25.03.17, 09:50fot. Ryszard Holubowicz, lic. CC BY-SA 4.0 via Wikipedia

Tusk zarzeka się, że chce UE suwerennych państw

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich, że albo Europa będzie zjednoczona albo nie będzie jej wcale.

Donald Tusk mówił, że Europa funkcjonująca jako jedność może dać swoim członkom niepodległość i wolność swoim obywatelom. "Unia Europejska to nie slogany, procedury ani przepisy. Nasza Unia stanowi gwarancję, że wolność, godność, demokracja i niepodległość nie są już jedynie marzeniami, lecz naszą codzienną rzeczywistością" - powiedział przewodniczący RE.

Donald Tusk mówił także, że po szczycie w Rzymie Unia Europejska powinna być bardziej niż wcześniej unią jedności politycznej, takich samych zasad i suwerenności zewnętrznej. Donald Tusk zaapelował także do unijnych przywódców, aby udowodnili, że potrafią zadbać o wspólne dziedzictwo, które zostało odziedziczone po twórcach integracji europejskiej sprzed 60 laty.

Donald Tusk mówił również o historii Polski, między innymi o strajkach w stoczni gdańskiej i powstaniu "Solidarności".

Dziś w Rzymie szefowie 27. państw członkowskich Unii Europejskiej podpiszą wspólną deklarację, która określi zarys przyszłości Unii Europejskiej na najbliższe lata.

Podpisanie Traktatów Rzymskich w 1957 roku zapoczątkowało istnienie Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej.

emde/IAR