Tomasz Terlikowski: Po Synodzie Amazońskim nic nie będzie już takie samo - zdjęcie
27.10.19, 11:30

Tomasz Terlikowski: Po Synodzie Amazońskim nic nie będzie już takie samo

22

"Głęboka inkulturacja (w tym nowy ryt), nawrócenie ekologiczne, święcenie żonatych. To wnioski z Synodu Amazońskiego, który przebiegał zgodnie z sugestiami wyznaczonych przez Ojca Świętego biskupów. Jest tak jak miało być, po tym Synodzie, Kościół będzie inny, a nic nie będzie już takie samo" - pisze Tomasz Terlikowski w posynodalnym komentarzu na facebooku.

Dodajmy, że te słowa to cytat ze słów bp. Franza-Josefa Overbecka, jednego z czołowych niemieckich progresistów zaangażowanych zakulisowo w przygotowanie Synodu Amazońskiego. Bp Overbeck w jednym z wywiadów prasowych powiedział, że po Synodzie "nic już nie będzie takie samo.

"Ograniczenie reguły celibatu to wprawdzie kwestia dyscyplinarna, ale głęboko zmieniająca symbolicznie i duchowo model kapłaństwa, jego społeczne postrzeganie i rozumienie. Inkulturacja, o jakiej mowa, często ociera się o relatywizm religijny, a nowa liturgia rodzi obawę (umacnianą przez to, co działo się podczas synodu) o to, że będzie się w niej czciło lokalne bóstwa i matkę ziemię. Wszystko to razem rodzi rewolucję" - dodaje.

"I niech się pożegnają ze złudzeniami ci, którzy twierdzą, że nic z synodu nie wynika, bo dopiero papież postanowi. Ten Synod przebiegał dokładnie według wskazówek najbliższych współpracowników Papieża. On takiego Synodu chciał i już w przemówieniu powiedział, że „katolickie elity” będą się czepiały drobiazgów (czyli właśnie owych zmian, które zostają wprowadzone) zamiast dostrzec „wielkość”. Jednym słowem zmiany są klepnięte, pytanie tylko jakimi drogami się je wprowadzi w całym Kościele" - przestrzega Terlikowski.

Publicysta wskazuje, że zmiany będą bardzo silne także w Polsce. W kraju tymczasem dyskusji brak.

"Jedno jest jednak niemal pewne: za rok, najpóźniej dwa za naszą zachodnią granicą będziemy mieć wysyp viri probati, a do Polski dotrze to równie szybko. Tym szybciej, że w Polsce wciąż udaje się, że nic się nie dzieje, wciąż sugeruje się, że nic się nie stało i wciąż odmawia się dyskusji na temat kierunku, w jakim obecny Papież prowadzi Kościół. U nas dominuje jedna z dwóch postaw: albo uznanie, że nic się nie dzieje, albo, że papież jest Duchem Świętym i wszystko, co robi lub mówi jest dobre, prawdziwe, a każdy kto ma wątpliwości grzeszy przeciw Duchowi Świętemu. Obie te postawy prowadzić będą do tego, że wszystkie ustalenia zostaną nam narzucone i nie będziemy mieli nic w ich kwestii do powiedzenia" - kończy autor.

bsw/facebook

Komentarze (22):

obserwator2019.10.27 18:37
Przykro mi, ale p. Terlikowski to lawirant. On w ogole nie walczy. On caly czas tylko mowi, mowi, mowi, raz popiera Franciszka, raz nie. Dlaczego nie popiera abp Jedraszwskiego w walce z LGBT tylko go krytykuje, dlaczego obarcza odpowiedzialnoscia za pedofilie wszystkich księży, caly Kosciol? W \kościele nie ma odpowiedzialności zbiorowej, i nie powinno być. To przez red, Terlikowskiego, miedzy innymi, mowi się o porzadnych księżach 'pedofile'.
Durczykiewicz2019.10.27 15:54
Ufam, że to wciąż jeszcze nie czas,gdy zabrania się sprawować prawowitej Eucharystii, o czym mowa w Apokalipsie sw.Jana. To jednak nie znaczy, ze nie weszliśmy na tę drogę. Powoli zaczynam się bać tego papieża...
Masada2019.10.27 15:26
herezja montanizmu! straszne. Kościół ogarnięty herezjami, a wierni mają pistolet przyłożony do skroni, który mówi posłuszeństwo, jeśli powiemy tobie skacz w przepaść to masz skakać, pytanie gdzie w tym jest Chrystus, bo na synodzie w ogóle o Bogu ani jednego słowa nie było
anonim2019.10.27 15:24
Jak chłopak, jako jedyny we wsi, nie latał za dziewczynami, to matka z ojcem stwierdzali że powołanie ma i na księdza pójdzie... Dopiero później wychodziło że to nie powołanie tylko homoseksualizm albo co gorsza pedofilia...
Jan2019.10.28 17:16
Jak wiemy, tego typu pisanie jest „zrzucenie trosk wątroby” okazuje się niezwykle pomocne w przypadkach przytłaczających Twoich problemów.
Lech Keller-Krawczyk żyd homo pedofil 2019.10.27 14:45
Lech Keller-Krawczyk żyd homo pedofil Był "dzielnicowy" z radziecką muchą. Mucha smrodu nie wytrzymała. Był "PolishPatriot", "Poliamorysta", byl "Słowianin", "Sarmata" ... Jest 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈 - 𝐁𝐣𝐨𝐫𝐧 𝐊𝐚𝐫𝐥𝐬𝐬𝐨𝐧 (jak długo?) - gudłaj 𝐚𝐧𝐝𝐫𝐳𝐞𝐣𝐡𝐚𝐡𝐧 - 𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏 (co za żart? żyd-pedał "oficer"), 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤, 𝐀𝐠𝐧𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚, 𝐔𝐫𝐬𝐳𝐮𝐥𝐚 ... i dziesiątki innych "symbolicznych" pseudonimów. 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 żyd-genetyk "słowianszczyzny" 𝐧𝐢𝐤𝐭 (tu ma racje) żyje w tzw. lala land. Jest tak przewidywalny jak spłuczka u mnie domu, jest jak goowna w dworcowych WC - niespłukiwalny.
Ewa2019.10.27 14:23
Przykro mi, że takie rzeczy zauważa pan Terlikowski, którego bardzo cenię za samotną walkę o kościół, a nasi hierarchowie wożą się drogimi samochodami i okupują pałace, ale Pana Boga już dawno z nich wygonili.
katolik2019.10.27 18:03
Przykro mi, ale p. Terlikowski to lawirant. On w ogole nie walczy. On caly czas tylko mowi, mowi, mowi, raz popiera Franciszka, raz nie. Dlaczego nie popiera abp Jedraszwskiego w walce z LGBT tylko go krytykuje, dlaczego obarcza odpowedzialnoscia za pedofilie wszystkich księży? W \kościele nie ma odpowiedzialności zbiorowej, i nie powinno być. To przez red, Terlikowskiego miedzy innymi mowi się o porzadnych księżach 'pedofile'.
JPIII2019.10.27 12:21
To znaczy, że papież w końcu przyjął do wiadomości, że 1. pedał w...ojtyła pi..er..dolił się z dz..iwiszem 2. chrystek to bydle i pedał co łajdaczył się z 12 ped...ałami zw. apostołami 3. Chrystek był owocem starego pedophila zw. B.. ogiem 4. To bożyszcze molestowało i gwałciło 14-letnią dziewczynkę zw. Mar...ychą. Wniosek Katopedophile uważają starego pedophila zw. bogiem za swojego świętoszka. Prawda was wyzwoli katole.
PIOTR2019.10.27 13:04
Widać że jesteś nie normalny bo normalny człowiek czegoś takiego nie pisze. I jeszcze nazwałeś siebie Janem Pawłem III to już samo mówi za siebie że z Tobą jest bardzo źle bo uważasz się za Papieża. Wstyd ma za Ciebie !
max2019.10.27 13:56
Nie musisz się za niego wstydzić, bo on nie jest ci bratem. Twoi bracia i siostry to ci, którzy pełnią Wolę Bożą. A ten to świnia ze stada, w którą wstąpił zły duch i pędzi do przepaści.
XYZ2019.10.27 13:56
Ty ruska onuco, won do siebie! Mam nadzieję, że piekło cię pochłonie!
Durczykiewicz2019.10.27 15:56
Potrzebujesz egzorcysty!
xxx2019.10.27 22:14
debil dyplomowany
ostrzegający 2019.10.27 22:55
zamknij lepiej tego głupawego ryja zanim ktoś ci w tym nie pomoże - co będzie za późno dla ciebie
ZZZ Z KOŚCIERZYNY2019.10.28 13:32
Odpowiem krotko, niech Ci Bóg wybaczy biedaku.
Jan2019.10.28 17:13
gdy piszący znajduje niżej od nas w hierarchii społecznej? Dlatego powinniśmy pamiętać, aby mu nie przerywać i nie „dyktować” przebiegu rozmowy.
Reytan2019.10.27 12:05
Polska stala sie krajem calkowicie sparalizowanym. Wszyscy,ze wszystkich kierunkow ,udaja,ze w niczym nic sie nie dzieje. Chodzi o to ,ze nikt nie chce ponosic odpowiedzialnosci,i zajac stanowisko wobec zmieniajacego sie nieustannie swiata. Czekamy wiec biernie na nowych okupantow,zeby ZA NAS zadecydowali.
Michal2019.10.27 15:08
Zawsze możesz poszukać innego świata. Świat nie przestanie się zmieniać bo jakaś grupa katolików w Polsce ma takie pragnienie. Ale możesz poszukać innego świata. Prof. Bortkiewicz i pan biskup Głódź ciągle się tam udają przez tajemny portal we flaszce z wódką.
KrojeSalceson2019.10.27 12:05
PORA NA SCHIZME! KLERZE POLSKI, BIERZ SPRAWY W SWOJE RĘCE!!!
jozef2019.10.27 13:45
Rydzyk na Papieża.
Michal2019.10.27 15:05
Urządźmy konklawe. Ja głosuje na pana Jędraszewskiego. Ale jeśli dostanę kilka fajnych działek w Gdańsku to mogę rozważyć poparcie pana Głodzia.