Tomasz Terlikowski: ,,Serotonina'' Houellebecqa to powieść rekolekcyjna - zdjęcie
13.06.19, 12:35

Tomasz Terlikowski: ,,Serotonina'' Houellebecqa to powieść rekolekcyjna

8

„Serotonina” Michela Houellebecqa to powieść rekolekcyjna - pisze Tomasz Terlikowski.

Zejście do granic piekła uświadamia, czego naprawdę potrzebujemy. I nie są to rzeczy wielkie. A po prostu miłość, przyjaźń, relacje, ofiara. Lektura „Serotoniny" zmusza do postawienia pytań o sens życia, o wypłukanie współczesności z miłości, o możliwość szczęścia w świecie bez Boga, bez sensów i metasensów, w istocie nawet bez seksu, który jest czymś więcej niż techniką i zachowuje potencjał bycia relacją - wskazuje.

Porażająca lektura, gdy człowiek uświadomi sobie, że żyje w kulturze, którą w sposób wyolbrzymiony, ale adekwatny przedstawia Houellebecq. Tak, to nie jest jakaś obca nam kultura, ona nas otacza, a my jesteśmy przez nią kształtowani - zauważa publicysta.

Komentarze (8):

Roman2019.06.13 18:44
Przeczytałem. ,,powieść rekolekcyjna ,,...Polecam środowisku LBGT ,jak się człowiek z człowieczeństwa elininuje.
Polak Ateista Dumny Gej2019.06.13 12:50
Ojjeeeej coś się stało z homofobicznym teledyskiem Noceti-Klepackiej🤣 ----> https://www.youtube.com/watch?v=mkczC_ay03M "Ten film został usunięty z powodu naruszenia zasad YouTube dotyczących szerzenia nienawiści. Dowiedz się więcej o zwalczaniu mowy nienawiści w Twoim kraju. Przepraszamy za usterki." smuteczek!😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
MK2019.06.13 13:20
jak widać RÓWNOŚĆ zaczyna działać tylko w jedna stronę. zapędy totalitarne. smuteczek. :(
Polak Ateista Dumny Gej2019.06.13 13:34
STOP HOMOFOBII ZERO TOLERANCJI. Katoskuurwysyństwo nie przejdzie!
Grzegorz2019.06.13 21:38
Chory pedale z nienawiści lecz się
Polak Ateista Dumny Gej2019.06.13 12:49
Gorąca prośba do frondokatoli! Zwracam się z pytaniem na których stronach biblii figurują obrzydliwe homofobiczne cytaty przeciwko społeczności LGBT? Planuję podetrzeć sobie nimi pupę, a mój egzemplarz biblii 🔥spalić🔥 z góry dziękuję za pomoc!❤️
Grzegorz2019.06.13 21:36
Zdechniesz pedale i pójdziesz do piekła
Konrad2019.06.14 0:28
najwyraźniej nie znasz oficjalnego stosunku KK do homoseksualistów. KK nie żywi nienawiści do gejów: "Pewna liczba mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności homoseksualne. Skłonność taka, obiektywnie nieuporządkowana, dla większości z nich stanowi ona trudne doświadczenie. Powinno się traktować te osoby z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji. Osoby te są wezwane do wypełniania woli Bożej w swoim życiu i - jeśli są chrześcijanami - do złączenia z ofiarą krzyża Pana trudności, jakie mogą napotykać z powodu swojej kondycji." Katechizm Kościoła Katolickiego (2358). "Osoby homoseksualne są wezwane do czystości. Dzięki cnotom panowania nad sobą, które uczą wolności wewnętrznej, niekiedy dzięki wsparciu bezinteresownej przyjaźni, przez modlitwę i łaskę sakramentalną, mogą i powinny przybliżać się one - stopniowo i zdecydowanie - do doskonałości chrześcijańskiej" Katechizm Kościoła Katolickiego (2359). Co nie oznacza że aprobuje współżycie osób tej samej płci: "Homoseksualizm oznacza relacje między mężczyznami lub kobietami odczuwającymi pociąg płciowy, wyłączny lub dominujący, do osób tej samej płci. Przybierał on bardzo zróżnicowane formy na przestrzeni wieków i w różnych kulturach. Jego psychiczna geneza pozostaje w dużej części nie wyjaśniona. Tradycja, opierając się na Piśmie świętym, przedstawiającym homoseksualizm jako poważne zepsucie, zawsze głosiła, że "akty homoseksualizmu z samej swojej wewnętrznej natury są nieuporządkowane" . Są one sprzeczne z prawem naturalnym; wykluczają z aktu płciowego dar życia. Nie wynikają z prawdziwej komplementarności uczuciowej i płciowej. W żadnym wypadku nie będą mogły zostać zaaprobowane." Katechizm Kościoła Katolickiego (2357). KK musi tak nauczać inaczej sprzeniewierzyłby się swojej misji. Czy Ty to przyjmiesz to już twoja sprawa i twój wybór, nikt Ciebie do niczego nie zmusza.