TYLKO U NAS! Prof. Grzegorz Górski: To jest koniec świata jaki znamy - zdjęcie
15.03.20, 15:45

TYLKO U NAS! Prof. Grzegorz Górski: To jest koniec świata jaki znamy

93

Zaryzykuję twierdzenie, że oglądamy właśnie koniec świata w jego obecnej postaci- to co wyłoni się „po”, będzie czymś zupełnie innym [...] W ciągu minionych 30 lat zanikła świadomość istnienia jakichkolwiek zagrożeń. Dla Europejczyków zajętych głównie zaspokajaniem swoich hedonistycznych zachcianek jest to szok- prof. Grzegorz Górski, historyk, rektor Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu, w wywiadzie specjalnym dla portalu Fronda.pl.
 
Fronda.pl: Prezydent Donald Trump zapowiedział wprowadzenie stanu wyjątkowego w USA w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa. Jakie skutki praktyczne dla mieszkańców i gospodarki USA może mieć to posunięcie?
 
Prof. Grzegorz Górski, historyk, amerykanista: Być może gdyby nie był to rok wyborów prezydenckich, możliwe byłoby rozważanie innych wariantów, dłuższe ważenie decyzji. Ale wybory wymuszają działania zdecydowane. Tutaj nie ma miejsca na błąd, na chwilę spóźnienia. Lepiej zrobić za dużo, niż cokolwiek, ale za późno.
 
Dziś nikt nie zaryzykuje w miarę prawdopodobnego oszacowania jakie będą skutki tego kataklizmu. Bo mamy już do czynienia z kataklizmem. Skoro ciągle tak niewielkie spustoszenia jakich realnie dokonał koronawirus dotąd, wywołują tak ogromne skutki, to zastanówmy się co będzie za kilka miesięcy, kiedy rozwinie się on z całą swoją siłą. Nikt już nie ma wątpliwości, że jeśli zdołamy sprawnie uporać się z tym problemem, to stanie się to w optymistycznej wersji w drugiej połowie czerwca. Ale to jest wariant optymistyczny.
 
Zatem skutki będą olbrzymie i zaryzykuję twierdzenie, że oglądamy właśnie koniec świata w jego obecnej postaci. To co wyłoni się „po”, będzie czymś zupełnie innym.
 
W mediach pojawiła się informacja, że w stanie Ohio koronawirusem zarażone może być nawet 1% populacji - ok. 100 tys. osób z niemal 12 milionów mieszkańców. Oznaczałoby to, że tylko w stanie Ohio jest więcej zakażeń niż w całej Europie. Skąd nagle taki wzrost zachorowań w USA?
 
Byłbym ostrożny z takimi szacunkami. Ciągle zbyt mało wiemy o dynamice tego zjawiska, innym problemem jest precyzja diagnostyki i - zwłaszcza - jej skala. Amerykanie dość sprawnie zablokowali transfer wirusa z Chin, ale zbyt długo czekali z blokadą połączeń lotniczych z niektórymi krajami europejskimi. Teraz ponoszą skutki zaufania do Unii Europejskiej, która w chwili tego wyzwania, okazała się całkowicie niezdolna do jakiegokolwiek konstruktywnego działania.
 
Prezydent Trump wprowadził ograniczenie połączeń lotniczych z Europą. Czy ta decyzja faktycznie zabezpiecza Amerykę przed importem koronawirusa do USA?
 
Blokada połączeń ograniczy dopływ osób zainfekowanych z Europy, w której niefrasobliwość rządów kilku państw doprowadziła do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się wirusa. Jednak USA również mają już problem z solidnym usadowieniem się tego wirusa, niezależnie od importowania go wraz z kolejnymi zainfekowanymi cudzoziemcami, czy dotkniętymi nim swoimi obywatelami. Ta blokada choć teoretycznie dotyczy tylko ruchu pasażerskiego, to jednak w oczywisty sposób rujnuje podstawy wymiany handlowej.
 
Jak bardzo koronawirus może wpłynąć na Europejską i światową gospodarkę? W Chinach produkcja w wielu zakładach pracy została zatrzymana, coraz bardziej odczuwalny jest brak surowców, podzespołów, czy gotowych produktów, produkowanych w Państwie Środka. 
 
Jak zaznaczyłem wyżej, w moim przekonaniu świat który znamy przechodzi na naszych oczach do historii. Nic już nie będzie takie same. Przykładowo, Amerykanie są obecnie pod presją Chin, które dostarczają im ponad połowę całej produkcji leków. Dzisiaj są praktycznie niezdolni do walki z koronawirusem, bowiem w imię walących się właśnie w gruzy reguł, przenieśli produkcję leków do Chin i innych krajów. I już panuje konsensus co do tego, że sytuacja ta musi ulec całkowitej zmianie.
 
Takich obszarów, mniej lub bardziej krytycznych jest wiele. Będą więc zapadać decyzje, które wywrócą do góry nogami dzisiejsze dogmaty, a zwłaszcza wiarę w to, że globalne, ponadnarodowe i w istocie całkowite egoistyczne koncerny, które oplotły świat swoimi bezdusznymi regułami, są w sytuacji takich wyzwań stawić im czoła. Nie są, bo im się to po prostu nie opłaca.
 
Jakie kolejne kroki powinien podjąć polski rząd? Zamknięcie szkół i uczelni, w pierwszej chwili wydające się dosyć drastycznym posunięciem, okazało się decyzją niezbędną, którą obecnie powielają inne europejskie kraje.
 
Wiemy już że zdecydowano się na kolejne, radykalne kroki. Za najważniejszy z nich uważam przywrócenie kontroli ruchu granicznego. Może powinno to nastąpić kilka dni wcześniej, ale domyślam się że nie dało się tego - ze względów logistycznych - zrobić szybciej. Sądzę że te wszystkie kroki które podejmuje polski rząd, w warunkach państwa demokratycznego, są na dzisiaj optymalne.
 
W Polsce i w Europie nie da się reagować tak jak w Chinach i to jest chyba dla każdego oczywiste. Patrząc na dynamikę zjawiska w różnych krajach wydaje się, że przyszły tydzień będzie decydujący. Okaże się na ile skuteczne były te działania które podjęto i czy powstanie konieczność, jeszcze bardziej drastycznych ruchów.
 
Co może nas czekać w krótszej i dłuższej perspektywie?
 
Problem Polski, ale i innych krajów europejskich polega na tym, że w ciągu minionych 30 lat - od zakończenia zimnej wojny - zanikła świadomość istnienia jakichkolwiek zagrożeń. Dziesiątki lat nie tylko bez wojny, ale i bez poważniejszych konfliktów czy brak kataklizmów w szerszej skali wbiły Europejczyków (i także Amerykanów) w nieograniczoną pychę i przeświadczenie, że nic złego im się stać nie może. Trwała niczym nie pohamowana fiesta, nikt nie myślał że może przyjść poważniejsze zagrożenie w skali całego kontynentu. Było to już widać przy okazji problemu migracyjnego, ale przejściowo udało się przy pomocy prowizorek przypudrować problem.
 
Teraz wrócił on z jeszcze większą siłą, a nałożył się na to kryzys z koronawirusem. Dla Europejczyków zajętych w ostatnich latach głównie zaspokajaniem swoich hedonistycznych zachcianek jest to szok, do którego nie są w stanie w żaden sposób racjonalnie się odnieść. A ponieważ stracili wiarę w Boga, to ich świat spektakularnie wali się w gruzy. Oni są bowiem nie tylko nieprzygotowani do jego obrony i nie mają żadnych sił witalnych, aby byli zdolni go ocalić.
 
Dziękuję za rozmowę. 

Komentarze (93):

nobilis2020.03.17 10:26
Coś się wali, ale czy to, co nadchodzi, będzie lepsze?
Parafian z pierwszej lawki2020.03.17 9:57
O jezu jaka najprawdziwsza prawda, lepsze niz autentyczne fakty
Ciekawy2020.03.17 0:18
To było by zbyt piękne. Raczej będzie tak, że prawie wszystko wróci do normy. Ludzie dobrowolnie nie zrezygnują ze swojego wygodnego życia. Musiałyby wymrzeć miliony ludzi a do tego miejmy nadzieję, że nigdy nie dojdzie. W testach psychologicznych jest takie pytanie. Czy twoim zdaniem większość ludzi jest zła czy dobra. Większość jest raczej dobra i nie zasługuje na taki los aby zostać zdziesiątkowana przez pandemię.
bolszewia2020.03.16 21:32
ale żeśta sie trolle uwziny na prezesa a jezdeśta jak ten plankton świecita odbitym słabym światełkiem różnych stefków cześków szechterów prezesowi nawet do zelówek nie sięgacie
anonim2020.03.16 21:00
Ale ma refleks . Ja to pisałam we Frondzie więcej niż tydzień temu a w internecie aż huczy od tego typu informacji . Albo ma umysł niezwykle wolnobieżny albo też potrzebował dużo czasu by pozrzynać od innych i przedstawił te wypociny jako swoje ? Ile skasował za to wodolejstwo ?
dżoana2020.03.16 18:56
JESTEM ZANIEPOKOJONY Unia przestała interesować się stanem praworzadności w Polsce. Zapaliło się pod ich własnym tyłkiem
anonim2020.03.16 12:51
Kto wyrażał zgodę, lub kto zaniechał swoich obowiązków, w związku na truciem i depopulacją Narodu przez NWO w Polsce? Kto jest za to odpowiedzialny? New World Order - nowy porządek świata youtube.com/watch?v=qHLInIIFkuA
anonim2020.03.16 11:39
Bardzo ważne jest aktywne włączenie się w budowanie tego co będzie, abyśmy nie przespali chwili. Nikt lepiej niż my sami nie urządzi nam życia i świata, przyspieszone dojrzewanie dla niektórych i pełnia zaangażowania dla pozostałych.
StanPio2020.03.16 14:41
Władcy pieniądza! Boją się samowystarczalności lokalnych społeczeństw i chcą wszystkich podzielić żeby się nie zjednoczyli i nie rzucili im do gardeł! Ale jak przetrwamy to będziemy SAMOWYSTARCZALNI lokalnie i regionalnie! Z własnymi pieniędzmi bezodsetkowymi i bez lichwy ubezpieczeniowo-prowizyjnej! Przedwojenne hasło naszych matek z Narodowej Organizacji Kobiet: SWÓJ DO SWEGO PO SWOJE!!! Czyli Polak do Polaka po polskie towary usługi!
Pytajniczek2020.03.16 9:54
Jak już tak wszystko zamykają to moze by i Tuska zamknęli?
Odwagi ludziska2020.03.15 23:39
Po tej pandemii nie będzie nic tak jak było.
Pytajniczek2020.03.16 10:06
To i dobrze.Greta Tumberg spłynie z falami gnojówki i lewacki eurochlew się rozleci.
Czesc2020.03.15 21:37
Cześć kotku, Szukasz seks przygody online? A moze w realu? Nie czekaj tylko dolącz do nas! www.xlove.com.pl -- Miliony kobiet czekają aż wreszcie ktoś napisze do nich! Pokazy online chat skype i seks tel!
Slav2020.03.16 9:49
To straszne pasztety muszą być skoro nikt do nich nie pisze.
Biedron2020.03.16 10:07
Ja to tylko śmisznych chłopców lubię.
Palindrom2020.03.15 20:13
To ci dopiero "mędrzec"! Panta rei to Heraklit z Efezu stwierdził 500 lat p.n.e.
Torchwood2020.03.15 19:08
" A ponieważ stracili wiarę w Boga, to ich świat spektakularnie wali się w gruzy." Co ma wiara w fikcyjnego boga do tego? Jedyne, co utrata tej wiary powoduje, to zmniejsza ryzyko zakażenia - bo nie trzeba w imię tej wiary chodzić w niedzielę do kościółka czy jeść magicznego wafelka.
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze2020.03.15 18:56
Wiesz o tym że są FAKE NEWS ... Ale to nie wszystko, są również FAKE BELIEVE VIDEOS! Robione na zamówienie Kremla. Zanim otworzysz VIDEO pomyśl, czy nie ma w nich MALWARE - VIRUSÓW! A już z pewnością to jest BULLSHIT VIDEO - BULLSHIT NEWS!
dylemat koszernego Żyda - szynka i boczek za darmo2020.03.15 18:55
@ Sauron, aaa_ ... ty Klapafuckyousz, nie bądź obojętny Żydzie wyklęty ... - "A teraz … głośno pierdzę, aby zagłuszyć kaszlnięcie." - I kto takich wpuścil do chrześcijańskiej Europy i Polski?! To wszystko od tego koszernego szajsu Krumsztyk!
obywatelRP2020.03.15 18:54
Może 1% lewaków to cwaniaki..... ale....reszta to straszna ciemnota:)))))
anonim2020.03.15 18:33
PILNE! Masowe zamykanie polskich historycznych kościołów w USA!? Komu na tym zależy? Tylko wRealu24! youtube.com/watch?v=gd4jc30wRTQ
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.15 18:20
W niektórych sprawach moje postępowanie już się zmieniło o 180 stopni. Np. Kiedyś głośno kaszlałem aby zagłuszyć pierdnięcie. A teraz … głośno pierdzę, aby zagłuszyć kaszlnięcie.
anonim2020.03.15 18:19
pierd*..na inteligencja przyglądała się jak rozwija się NWO i niszczy narody, a teraz ze stoickim spokojem obwieszcza, że trzeba będzie z tym żyć, to koniec świata, jaki znamy? a gdzie byliście, jak internet publikował fakty, huczał i burzył się na to, co wyprawiają gady z NWO? tfu!
Ciemnota to kupi?2020.03.15 18:19
A księża to nie ?
Loli2020.03.15 18:10
Problemy beda narastac. Afryka jest pustoszona przez szarancze. Stada owadow o niespotykanych dotad rozmiarach, pustosza cale kraje. Konsekwencja bedzie katastrofa glodu i chorob. Miliony Afrykanczykow rusza w kierunku Europy. Kto bedzie mogl jeszcze zatrzymac ten miliardowy najazd?
sorry2020.03.15 18:05
Matka Ziemia się zbuntowała i w obliczu zagrożenia swojego życia zaczęła się bronić .Takie to proste.Ograniczy przeludnienie i zahamuje wyniszczanie Ziemi.
anonim2020.03.16 21:22
Tyż prowda . Ale to nie Matka Ziemia stworzyła tego wirusa a człowiek . Matka Ziemia tak nie działa . Jest prostolinijna i nie zaskakuje ludzi pełnymi fałszu niespodziankami .
gumowa kaczka2020.03.15 18:03
Epidemia zostanie opanowana jak wszystkie ,które się pojawiały,zwłaszcza że kończy sie sezon tego typu schorzeń i wszystko wróci do normy-wirus atakuje układ oddechowy ale ludzkiej mentalności nie zmienia Stosujmy się do zaleceń związanych z higieną,rezygnacją ze zbednych zgromadzeń i zatrzymamy rozprzestrzenianie tego syfu. Nie przepadam za pisem ale uważam ,że zamkniecie granic ,szkół,knajp itd jest dobrym pomysłem. W Chinach epidemia wygasa ,nie bądźmy głupi jak Włosi a będzie dobrze.
Japa2020.03.16 18:59
"..Nie przepadam za ,,pisem" .. A dlaczego ? Bardzo bym się chciał dowiedzieć , co by PiS musiał zrobić aby zdobyć miłość ,,gumowej kaczki .
PROF. GÓRSKI PROPONUJE2020.03.15 17:56
TRZA WALNĄĆ KORONKĘ DO KORONAWIRUSA I ZE DWIE NOWINKI POMPEJSKIE ! BĘDZIEMY WTEDY KU.RWA BEZPIECZNI!!!!!!!!!
tm2020.03.15 18:12
Walnąć to się trzeba w głowę i nie pisać bzdur.
Jan2020.03.17 11:58
Cymbał jesteś ...ale żadne obelgi tu nie podziałają..jesteś jednym z tych ograniczonych popaprańców...
Olej2020.03.15 17:47
A ja się zastanawiam skąd to cholerstwo zostało wypuszczone i kto za tym się kryje ??? Nie jest z przypadku sytuacja, w której nastąpiło uderzenie w Chiny. Piszę uderzenie gdyż nie daję wiary by sami rządzący tym krajem byli tak niemądrzy aby do zaistniałej sytuacji dopuścić. W tajnych laboratoriach na całym świecie pracują szarlatani i jeszcze więksi szarlatani głowią się jak zmniejszyć populację świata. Są grupy ludzi, którym się wydaje, że są panami świata, że mogą decydować o jego losach tak jak się decyduje o masach tj. koncepcji sprawowania władzy jaki istniał w krajach komunistycznych, kiedy można było unicestwiać całe grupy społeczeństw lub narodów. I to był tylko statystyczny proces wedle myśli ojców rewolucji Ilicza i Wissarionowicza ,,Dźgaażkwili''' Myśl nie poszła na marne, bowiem są i obecnie ,,planiści'' którym się roi w głowach makabra. Pan Bóg nie czyni zła, wystarczy, że go nie zatrzyma w swoim akcie miłosierdzia. Człowiek ma tę paskudną naturę iż zapomina przeżyte doświadczenia i następne pokolenia, którym nie dane było cierpieć uważają stan szczęścia za coś co im się należy z tzw. postępu cywilizacji. Jakież owo myślenie jest kruche w konfrontacji z rzeczywistością widzimy teraz, na naszych oczach. Jest szok ! Może ci wszyscy od masowego zabijania nienarodzonych, ci sodomscy wizjonerzy przyszłości, obdzielający swoim szczęściem cały świat teraz pomaszerują w swojej paradzie ,,życia'' ? Ma racje autor; świat jaki znamy dobiega końca. Jaki przyjdzie ? Widać po profanacjach kościołów, agresji zdemoralizowanych środowisk lewackich, prących do wywrócenia całej kultury ludzkiej i dorobku cywilizacyjnego ludzkości. Czasem zastanawiam się nad czynnym oporem wobec tej machiny zła. Postawienie tamy i przejściem do kontrataku i to takiego bez pardonu. Aby nie dać się wieść na rzeź jak stado potulnych baranów.
Alojzy Cedzidło 2020.03.15 19:32
Nie jestem ani historykiem ani politykiem , ale widzi mi się ,że masz duzo racji . Zwłaszcza w ostatnim zdaniu .Podobno za Nerona było podobnie . Chrześcijanie szli na rzeż jak do nieba . I pewno dziś by ich nie było gdyby nie żmądrzeli . Dziś Neron ma nazwisko Ateista i różny wygląd . To Tuska , to Biedronia ,to Czarzastego , to Sanyszyn To ........ A my po 89 nie zrobiliśmy nic aby się obronić Z tym Koroniastym wirusem , też Twoje rozumowanie moze być logiczne . My g.....o wiemy co nam nasi ,,uczeni " oprócz dynamitu i bomby atomowej zmajstowali. Teraz se nagrody Nobla przyznają .
Olej2020.03.15 20:14
Co mogę odpowiedzieć ? W perspektywie Boskiej zło jest skończone gdyż nawet ci co za Nerona - z nim włącznie zgotowali chrześcijanom krwawą łaźnię sami ulegli zagładzie, siebie wzajem wyżynali w obłędzie żądzy władzy. Z perspektywy historycznej, zwłaszcza tej najbliższej wojny dzielono na sprawiedliwe i zbójeckie. Tak było z II Wojną i koniecznością wypalenia szwabskiego zła żelazem i ogniem. Nie zrobiono tego z bolszewizmem i marksizmem, przez co świat zmierzy się teraz z tą rzeczywistością. I konfrontacja właśnie nadchodzi. Pisząc o oporze przeciw złu myślę o aktywności obronnej. I tak gdy w Santiago do kościoła wdarła się w czasie mszy banda czerwonej hołoty i wywlekła z kościoła księdza bijąc go i poniżając, wierni stali nieruchomo zamiast stawić opór i czy się tylko da wytłuc agresorów robiąc z nich krwawą miazgę. Dać przykład i nauczkę dla następnych, którzy mieli by się poważyć na profanację. Co prawda zło należy dobrem zwyciężać, lecz wtedy zanim ono się samo wypali nie mając już kogo zabijać muszą zginąć miliony ofiar. Czy można do takiego scenariusza dopuścić ? Oto jest pytanie. Czy można było pozwolić Hitlerowi palić ludzi i mordować milionami w obozach ? Czy można było bolszewii sowieckiej dać rozprzestrzenić się na cały świat, wywracając go do góry nogami, tak samo jak uczyniono z Rosją ???
Alojzy Cedzidło2020.03.15 23:31
Chudzina jestem , w polityce , historii i ich ocenie Mam odwagę się przyznać .Pisze pan ,,Olej" ," ..Czy można do takiego scenariusza dopuścić .? Oto jest pytanie . " Jeśli o zezwolenie na zbrodnie Hitlera Stalina i ich pobratymców do roku 1989 nikt mnie zgodę nie pytał ,o tyle to co się działo po 89 czasem pytali . Nic sobie z odpowiedzi nie robiąc .I tak do dziś . Czy ktoś zapyta kto założył partię zwaną Obywatelską ? Jakoś nie słyszałem . A walczy o władzę i Prezydenta jak lew . Oto są pytania . Jeśli chodzi o współczesność , to część tych ,,pytań " sobie musimy zadać.
Pytajniczek2020.03.16 10:01
A ja zastanawiam się, skąd co roku wypuszczane sa nowe wirusy grypy?
Japa2020.03.16 18:53
No właśnie. Też mnie to męczy. Ta koronowana grypa szczególnie . To dopiero początek. . Pogrzeby pogrzebami . Raz ich mniej raz więcej . Tym razem ,,czyści" świat z tych których musimy utrzymywać . A że wcześniej płacili za przyszłe utrzymanie , to co ? U nas też wcześniej ,,podebrali " forsę przyszłym emerytom. A gospodarka ? Sprawdzcie na,,towarach " amerykańskich , a i naszych też, czy na metkach nie ma czasem ,,Made in China " Ani ja nie ekonomista , ani polityk . to i głupoty mogę pisać . Tylko marzy mi się aby mi ktoś udowodnił , że z ,,pytajniczkiem " piszemy głupoty.
Bogo2020.03.15 17:25
Dziś oglądałem TVN24 Lożę Prasową i widziałem największych ciuli RP. Nawet ta franca tak ich zagrzewała. Otóż zwykły cham ma swój honor, natomiast cham inteligentny nie ma honoru i dlatego Ślązaki nazywają ich po prostu zwyczajnie CIULE.
anonim2020.03.16 21:18
Bo Ślązacy wywodzą się od ludu słowiańskiego Ślężan . A tych , których widujesz w mediach to nacja napływowa , która nie rozumie słowa " honor , odwaga , prawość " . Rozumie tylko słowo ..........spekulacja . Ich język też jest nastawiony wyłącznie na spekulację . Za cenę wszystkiego . Dlatego idą przez świat przebojem .
KTO MU NADAŁ TYTUŁ PROFESORA?2020.03.15 17:21
TAKIE RZECZY TYLKO W ŚREDNIOWIECZNEJ POLSZY
tm2020.03.15 17:52
Ten który ciebie komentarzy pisać nauczył.
Extraktor Soxhleta2020.03.15 17:04
Kaczynski musi odejsc. Nie pasuje juz do tej wizji swiata po koronowirusie.
PolakNieLeming2020.03.15 20:35
Czubie POpaprańczy, to zrządzenie losu, że obecnie rządzi w Polsce PIS,Prawica, a nie mafiozi z PO-PSL, czy przedstawiciele czerwonej zarazy. Wszyscy oni przez lata swoich rządów udowodnili Polakom, że jak są już przy korycie, dbają tylko o siebie i swoje rodziny, kolesi. Całą resztę mając głęboko w d...e. Zgrozą byłyby ich rządy w tak kryzysowej sytuacji jak obecnie. Brawo rząd ! Brawo PIS !!! Większość Polaków Was popiera i wspiera !
stan2020.03.15 16:59
Od kilku lat tu i ówdzie można było przeczytać, że "mędrcy tego świata" szykują światowy kryzys ekonomiczny, poprzez chaos i zamieszanie. Miały być jakieś perturbacje. Zastanawiało mnie, jak to zrobią. Teraz już widzimy, że kryzys będzie nieunikniony. Podano kilka dni temu (takie informacje pojawiają się na króciutko i nie są wałkowane), że WHO rozważa wprowadzenie płatności wyłącznie kartą dla naszego "bezpieczeństwa" - pieniądz papierowy niesie zagrożenie. Niby w tym jest jakaś prawda, ale, żeby Światowa Organizacja Zdrowia w takim momencie zastanawiała się nad likwidacją pieniądza? Czy do tego została powołana? Myślę, że był to taki próbny bąk wypuszczony do sądowania, podobnie, jak Merkel wypuściła bąka, że nadszedł czas rezygnacji z suwerenności państwowej. Czy nie zmierzamy w kierunku - jedno państwo, jeden rząd i jeden pieniądz? Świat bez granic, za to z tabunem baranów, których trzeba przetrzebić, bo to też założenie światowej masonerii. To takie moje refleksje, dla kogoś mogą wydać się dziwne, ale sporo czytam, obserwuję i w oparciu o "przecieki" od "mędrców tego świata" - puzzle układają się same. A piszę po to, by zachęcić tych, którzy to przeczytają do obserwacji i analizowania poczynań możnych tego świata. Może Polacy się nie dadzą zapędzić w przygotowany nam kierat. Jak dotychczas, Opatrzność czuwa nad nami. Co by było, gdyby w tej chwili rządziła totalna, jak wierny pies gotowa na każde skinienie mini rządu światowego z UE?
nie ślepy2020.03.15 20:34
Gdyby dalej ta PeOwska zaraza rządziła było by PO nas! Tysiące przybłęd wrogich nam i do tego teraz taki kryzys a te gnoje by tylko mówili, że "piniendzy ni ma i nie bedzie"...więc zdychajcie!
Jan2020.03.17 11:55
Jestem pewien, że Polacy nie dadzą zapędzić się w ten przygotowany nam kierat. Zbyt niezależna i dumna drzemie w nas dusza. Jeszcze nie daliśmy się ogłupić do takiego stopnia jak te hedonistyczne społeczeństwa Francji, Niemiec itp..
em. dr inż.2020.03.15 16:46
Ja mam nadzieję, że w tym nowym świecie nie będzie tej jewrejsko - lewackiej EU z tymi de bi la mi na jej czele! Może w końcu odzyskamy wolność po 225 latach niewoli. Przed Twe ołtarze zanosim błaganie, Ojczyznę wolną racz nam zwrócić, Panie!
patrjota2020.03.15 17:13
wypierd... j do psychiatryka
tm2020.03.15 17:50
Morda!
Japa 2020.03.15 19:14
Panie ,,nie modny " ( ocena p. Tuska ) Uzasadnił byś to zalecenie . Inaczej Ty do kaftana się nadajesz .
anonim2020.03.16 21:12
Daj spokój . Uniezależniamy się od UE a popadamy dobrowolnie w uzależnienie od USA . To jest dokładnie to samo , tylko nie wiadomo co gorsze . Dwie nacje tego samego narodu walczą o Polskę . A ta dobrowolnie oddaje się w te łapska . Ale , co mi tam . I tak nie dożyję a więc niech sobie Polacy , nie Polacy robią co chcą .
Jan2020.03.15 16:37
Nic się nie zmieni. Rudy folksdojcz nadal będzie judził.
to nie fantazja2020.03.15 16:35
Jest oczywistym, ze świat jaki dzisiaj mamy przechodzi do historii. Patrzymy jak narazie tylko na virusa, ale nie zauważamy co się dzieje w ekonomii światowej, a ta albo jest bliska globalnego kryzysu albo załamania. Wystarczy przyjrzeć się giełdom; od N. Jorku do Hongkongu. Czegoś takiego nie było od dziesięcioleci. Wcześniejsze załamania były czysto ekonomiczne obecnie powoduje to nie atak terrorystyczny, nie niewypłacalne banki, ale wirus. Już miliony nie pracują, zależność EU, USA, Canada, etc. światowych gospodark od Chin w większym lub mniejszym stopniu już powoduje braki a rynkach. Cały przemysł farmaceutyczny tak czy inaczej nie działa bez Chin i Indii i to może być tzw. tipping point. A epidemia w Indiach może mieć wręcz biblijne rozmiary. Brak podstawowych lekarstw, środków higienicznych. Żarty już dawno się skończyły. Bez iście drakońskich, dyktatorskich posunieć zaraza jest nie do zatrzymania. Któregoś dnia nie będziesz miał wody w kranie, prądu, paliwa ... Ludzie będą chorzy i nie wykluczony, że i ty.
Alojzy Cedzidło2020.03.15 19:10
Ponuro to brzmi . Ale od prawdy dalekie nie jest.. Czas by zacząc się jednoczyć . U nas , w Polsce , jest to możliwe ?
Pytajniczek2020.03.16 10:00
Czy komuś kiedyś udało się zatrzymaćpowódź?nie.Można byo tylko usuwać jej skutki.Wszystkie te kwarantanny sa przeciwskuteczne, gdyż populacja musi wirus przechorować i uodpornić się i na niego, i na wszystkie kolejne podobne infekcje. Kwarananny rozwalą swiatową gospodarkę i spowodują że proces uodparniania bedzie się przedłużać. Przyjmijmy do wiadomości że zatak korony jest czymś naturalnym jak np grypa.Nie da się tego w zaden sposób zatrzymać, można tylko spowolnić, ale po co i jakim kosztem?
wicek2020.03.15 16:15
Czytając tytuł myślałem że to jakieś kolejne katastroficzne wizje których ostatnich sporo. Ale profesor ma rację. Ten wirus pozmienia sporo w świecie. Chociażby tak prozaiczna sprawa jako samowystarczalność w zakresie żywności. Czy teraz już wiadomo po co płacimy rolnikom te dotacje? No właśnie po to, żeby utrzymać produkcję żywności w kraju na wypadek taki jak ten. W Polsce nie braknie jedzenia bo produkujemy go dużo. Słyszałem, że na budowach zaczyna brakować materiałów (pisuary, prysznice itd), bo Chińczycy przestali je wysyłać. To kolejny, błahy może, ale jednak przykład. I konkluzja, dwukrotnie powtórzona również zasługuje na uwagę. Ludzie uznali, ze są tak doskonali, że Bóg nie jest im do niczego potrzebny. I przestali wierzyć w Boga. Takie katastrofy są po to by to wiarę odbudować, i tak było od wieków. A to akurat Europie i światu zachodniemu wyjdzie tylko na dobre. Jak to się mówi, nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.
policjant2020.03.15 16:14
TVN to psy niemieckie
Dziękuję wszystkim którzy już to praktykują!2020.03.15 20:24
Amerykańskie.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.15 21:02
TVP to psy ruskie, kurskie.
Atheisten sind dumm - A. Einstein.2020.03.15 16:11
- "𝐈𝐦𝐢𝐭𝐚𝐭𝐢𝐨𝐧 𝐢𝐬 𝐭𝐡𝐞 𝐬𝐢𝐧𝐜𝐞𝐫𝐞𝐬𝐭 𝐟𝐨𝐫𝐦 𝐨𝐟 𝐟𝐥𝐚𝐭𝐭𝐞𝐫𝐲 𝐭𝐡𝐚𝐭 𝐦𝐞𝐝𝐢𝐨𝐜𝐫𝐢𝐭𝐲 𝐜𝐚𝐧 𝐩𝐚𝐲 𝐭𝐨 𝐠𝐫𝐞𝐚𝐭𝐧𝐞𝐬𝐬.”- O. Wilde
man.of.Stagira2020.03.15 16:01
Coronavirus will bankrupt more people than it kills — and that's the real global emergency https://www.independent.co.uk/voices/coronavirus-deaths-trump-stock-market-pandemic-economy-bankrupt-italy-a9394891.html?fbclid=IwAR2ZDkh_uF6G2s42pycyOf1YrJZrcgJICs7OlVOeIRayICT1qDPgxQ8U8h8 .
Aż chce się powiedzieć: Look who's talking!2020.03.15 15:57
Co za brednie. 30 lat? A 11 września?
MK2020.03.16 14:21
11 wrzesnia to skala kontynentu? świata? zdarzenie lokalne. szokujące, ale zagrożenie życia było punktowe. kto nie był w miejscu zdażeń, nie obawiał się o zycie. Chyba że mieszkał wtedy (w czasie "odwetu")w Afganistanie albo w Iraku, ale to już inna bajka.
man.of.Stagira2020.03.15 15:54
Dla Europejczyków zajętych w ostatnich latach głównie zaspokajaniem swoich hedonistycznych zachcianek jest to szok, do którego nie są w stanie w żaden sposób racjonalnie się odnieść. A ponieważ stracili wiarę w Boga, to ich świat spektakularnie wali się w gruzy. Oni są bowiem nie tylko nieprzygotowani do jego obrony i nie mają żadnych sił witalnych, aby byli zdolni go ocalić. koniec cytatu .
Grzegorz z Domaradza2020.03.15 16:09
Pozdrawiam. Dodaj jakiś cytat z dawnych świętych by podnieść nas na duchu.
Czlek2020.03.16 1:04
"Wchodźcie przez ciasną bramę; albowiem szeroka jest brama i przestronna droga, która wiedzie na zatracenie, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. A ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do żywota; i niewielu jest tych, którzy ją znajdują." Pozdrawiam
Grzegorz z Domaradza2020.03.16 9:40
Pięknie. Dziękuję
anonim2020.03.16 21:04
I droga to wyboista . Rani się stopy na kamieniach i traci oddech z wysiłku .
Pytajniczek2020.03.16 9:55
oj tam oj tam. Najgroźniejsza na świecie jest mała dziewczynka ze Szwecji!
Katolicka Kretynizacja Polski2020.03.15 15:53
spokojnie panie Górski! nic się nie zmieni! klechy nadal będą skubać owieczki z kasy i gwałcić im dzieci. PiS nadal będzie kłamał i siał nienawiść a polaczki będą sobie skakać do gardeł...
STANISLAW2020.03.15 16:26
Biedny, Tobie PIS też obniżył ubecką rentę?
gnida koszerna2020.03.15 16:49
Narazie icek to wy w izraelu skaczecie sobie do nocha.
tm2020.03.15 17:49
A ty nie jesteś polaczkiem?
Nie jestem robotem2020.03.15 18:20
Odwal się od owieczek sodomito. Tylko zboczone barany ruchają inne barany, czyli wasi lewicowo-qtasowi agenci w KK.
Hilary2020.03.15 18:43
Ile milionów ludzi zamordowali Ateiści ?Około 150.Milionów .W jednym XX stuleciu.Lepsza najgłupsza religia od was ćwoków pochodzących od małpy.
Japa2020.03.15 19:03
Jednak nie skorzystałeś z mojej rady .i dalej piszesz pierdoły bez zbadania prawdziwości swojej wiedzy.Przecięż nie musisz od razu iść do spowiedzi.Posłuchaj kazania , popatrz na ludzi. Jak się zachowasz kulturalnie ,z kościoła cię nie wygonią .A może zmadrzejesz i zauważysz , że katolicy nie tacy grożni. Chociaż .... Ty o tym wiesz ( że nie grożni) bo wiesz ,ze jak byś napisał coś małokulturalnego o Allachu ..... Noooo dobra dobra psttt . Juz masz pełne gacie ? .
Marcin.. 2020.03.15 15:52
Gdzie jest ten tchórz kulawy karzeł z Żoliborza, bożyszcze powiatowej Polski, mieszkańców wsi i małych miasteczek. Polski zacofanej, zakompleksionej, płaszczącej się przed Proboszczem i miejscowym kacykiem pis, gotowej zatłuc sztachetami wszystkich, którzy wątpią w ich nieomylność.Tylko zasiłek i 500+ to ich życie. Prezesik nie pojawia się w Sejmie, ale kasę na konto pobiera.Na Nowogrodzkiej też się nie pojawia, wali w majty ze strachu, że dołączy do brata i mamusi !! Może by wygłosił Orędzie do pisowskich obłąkańców? Nie on boi się wyjść ze swojej strzeżonej Żoliborskiej nory!!! Banda ochroniarzy za 108.000 tysięcy miesięcznie z naszych podatków, też może go poczęstować wirusem!!
STANISLAW2020.03.15 16:25
Tobie PIS też ograniczył rentę ubecką? Biedny!
Marcin.. 2020.03.15 16:40
Stanisław, co zabolało, bezrobotny wiejski chamie na zasiłku?
Wojtek Polak2020.03.15 17:52
a jednak Stanisław ma rację ub-olowi odebrali to czego się dorobił na katowaniu Polaków. ciesz się że ci całości nie odebrali bo takim łachudrom jak ty nic się nie należy od państwa Polskiego. a i jeszcze jedno lepiej być ''wiejski chamie'' niż bez pańską łachudrą na usługach czwefonych ruskich.
mały plugawy kulawy2020.03.15 17:18
i tak ZDECHNIE - NIE BÓJ ŻABY !!
Henryk M2020.03.15 17:49
Coś mi się zdaje że ty już masz majty pełne .
Lennon2020.03.15 17:55
Dziś to był na mszy u św. Benona w Warszawie.
anonim2020.03.15 18:00
daruj sobie, nikt tego nie czyta
Japa2020.03.15 18:17
Ten tekst z ,,kulawym karłem " : juz gdzieś czytałem. ,,Marcinku " Drogi ! ,Nie stać cię na własny wpis . ? Piszesz to co ci nakażą ? No ... skoro płacą , to szmata dla kasy wszystko napisze .
Hilary2020.03.15 18:45
A gdzie wasz szatniarz niemiecki ?Gdzie Frans Timmermans?Gdzie Verhowstadt ?Gdzie Jourowa?No i gdzie ta słynna KOMISJA WENECKA ?No gdzie Marcinie ?
jaga2020.03.15 21:29
Lecz się bo nienawiśc wyniszcza nienawistnika
Jacek2020.03.16 20:19
choruje na nogę, głupi nienawistny gnojku!
Małgorzata2020.03.16 20:24
Szkoda mi ciebie człowieku. Jad cię zabije pewnego dnia
Janusz&Grażyna2020.03.20 15:59
Ależ ty jesteś niemiłosiernie p.....ny
Nefretete2020.03.15 15:46
Ha ha ha najgorsze dopiero nadejdzie !!!zdziwicie sie.juz wkrótce
ardo2020.03.15 18:18
Cieszysz się przygłupie. Współczuje.