Tusk: Obronimy Polskę i Europę przed nienawiścią - zdjęcie
14.01.19, 18:26Zdj. Ryszard Hołubowicz, CC BY SA 4.0, Wikimedia Commons

Tusk: Obronimy Polskę i Europę przed nienawiścią

42

Przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk na wieść o śmierci prezydenta Pawła Adamowicza przyjechał do Gdańska. W kilkunastu polskich miastach w poniedziałek wieczorem rozpoczęły się marsze poświęcone pamięci tragicznie zmarłego samorządowca. 

Tysiące gdańszczan zebrało się przy pomniku Neptuna na Długim Targu. Wśród nich są byli i aktywni politycy, m.in. Donald Tusk, Bogdan Borusewicz czy Lech Wałęsa. 

"Dla ciebie i dla nas wszystkich obronimy nasz Gdańsk, naszą Polskę i naszą Europę przed nienawiścią i pogardą"- podkreślił były premier RP.

"Przyszliśmy dzisiaj do Ciebie jako gdańszczanie, każdy mieszkaniec Gdańska pamięta Ciebie od twojej najwcześniejszej młodości. Byłeś zawsze tam, gdzie trzeba było pokazać dobrą i odważną twarz i stanąć przeciwko złu"- Wspominał Adamowicza Tusk. 

Szef Rady Europejskiej zaznaczył, że wszyscy zgromadzeni przyszli do prezydenta Gdańska jako Polacy. 

"Pamiętam z jakim wzruszeniem śpiewałeś wspólnie z nami tę pieśni solidarności, „Modlitwę o wchodzie słońca”- mówił Tusk, po czym złożył tragicznie zmarłemu politykowi obietnicę:

"Chcę ci dzisiaj, kochany Pawle obiecać w imieniu nas wszystkich - gdańszczan, Polaków i Europejczyków - że dla Ciebie i dla nas wszystkich obronimy nasz Gdańsk, naszą Polskę i naszą Europę przed nienawiścią i pogardą, przyrzekamy Ci to. Żegnaj Pawle".

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze (42):

Stella1892019.01.15 17:41
Przez tobą i takimi jak ty szmato powinniśmy bronić Polski...
Bożena2019.01.15 15:24
Panie Tusku ,mów pan za siebie nie za Polaków ,tego sobie nie życzę . Sami rozpętaliście nienawiść za swoich rządów ,teraz zbieracie żniwo ,a Adamowicz to zwykły ,ułomny człowiek mający możliwość,okradania swoich rodaków ,w wielu aferach uczestniczący i to wszystko .
r.462019.01.15 11:51
Ani Gdansk,ani tym bardziej Polska i Europa nie jest wasza,Herr Tusk.I nie bedzie.Tak,jak nigdy Polacy nie beda pana,Herr Tusk ani kochac,ani nawet lubiec.Ci co chorobliwie nienawidza,chca uczyc innych,jak nie nienawidziec..Paranoja...
Janusz2019.01.15 10:47
Czyżby Tusk zamierzał na stałe zmienić kontynent?! To by było dobre dla Polski i Europy!!!
anonim2019.01.15 10:31
donuś zostaja ci już na dożywocie ofajdane majty merkelowskie , Polske rudy wyleniałcze zostaw w spokoju!!1
anonim2019.01.15 6:52
Odezwał się, sprawiedliwy! Bronić Polskę to trzeba przed Wami, zdrajcy!
esterka2019.01.15 5:33
Chcecie ostatecznie, jak Sikorski, "dorżnąć watahy"? To takie "czhrześcijańskie" i "europejskie"!
Urszula Lipska2019.01.14 21:29
Moglibyście wszyscy przynajmniej dzisiaj zamilknąć i przestać jątrzyć i dalej siać nienawiść. Przynajmniej dzisiaj. Większość Polaków jest poruszona tak bezsensowną śmiercią, a wy dalej sie kłócicie. Pamiętacie zamordowanie siekierą małej dziewczynki, która razem z rodzicami wchodziła do sklepu? Rodzice nie zdołali jej ochronić bo sie nie spodziewali ataku. To samo w Gdańsku. Kto sie spodziewał, że pana Adamowicza zaatakuje człowiek z plakietką "media". Nie ma wiec co szukać winnych tej tragedii, dopóki wszystko nie zostanie wyjaśnione. Niektórzy tu piszący niech sobie uświadomią, że są ludźmi, a nie wściekłymi psami.
Stella1892019.01.15 17:30
Zostanie wyjaśnione po dwudziestu latach albo wcale.
spederalizowana Europa2019.01.14 21:01
Herr Tusk obroni ,,Gdańsk, naszą Polskę i naszą Europę,, przy pomocy sfederalizowanych SchutzStaffen z kwaterą główną w Berlinie, eine Europa ein Fuehrer. Herr Tusk mówi: nasza Europa. A Francuzi już też się obudzili.
bogdanus2019.01.14 20:21
Tusku ile ludzi przez was zginęło z powodu terroryzmu.Mówiliście nam," to że ludzie giną do tego trzeba się przyzwyczaić z powodu innych kultur".
Maria Błaszczyk2019.01.14 21:03
No, ilu? A teraz - ilu ludzi zginęło, bo polski kretyn jeździ szybko ale bezpiecznie, a że czasem kogoś rozjedzie na pasach - to nieważne. Ilu ludzi zginęło, bo Polak-katolik musi palić najgorszym syfem w piecu i jeździć autem z wyciętym filtrem cząset stałych? Ilu Afrykanów i ludzi z Bliskiego Wschodu zginęło, bo mamy węgiel (co prawda w znacznej mierze rosyjski, albo co gorsza kradzony z Donbasu), a prawdziwy mężczyzna musi jeść mięso i wozić tyłek do pracy samochodem? No więc bilans ofiar zataków terrorystycznych w UE w zeszłym roku to 10 osób (plus trzechch sprawców). W 2017, dla porównania - 60 osób,plus ponad 10 sprawców. Liczba rozjechanych pieszych przez polskich kierowców, którzy przepisy taktuj jak jakieś ograniczenia dla frajerów - ponad tysiąc dusz rocznie. Ofiary smogu - parędziesiąt tysięcy ludzi rocznie w Polsce. Ofiary zmian klimatycznych i destabilizacji z tym związanej - setki tysięcy ludzi rocznie.
bogdanus2019.01.15 11:38
To nie oznacza ze mają ginąć ludzie, bo komuś zachciało się zmieniać mentalność w narodach, przez obco kulturowo ludzi, którzy nie maja szacunku dla naszej kultury. Obudź się.
Maria Błaszczyk2019.01.16 0:26
Oczywiście, że nie oznacza. Dlatego atakom terrorytycznym się zapobiega. Nie mówiąc o tym, że po pierwsze wśród tych ludzi innych kultur radykalizm jest czymś na marginesie marginesu, a także - że nie potrzebne są obce kultury, by ludzie ginęli. Ten człowiek w Gdańsku zapewne nie był przedstawicielem obcej kultury. Active shooter z Muensteru - też nie. A w ogóle to my terrorystów przecież kochamy, co roku na nasz Marsz Niepodległowści przyjeżdżą pan Roberto Fiore, my go zapraszamy do polskiego Sejmu, fetujemy, robimy sobi ez nim selfiki i zgodnie nienawidzimy wszystkich pozostałych. Tegoroczna liczba wskazuje na skuteczność tych działań. Zwracam uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze ludzie w Afryce i na Bliskim Wschodzie giną tysiącami w znacznej mierze dzięki nam - ludziom Zachodu. To my spowodowaliśmy zmiany klimatyczne i to my zdestabilizowaliśmy Blisko Wschód. Jak dla mnie - pozwolenie, by teraz zdychali na progu nażartej do wypęku Europy, zamiast wydać trochę więcej na służby - jest nieludzkie. Po drugie - potrzebujemy tych ludzi, by pracowali na nasz dobrobyt. Polska nie przyjmuje co prawda uchodźców - ale ludzi do pracy najwięcej po UK w Europie. A to dlatego, że ktoś musi pracować na nasze emerytury, nasze 500+, sprzątać nasze ulice i szlachtować nasze mieso. Afrykanów i Azjatów w Europie jest kilkadziesiąt milionów - naprawdę oni nie chcą w 99'9999% nikogo zabijać. Poza tym - nie wiem, co nazywasz "naszą kulturą". Ja się z kulturą nienawiści do innych nie utożsamiam. Ani z kultura jazdy szybkiej, ale bezpiecznej. Ani z kulturą "to moja sprawa, czy jem mięso". Ani z kulturą "wytnę sobie filtr cząstek stałych, bo co będę wydawał na nowy". Utożsamaim się z kulturą "głodnych nakarmić - niezależnie od ich koloru". Z kulturą "narobiło się syfu - to się szuka rozwiązania jak to naprawić, a nie stawia mury na granicach". Utożsamiam się z kulturą "Masz wystarczająco dużo, to się podziel z tymi, którzy nie mają"...
Stachu2019.01.15 1:31
No właśnie - ilu zginęło przez Tuska?
Skorpion2019.01.14 19:50
A tak na trzeźwo. Przez dwadzieścia siedem lat Owsiak jątrzył .Promował lewactwo pod pozorem zbiórki pieniędzy na cele charytatywne. Stworzył sektę. Za najmniejszą krytykę atakował i niszczył przy pomocy wszelkich środków jemu dostępnych. Co roku tworzył cyrk i dzielił. Dzielił i wydzierał się udając jąkałę. Pan Adamowicz . Niezwykle kontrowersyjny człowiek . O niezwykle dziwnych powiązaniach. Oboje przez wiele lat grzmieli z pierwszych stron gazet i dzienników telewizyjnych. Nie byli postaciami czystymi a co najmniej kontrowersyjnymi. Zajmowali nas z czysto prywatnych pobudek. Tak się kończą dziwne układy i interesy. Wystarczy poszukać i poczytać artykuły sprzed kilku poprzednich lat. To smutne , że wciągnęli nas wszystkich w to wszystko co teraz przeżywamy.
Stella1892019.01.15 17:31
A i tak na swojego guru nie dadzą słowa powiedzieć,zębami i pazurami go bronią idioci
kasia2019.01.16 15:01
#MUREMZAOWSIAKIEM!!
asia2019.01.14 19:37
DLA PRZYPOMNIENIA TO OPOZYCJA OBECNA SĄCZYŁA LUDZIOM MOWĘ NIENAWIŚCI :  Jeszcze jedna bitwa, jeszcze dorżniemy watahy, wygramy tę batalię Palikot " zastrzelić i wypatroszyć" TUSK " wyginą jak dinozaury" Bartoszewski " bydło", Wałęsa "pałować" Teresa Torańska (18 września 2012 r.) To jest nasza specjalność. Lubimy wykopki. Na facebookowym profilu jednej z wódek zamieszczono słynne zdjęcie Krzysztofa Raczkowiaka z 1982 r., które stało się symbolem stanu wojennego. Ukazuje ono pięciu opozycjonistów biegnących w Lubinie ze śmiertelnie rannym Michałem Adamowiczem. Na fotografii umieszczono napis: "Kac Vegas? Scenariusz pisany przez Żytnią". Bronisław Komorowski pójdzie na polowanie na wilki, zastrzelimy Jarosława Kaczyńskiego, wypatroszymy i skórę wystawimy na sprzedaż, a sama wypowiedź Tuska t już szczyt obłudy i fałdzu
Skorpion2019.01.14 20:17
Niestety ale jak ten europejski cymbał się wtrącił to cała Polska będzie miała za swoje . Bez względu na opcje polityczne , wierzenia religijne i zapatrywania . Tylko ten cwaniaczek jest nam tu potrzebny. Czeka nas niezła burza. Ale po niej PO będzie miało ponownie spadek o pięć procent w sondażach.
wojtek2019.01.14 19:35
Ja tylko przypomnę kaczkę po smoleńsku z zimnym lechem, jeszcze jeden, wpisy po śmierci poseł Szypińskiej, dorzynanie watachy
Skorpion2019.01.14 19:24
No to już Tusk ze swoimi pomagierami zacznie wprowadzać dyktaturę. Bo on i oni tak wyobrażają sobie obronę Gdańska , Polski i Polaków przed nienawiścią. To my powinniśmy bronić Polski , polskości i naszej suwerenności. Wykorzystają ten bandycki napad w sposób okropny i niezwykle prostacki. PO to organizacja o najgorszych instynktach antypolskich.
Elżbieta2019.01.14 19:16
Nienawiść to chyba jedyne żarliwe uczucie, którego ten człowiek nie musi udawać, niestety!
Lebowsky2019.01.14 19:10
Rozumiem, że będziecie bronić Gdańska Polski i Europy przed samym sobą ... Powodzenia!!!
MICHAŁ2019.01.14 19:09
Tusk to morderca, który ma na sumieniu nie jedną śmiertelną ofiarę
Stachu2019.01.15 1:32
Brata ma na sumieniu? A nie, czekaj....
Stella1892019.01.15 17:39
No ale IM wolno zabijać ONI mają prawo
kasia2019.01.16 14:55
A ofiary nieśmiertelne też liczymy? buahahahah niejedną pisze się razem
Ramirez2019.01.14 19:09
Wy nikogo ani niczego nie obronicie przed nienawiścią, bo to WY jesteście ucieleśnieniem pogardy i nienawiści. Wysłaliście mordercę, bandytę, aby zabił ważego świadka, bo by mógł wsypać kto stał za AmberGold i za trójmiejską mafią.
Maria Błaszczyk2019.01.14 20:32
Mam szczerą nadzieję, że przyjdzie Ci to udowadniać przed sądem. I pokażesz wszystkie dowody, które w tej sprawie skrupulatnie zgromadziłeś.
Ramirez2019.01.14 21:15
Prokuratura już bierze pod uwagę 'zewnętrzną inspirację', co dla każdego obserwatora jest OCZYWISTE... trójmiasto to ściek mafii, służb i obcej agentury, zakamuflowanej głównie w 'opozycji' jak osobiście uważam.
Stachu2019.01.15 1:37
@Maria Błaszczyk Cóż, teorie spiskowe odnośnie "screena z Twitterem z TVN24" nie wypaliły (bo screen okazał się być zrobiony w innej strefie czasowej) to teraz cebulaczki snują przy piwie i w świetle matrycy teorie spiskowe innego sortu :)
Gwizda2019.01.15 10:08
To jest tylko twoja opinia ignoranta. Pisana z typową dla ignoranta pewnościa siebie.
spederalizowana Europa2019.01.14 21:04
w prokuraturze ta możliwość na pewno jest brana pod uwagę
Stella1892019.01.15 17:37
I to ma sens.Prawie jestem pewna na stówę,że specjalnie wybrali człowieka chorego na głowę aby zaciukał prezydenta Gdańska ze swoich mrocznych powodów,na konto prawicy by rozpętać w ten sposób nienawiść w kraju indywiduów zdolnych do przewrotu obecnego rządu.Te odpady zdolne są do wszystkiego aby odzyskać koryto.I wszystko na konto prawicy.I znowu winien PiS i Kaczyński.
Jahu2019.01.14 19:09
Tiaa obronicie...wpuszczając islamów na pewno obronicie.. Tusku" wrażliwy na nienawiść" czy chociaż raz upomniałeś Niesiołowskiego za jego piane na gębie?
lolek2019.01.14 19:12
Ty się bój Stefanów z katolickiej Polski a nie imigrantów
Stachu2019.01.15 1:34
Pomimo waszych zaklęć i wishful thinking - od początku tzw. "kryzysu imigracyjnego" w Europie najbardziej spektakularny zamach w Polsce póki co zdarzył się za sprawą białego Polaka, wcześniej należycie ochrzczonego i wybierzmowanego.
lolek2019.01.14 19:02
Do Krystyny Pawłowicz: ty OBŁUDNICO! Ty ośmielasz się pisać o tym, że ktoś wzbudza negatywne emocje?! Ty, która pluje jadem w każdej swej wypowiedzi? Ty,która z własną siostrą się nie odzywasz ośmielasz się pisać o moralności??? OBŁUDNICO zamilcz!!!
MICHAŁ2019.01.14 19:08
zioniesz jadem waciaku
Bogusław2019.01.14 19:28
lolek dociebie pasuje Bolek ten t.w.
Stella1892019.01.15 17:33
Lolek to jak Bolek ten sam gatun