Donald Tusk zabiegał w Komisji Europejskiej o zwłokę ws. polskiego Krajowego Planu Odbudowy? Europoseł Kosma Złotowski skierował do Komisji interpelację, w której pyta o udział byłego szefa Rady Europejskiej w pracach nad polskim KPO.

Donald Tusk nie jest w stanie zaoferować Polakom żadnego programu. Jego jedynym politycznym paliwem stały się kłamstwa na temat Polexitu, do którego, jak przekonuje, ma dążyć PiS.

- „Płyną do nas sygnały, że rząd wcześniej czy później będzie chciał się dogadać z Unią Europejską. Wtedy my stracimy jedyne paliwo. Bo osoby blisko Donalda Tuska, pytane o jego strategię, mówią że nic nie wiedzą. Czyli, że jej nie ma”

- zdradził w rozmowie z „Wprost” polityk Platformy Obywatelskiej.

Czy więc Donald Tusk, aby móc grać w Polsce Polexitem i konfliktem z Brukselą, wykorzystał swoje kontakty w Komisji Europejskiej, aby opóźnić wypłatę środków dla Polski? Inny informator „Wprostu” zdradził, że politycy PO mówią w kuluarach, iż dogadali się z Komisją Europejską, aby ta wstrzymała środki dla Polski. W ten sposób mieliby doprowadzić do wyczekiwanego wśród brukselskich elit przewrotu politycznego w Polsce.

Sam Donald Tusk zapewniał na antenie TVN24, że wykorzystał swoje kontakty, aby przyspieszyć wypłatę środków. Jaka rzeczywiście była jego rola w blokowaniu przez KE polskiego KPO? Komisję pyta o to europoseł Kosma Złotowski.

- „W wywiadzie telewizyjnym dla TVN24, przeprowadzonym 10 września 2021 roku, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej oraz pełniący obowiązki przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donald Tusk stwierdził, że prowadził z przedstawicielami Komisji Europejskiej rozmowy w sprawie procedury zatwierdzania zgłoszonego przez Polskę Krajowego Planu Odbudowy. Z wypowiedzi przewodniczącego EPL jednoznacznie wynikało, że jego opinia będzie miała wpływ na decyzję o wypłaceniu Polsce środków finansowych wnioskowanych w KPO”

- pisze polityk w interpelacji do Komisji Europejskiej.

W związku z tym Kosma Złotowski domaga się wyjaśnień, czy w ramach procedury oceny i zatwierdzania zgłoszonego przez Polskę KPO KE prowadziła rozmowy i konsultacje z Tuskiem lub jego współpracownikami, a jeśli tak, to ile takich spotkań się odbyło, kiedy miały miejsce, którzy komisarze lub urzędnicy Komisji brali w nich udział i czy były one protokołowane. Europoseł pyta też, na podstawie jakich przepisów Komisja prowadzi takie negocjacje z Tuskiem.

Wreszcie polityk PiS pyta, czy decyzja KE ws. polskiego KPO jest uzależniona od politycznej presji ze strony Tuska lub innych nacisków krajowych bądź europejskich partii politycznych.

kak/PAP