UE przedłuża sankcje na Rosję - zdjęcie
19.12.19, 15:51Zdj. Kremlinru, CC BY SA 4.0, Wikimedia Commons

UE przedłuża sankcje na Rosję

4

Unijne kraje formalnie i ostatecznie przedłużyły sankcje gospodarcze nałożone na Rosję za aneksję Krymu i agresję na Ukrainie.

W ubiegłym tygodniu zielone światło dali europejscy przywódcy na szczycie w Brukseli. Restrykcje, które wygasają pod koniec stycznia, zostały przedłużone o pół roku, czyli do końca lipca.

Kolejny raz Unia Europejska uznała, że nie ma postępów w wypełnianiu przez Moskwę porozumień z Mińska o zawieszeniu broni, że rosyjskie wojska nadal okupują Ukrainę i że sankcje nałożone w połowie 2014 r. muszą być przedłużone. W tej sprawie była jednomyślność wszystkich państw przy podejmowaniu decyzji, choć w przeszłości kraje, które utrzymują dobre relacje z Rosją, sugerowały złagodzenie sankcji bądź ich zawieszenie. Nie odważyły się jednak na razie wyłamać z unijnej jedności w tej sprawie.

Przedłużenie sankcji oznacza, że nadal największe rosyjskie banki i firmy naftowe będą miały ograniczony dostęp do rynków kapitałowych. Zakazana też będzie sprzedaż Rosjanom zaawansowanych technologii, w tym związanych z wydobyciem ropy ze złóż arktycznych, a także sprzętu podwójnego zastosowania, wykorzystywanego do celów cywilnych i wojskowych. Nadal będzie obowiązywało także embargo na dostawy broni.

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze (4):

Ryszard Olejniczak2019.12.19 17:52
UE przedłuża a Niemcy omijają i to jest ich anjwiększy biznes.
Sergej2019.12.19 17:29
Mężczyźni! Znalazłem fajny serwis randkowy, wiele dostępnych dziewcząt i kobiet z mojego miasta! Może być przydatny dla kogoś innego ---> http://russex.xyz
Tomek2019.12.19 17:03
Dorżnąć Pucina i dorżnąć kastę prawniczych prostytutek z peerelu!
rwe2019.12.19 16:55
I tak trzymać !