stawek dla KK?
fcuk piss2021.05.10 16:32
saisin,morawiecki ,big duck i kempa beda niepocieszeni nie wspominajac gangstera z torunia