To prezydent powoła następcę Gersdorf - zdjęcie
17.04.20, 08:20Screenshot Facebook - Kancelaria Prezydenta / Youtube - Telewizja Republika

To prezydent powoła następcę Gersdorf

20

Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy poinformował dziś, że zamierza on skorzystać ze swoich uprawnień i po zakończeniu kadencji I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf powołać jej następcę.

Kadencja Gersdorf wygasa z końcem kwietnia 2020 roku. Choć to Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN powinno wyłonić pięciu kandydatów na nowego I prezesa, którzy zostaną przedstawieni prezydentowi, Małgorzata Gersdorf zadecydowała w czwartek, że w związku z ograniczeniami związanymi z epidemią odwołany ostał termin Zgromadzenia Ogólnego, który przewidziano na 21 kwietnia.

Rzecznik prasowy SN, sędzia Michał Laskowski, poinformował wobec tego:

Na podstawie ustawy o Sądzie Najwyższym po 30 kwietnia 2020 r. obowiązki I prezesa przejmie prezes Sądu Najwyższego najstarszy służbą na stanowisku sędziego i w sytuacji, którą będzie można uznać za bezpieczną zwoła Zgromadzenie Ogólne. Nie ma wobec tego, żadnego zagrożenia dla funkcjonowania SN”.

Najstarszym służbą sędzią jest obecnie Józef Iwulski.

Dziś na antenie Polsat News rzecznik prezydenta był pytany o to, czy Andrzej Duda powoła osobę pełniącą obowiązki I prezesa po zakończeniu kadencji Małgorzaty Gersdorf. Błażej Spychalski odparł, że tak się właśnie stanie. Dodał też:

Przypominam, że dzisiaj piłeczka - kolokwialnie rzecz ujmując - leży po stronie Sądu Najwyższego. To Sąd Najwyższy i Zgromadzenie Ogóle Sędziów SN powinno prezydentowi RP przedstawić kandydatów na I prezesa SN i spośród tych kandydatów prezydent powinien wskazać I prezesa SN”.

Wskazał tu, że według ustawy o Sądzie Najwyższym to właśnie prezydent może powołać I prezesa SN w sytuacji, w której Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN nie przedstawia żadnych kandydatów.

 

Według ustawy, sędzia któremu powierzono obowiązku ma tydzień na zwołanie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN, któremu przewodniczy, w celu wybrania kandydatów na stanowisko Pierwszego Prezesa SN.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze (20):

Jan Radziszewski2020.04.19 5:54
Oj Oj - Bardzo BIEDNA krótka emeryturka + Bo za tylko 3,5 roku ANIOŁY Czerwonego Smoka /Ap 12,3 nn) tj. "diabły" w ogniu piekielnym ją wezmą przed oblicze żydowskiego cezara /J 19,15) tj Lucyfera / lz 14,12-15 Sura 113,1) który ją powita z radością mówiącego "dobrze dla Mnie pracowałaś, zdobyłaś /ot wymieni liczbę potępionych z jej winy dusz) twoja kara nie będzie aż tak straszna " ale za moment przekona się że to były słowa gołosłowne tzn kolejne jego kłamstwo - będzie tam również oczekujący na nią już szef Prezydent UE - Donald TUSK z swoimi gierojami z PO i KE i sędziami z nietykalnej kasty
Paweł2020.04.18 7:20
Gersdorf -Wielki prawnik i profesor! Praca maturalna - temat: Chcę zostać milicjantką; praca doktorska - temat: Zawarcie umowy o pracę; habilitacja - temat: Niewypłacalność pracodawcy w prawie pracy. Nigdy nie orzekała w sądzie i jest największą sędziną w Polsce?! Ale jaja!
Berenika2020.05.3 22:06
Alez ona sama powiedziała że lubi gotować!Tak więc jak zawsze przypuszczałam jest zwykłym kuchennym kocmołuchem. Komoruski ja wsadził na stanowisko I Sedzi SN !!!
ziolo2020.04.17 15:54
swinka pigi chciala znowu byc przy korycie,nistety zlob rozebrano.
anonim2020.04.17 14:13
I nawet jezeli wybierze sie prezesa SN spoza PIS, to powinno sie powtarzac wybory az do skutku. Za komuny to bylo skuteczne, to i teraz sie sprawdzi :). Najlepsze sa sprawdzone metody :).
skarb2020.04.17 13:34
NAJWYZSZY CZAS, ABY PREZYDENT POWOLAL ODPOWIEDNIEGO SEDZIEGO NA WLASCIWYM MIEJSCU,nareszcie horror w tle z gersdorf sie skonczy,moze za to PONIEWIERANIE POLSKI,POLAKOW,RZADU,PREZYDENTA DOSTANIE W KOLCHOZIE BERLINSKIM W BRUKSELI JAKIS CIEPLUTKI KACIK wstyd za takich kolaborantow, przezylismy to juz podczas 2 woj.swiat. a pozniej POwiedza ze to wina P.KACZYSKIEGO,RZADU,POLAKOW .jezeli tacy jak ta dama sie nie nawroca to marny koniec nas wszystkich ,za tych co wybieraja wrogow POLSKI I POLAKOW
anonim2020.04.17 13:50
Sedzia Kryze bedzie najlepszy, tak jak Pawlowicz i Piotrowicz w Trybunale Konstucyjnym, Tak bardzo tesknie na komuna, a dzieki PIS ona powroci :). Tyle lat czekalem.
Andrzej 2020.04.17 10:38
Brawo Panie Prezydencie. Należy powołać osobę uczciwą i sprawiedliwą. Panie Prezydencie, popieramy Pana z całej siły.
anonim2020.04.17 13:48
Najlepiej kogos PZPR jak Piotrowicza lub Pawlowicz.
Chcesz sie umowic na SZYBKI SEKS BEZ ZADNYCH ZOBOW2020.04.17 9:38
czee Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały związek. Mam na imię Lena lat 25, wzrost 169cm, Moje kontakt do mnie telefon tu - http://exslove.com.pl _____________________________________________ Znajdź mnie po niku: Lenka25x napisz do mnie spotkajmy się!
Pytam się czy Polska nareszcie będzie WOLNA2020.04.17 9:30
to straszne - co się dzieje z GW, zrezygnowała ze swojego "prawa Kaduka Zoroza"
Izydor2020.04.17 9:22
Następcę Gersdorf powoła Pierwszy Sekretarz towarzysz Kim Jar Kacz, a Przewodniczący Rady Państwa tylko to ogłosi.
Po 12-te: Nie dyskutuj z opętanym psychopatą2020.04.17 9:13
UWAGA!!! Nie odpowiadajmy temu bluźniercy, cynicznemu dywersantowi, prowokatorowi i Polakożercy: "Po 11 NIE BADZ OBOJETNY", „ladychapel”, „ateusz” i sporo innych. Jego komentarze świadczą o opętaniu, albo o chorobie psychicznej (albo i jedno, i drugie). W każdym razie o patologicznej nienawiści do Polski, Kościoła i PIS-u, jak również o hojnym sponsorze, które finansuje tę wredną działalność. Rozumiem, że każdy normalny odruchowo chce mu coś odpowiedzieć, ale to nie ma najmniejszego sensu: obelgi go cieszą, bo to masochista; ponadto wtedy ma pretekst, by obłudnie wybrzydzać na "chrześcijańską miłość bliźniego". Logika na niego nie działa, bo potrafi, po żydowsku, zawsze odwrócić kota ogonem. Niech, pod różnymi pseudonimami, dyskutuje sam ze sobą. Miejmy swą godność, nie zniżajmy się do jego kloacznego poziomu. Można - i trzeba - modlić się za jego nieszczęsną duszę, która jest na prostej drodze do potępienia wiecznego, i to na własne życzenie.
jestem2020.04.17 9:13
czytaj ze zrozumieniem ATEUSZU
plantator buraków2020.04.17 9:11
To nie jest tak, że stara glista - Gersdorf nie chce zwoływać zgromadzenia SN w celu wyłonienia piątki kandydatów i przedstawienia ich prezydentowi RP, który wybrałby jednego z nich na jej następcę. To zasuszone mole w togach w tym śmiesznym SN nie pozwalają jej zwoływać takiego zgromadzenia. Wiedzą bowiem, że jako stare mole są częścią populacji najbardziej narażonej na śmierć z powodu infekcji koronawirusem i robią wszystko by ocaleć. Teraz to już nawet przede wszystkim biologicznie. Mają pod tymi togami sam strach! Uważają, że podczas takiego zgromadzenia mogliby wzajemnie się zainfekować. W tym ich SN trwał więc jakby niewypowiedziany bunt również przeciwko Gersdorf do czasu aż ona zrezygnowała sama ze zwoływania takiego zgromadzenia. Oni tam trzęsą się o swoje życie !!!
KOD z Krzywym Nosem-Nadzwyczjna kasta WON2020.04.17 8:37
POżegnajmy Prezes Gersdorf zapalonymi świeczkami i KONSTYTUCJą w dłoniach
anonim2020.04.17 14:07
Dokladnie, sedziowe powinni by apolityczni, wybrani tylko przez politykow PIS. Tylko to zapewni ich niezaleznosc. A nawet prezes powinien ich wskazac. Tak mozna byc pewnym ich niezaleznosci. Tak bylo za PZPR, a PIS wie co dobre dla nas. Tak jak partia matka.
Waldek2020.04.17 8:37
Najwyższy czas pożegnać panią Gerzdorf, Co mogła zepsuć już zepsuła
anonim2020.04.17 13:59
Tak, popieram. Prezes TK potrafi zrobic obiad prezesowi. Nowy sedzia SN powinien umiec robic desery naszemu najlepszemu prezesowi. I bedzie w pelni niezalezny w wyborze przepisu.
ateusz2020.04.17 8:33
PiS bez sensu chce sędziów mianowanych przez polityków. To straszne marnowanie zasobów, nie lepiej w ogóle zlikwidować sądy? Politycy mogliby sami wydawać wyroki, byłoby szybciej, prościej i taniej. Wykonywaniem wyroków mogłaby się zająć Straż Pislamskiej Rewolucji.