Tomasz Sakiewicz: Trzeba zdecydowanie przykrócić ostentacyjne cwaniactwo - zdjęcie
03.07.21, 14:00Fot. Elekes Andor via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Tomasz Sakiewicz: Trzeba zdecydowanie przykrócić ostentacyjne cwaniactwo

21

Każde społeczeństwo potrzebuje elit, swoistych liderów opinii, kultury, biznesu czy polityki. Jeżeli sami nie zarządzają społecznościami, mają zasadniczy wpływ na władzę, kształtują też otaczających ich ludzi. Członkowie elity, choć wyróżniają się z ogółu, mają w sobie pewien demokratyczny pierwiastek, bo muszą mieć uznanie zwykłych ludzi. Tak rozwijały się elity rzymskie i greckie. Większy dostęp do zdobyczy nauki, dóbr materialnych oraz nierzadko pewien rys społecznikostwa pozwalał na zdobycie zaufania i rozumne doradzanie swoim ziomkom. Wejście do świata elit łączyło się i łączy też z wieloma przywilejami. Stąd zjawisko kastowości – elity nie chciały dopuszczać do zdobytych dóbr osób spoza swojego kręgu albo miały skłonność do pasożytnictwa, czyli czerpania dóbr kosztem wszystkich pozostałych bez chęci tworzenia jakiejkolwiek wartości dodanej.

Polskie elity tak jak większość europejskich kształtowane były przez stan rycerski, stąd skłonność do bohaterstwa i poświęcenia się. Ale ten etos zaczął zapalać też umysły ludzi niewywodzących się z tego stanu. Miecz i tarczę zastąpiły nauka i praca. Tworzący się od XIX wieku etos inteligencki zastąpił stary etos szlachecki. Nowy posiadał pewne cechy tego pierwotnego. Na takich elitach powstała II Rzeczpospolita. W dwudziestoleciu międzywojennym takie elity świadomie budowano i rozwijano. Przy skromnych środkach udało się jednak wykształcić pokolenie z najlepszymi elitami w naszej historii. Widać to było choćby po zdobyczach nauki, śmiałych projektach i szybkim rozwoju kultury.

II wojna światowa była największym w historii uderzeniem w polskie elity. Niemcy i Rosjanie świadomie mordowali przedstawicieli nauki i kultury, a szczególnie oficerów wojska i policji. Miał to być wstęp do zniszczenia narodu i dostosowania go do własnych planów podboju. Po wojnie komuniści dokończyli dzieła. Kto nie zginął w katyńskich dołach czy obozach koncentracyjnych, był represjonowany, nie mówiąc już o problemach materialnych czy trudnościach z wykształceniem dzieci. Komuniści zaczęli tworzyć własne elity, które różniły się dokładnie wszystkim od tych przedwojennych. Etos rycerski został zastąpiony służalstwem wobec okupanta, a umiłowanie wiedzy – bezmyślnym powtarzaniem dzieł marksistów. Bijący w oczy prymitywizm obniżał standardy i utrwalał bylejakość życia. Drugie pokolenie (lata 70. ubiegłego wieku) żyjące w komunizmie zaczęło poprawiać „jakość” swoich elit. Zadbano o lepszy status materialny i pewien poziom wykształcenia. Komuniści korzystając z przywilejów, wysyłali dzieci za granicę. Jednak pasożytnictwo tej kasty rozwijało się coraz bardziej.

Solidarność zaskoczyła wszystkich. Etos walki o wspólne dobro zawarty w nazwie tego związku nieśli często niewykształceni robotnicy, lecz znajdujący się pod wpływem Kościoła i resztek niewykończonych elit II RP.

III RP nie postawiła na odtworzenie dawnych elit. Wręcz rozwijano patologie czasów komunistycznych. Cwaniactwo i służalczość wobec płytkich ideologii powielanych w „Gazecie Wyborczej” stały się symbolem nowych liderów społecznych. Rządy PiS-u tu niestety wiele nie zmieniły w tej sprawie. Obóz władzy własnych elit miał jak na lekarstwo. Wielu młodych ludzi zachowuje się tak jak za rządów PO czy SLD, zmieniając jedynie partyjne barwy i głoszone hasła. Bycie społecznikiem zbyt często traktuje się jak frajerstwo. Pewne nadzieje wiąże się z obecnym ministrem edukacji, ale żeby było widać efekty jego działań, potrzeba lat. Tymczasem jednak trzeba zdecydowanie przykrócić ostentacyjne cwaniactwo i nagradzać postawy służenia społeczności. Takie przykłady mogą w przyszłości procentować. Mniej też będzie rozłamów wynikających z tego, że ktoś czegoś komuś nie załatwił. To już ostatni moment, by zwrócić na to uwagę.

Tomasz Sakiewicz

"Gazeta Polska" nr. 26; data: 30.06.2021.

Komentarze (21):

Anonim2021.07.3 22:42
Interesującą inicjatywą społeczną jest Ustawa Zakrzewskich. Ciekawy artykuł w tym temacie: https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/550552-prof-karski-o-edukacji-domowej-i-ustawie-zakrzewskich
AAAtomek2021.07.3 16:20
Prawaki od reżimu próbują przykryć swoje cwaniactwo? Jakie cwaniactwo, do cwaniactwa trzeba inteligencji, której nie posiadacie! Sprzedaliście debile z prawactwa bezpieczeństwo Polski w mailach!
odp2021.07.3 15:50
Walka PiS z nepotyzmem : "zakazuje się zatrudniania w spółkach SP członków najbliższej rodziny posłów i senatorów PiS...powyższe NIE obejmuje osób, które zostały „zatrudnione/pracują w strukturach spółek SP ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe"...
ha ha ha2021.07.3 15:38
Podczas kongresu PiS przyjęto przepisy zakazujące członkom rodzin polityków pracy w spółkach skarbu państwa. Uchwała ma ukrócić nepotyzm, ale tylko ten przyszły. Przepisy nie będą obowiązywały osób już pracujących. - czyli PIS szykuje kaganiec na wypadek przegranych przez siebie wyborów. Kiedyś też obiecywali transparentność i jawność zarobków nie tylko posłów ale ich małżonków - i co? Na obietnicach się skończyło. Duduś skierował ustawę do TK Julii i tam utknęła. Ale ciemny lud wg Kurskiego jest zadowolony - jak to wielce "moralni" ludzie nami rządzą.
Maciej Piwowar2021.07.4 2:00
Od jutra będą mieć papiery specjalisty w każdej dziedzinie, a imię profesor będą przyznawać sobie już przy chrzcie
tak to ja matis89, CHUJ nie katolik!2021.07.3 15:26
Wybaczcie Polaki, że jestem taka brudna k urwa białoruska! Robie co mi ten ch uj Łukaszenka każe. Piierdoliłem i dalej piierdole jak połamany ch uj o szczepionkach, o papieżu, ale ANI jednym słówkiem nie bąknąłem o szczepionkach Putina i tego bandyty z Chin Xi. ................. Gówno prawda, że jestem "katolikiem"! Jestem zwykłą, starą k urwą!
Foster2021.07.3 15:21
Mówi o sobie ?
matis892021.07.3 15:07
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI szczepieniami i je przepowiedział 17.06.2012 tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
odp2021.07.4 2:42
Licz się ze słowami, jeden z drugim prymitywie o mentalności wsiowego głupka, co to ani pisaty ani czytaty. Nie mówiąc już o wyciąganiu słusznych wniosków z tego co oczy widzą, uszy słyszą, a du*pa odczuwa. Przerażające, jak nisko w swojej ignorancji można upaść.
Rena2021.07.3 14:57
Ostentacyjnego cwaniactwa królem jest na Podkarpaciu marszałek Władysław IV Ortyl...
J*bac tuska i pomatolow...2021.07.3 14:56
piekna nasza Polska cala ..bez pedalow i rafala bez donaldka vermahcika ,sikorskiego i michnika bez niemieckich pomatolow co zlizuja z cudzych stolow.. PIEKNA NASZA POLSKA CALA .....
No to Sakiewicz bierz się za to2021.07.3 14:54
"Mężczyzna przyznaje, że reakcja 15-latka była agresywna. - Jakby ktoś panu chciał zrobić krzywdę, to pan by stał i trzymał ręce przy sobie? On się bronił i uderzył tamtego - wyjaśnia. " A zatem Robercie Siwaku przyznajesz, że Polacy mają was tłuc, gdy ich napadacie i im ubliżacie... https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-07-02/konflikt-miedzy-polakami-i-romami-w-mielcu-pobicia-strzaly-z-wiatrowki-grozby/
No chyba, że to bandyctwo romskie2021.07.3 15:20
ma rację, więc Polacy też nich yebną pracą i płacenia z niej podatków, a chwycą za noże i butelki z benzyną oraz inną broń i zrobią polskim władzom cygańskie zabawy. Oj chyba to Romowie mają rację bez pracy a spasieni, a te białe k.urwy w togach racji nie mają.
sisi z WSI2021.07.3 14:50
Ciemny lud i elity miały dzisiaj okazje wysłuchać przemówień dwóch partyjnych liderów .Przewaga świeżego tryskającego energią i humorem Tuska nad sterczałym mówiącym na okrągło Kaczyńskim musiał się dać zauważyć nawet w gronie zwolenników PIS .Elity miały satysfakcje chociaż i świadomość że przy urnie trudno będzie im konkurować bo są w mniejszości .Populiści nawet po 6 latach odpuszczają sobie udział Rodzin w spółkach skarbu państwa .Cóż za poświęcenie i jaki dylemat .Kto ma zrezygnować .Mąż z osłowania czy żona z udawania w spółce skarbu państwa że jest kompetentna . Dla redaktora Trybuny Ludu też zapewne tłuste lata się kończą.
mateuszjegliński2021.07.3 15:03
sisi z wsi, to co napisałeś, to pudrowanie emeryta Tuska i twoje pobożne życzenia. Problemem Tuska i jego niemieckich mocodawców oraz rodzimych kundli służących niemieckim mocodawcom takich jest ty, nie jest dobro, bezpieczeństwo i rozwój Polski, tylko odsunięcie pisich od władzy, aby Niemcy dalej paśli swoje brzuchy, zwłaszcza, że przez swoją głupotę Niemcy narobili sobie bigosu i strat zapraszając muzułmanów, więc dodatkowa kasa jest im pilnie potrzebna, dlatego oddelegowali tutaj Tuska, bo Budki, Trzaskowskie, to śmiech na sali. A Tusk, no emeryt i nic więcej.
sisi z ESI2021.07.3 18:18
Kaczyński by mi zaimponował gdyby pokazał jaja i dokonał Polexitu .Problem polega że stoimy w głębokim rozkroku ale nie o takie pokazywanie jaj mi chodzi
TYLKO POLSKIE PO2021.07.3 20:31
"sisi z WSI oraz "WROGOM POLSKI i POLAKÓW przypomnę kim jest Premier JAROSŁAW KACZYŃSKI. Ten "GOŚĆ z ŻOLIBORZA", PAN Premier JAROSŁAW KACZYŃSKI jest równy wielkim WODZOM i KRÓLOM, jest jak BOLESŁAW CHROBRY, KAZIMIERZ WIELKI, WŁADYSŁAW JAGIEŁŁO, STEFAN BATORY, JAN III SOBIESKI, jest jak JAREMA WIŚNIOWIECKI, JAN KAROL CHODKIEWICZ, STANISŁAW ŻÓŁKIEWSKI, JAN ZAMOJSKI, STANISŁAW KONIECPOLSKI, STEFAN CZARNIECKI. Jest jak TADEUSZ KOŚCIUSZKO, ROMUALD TRAUGUTT, jak JÓZEF PIŁSUDSKI, jak generałowie ANDERS, MACZEK, SOSABOWSKI, gen "BÓR"-KOMOROWSKI, gen. "NIL"-FIELDORF, "WILK”-KRZYŻANOWSKI, jak ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI, "ŁUPASZKA”, "BARTEK", "ŻELAZNY", "RAJS", jak WIELKI PRAWDZIWY POLAK PATRIOTA LECH KACZYŃSKI, jest jak BOHATEROWIE "SOLIDARNOŚCI", ANDRZEJ GWIAZDA, ANNA WALENTYNOWICZ, ANTONI MACIEREWICZ, KORNEL MORAWIECKI, a na koniec jest jak WYBITNY PRAWDZIWY POLAK PATRIOTA gen. RYSZARD KUKLIŃSKI. Pod takim WODZEM, JAROSŁAWEM KACZYŃSKIM SŁUŻYĆ, to WIELKI ZASZCZYT i HONOR.
Skrzypek na dachu2021.07.3 14:49
Szczepionka jest gorsza niz zaraza .
Anonim2021.07.3 14:45
to zwykły cymbał przyklejony do państwowej kasy z reklam w swoich brukowcach które niewielu czyta, a nie cwaniak
Foster2021.07.3 15:32
Nikt tego nie kupuje. Żyje z prenumeraty obligatoryjnej.
6969692021.07.3 14:39
Cwaniaka to aż warto poczytać..!