Taka decyzja budzi zdziwienie - żydowski związek wyznaniowy o wyroku ws. książki "Dalej jest noc" - zdjęcie
11.02.21, 18:28fot. yt/onet news

Taka decyzja budzi zdziwienie - żydowski związek wyznaniowy o wyroku ws. książki "Dalej jest noc"

101

- Nasz głęboki niepokój budzi fakt zastępowania dyskursu historycznego drogą sądową inicjowaną lub wspieraną przez organizacje finansowane ze środków publicznych – czytamy w liście podpisanym przez przedstawicieli żydowskich związków wyznaniowych.

Prof. Barbara Engelking i prof. Jan Grabowski w książce "Dalej jest noc" oczernili dobre imię i pomówili Edwarda Malinowskiego. Bratanica dawnego sołtysa opisanego w tej książce, Filomena Leszczyńska, broniła dobrego imienia stryja i założyła pozew przeciwko Engelking i Grabowskiemu.

Jak wyjaśnia powódka autorzy tekstu scalili kilka osób o nazwisku Malinowski i pominęli prawdziwe informacje oraz środki historyczne. Zaniedbania te sprawiły, że w efekcie powstała nieprawda, w wyniku czego oszkalowany został Edward Malinowski, stryj powódki i przypisano mu kolaborację z Niemcami.

- Pani Filomena Leszczyńska udowodniła w sądzie manipulację B. Engelking i J. Grabowskiemu, którzy w książce „Dalej jest noc” pomówili jej stryja o wydanie na śmierć Żydów, choć on ich ukrywał. Ta dzielna kobieta przeciwstawiła się kłamliwej propagandzie oczerniającej Polaków! - napisał na Twitterze minister Zbigniew Ziobro po ogłoszeniu wyroku Sądu Okręgowego ws. książki „Dalej jest noc” autorstwa prof. Barbary Engelking i prof. Jana Grabowskiego, w której został oczerniony i pomówiony o współpracę z Niemcami został Edward Malinowski.

Edwad Malinowski natomiast zgodnie z relacją bratanicy pomówionego miał pomagać Żydom, udzielać im schronienia i troszczyć się o nich.

Engelking przyznała podczas rozprawy końcowej, że pomyliła kilku Malinowskich bo „nie spodziewała się, że we wsi Malinowo może być więcej osób o nazwisku Malinowski".

Natomiast prof. Jan Grabowski stwierdził, że nawet nie widział dokumentów tej sprawy, bo „nie taka jest rola redaktora naukowego". Dodał też, że książka nie posiada recenzji wydawniczych, ponieważ „to jest polski obyczaj, a on ma wystarczające doświadczenie i wiedzę i takie recenzje są niepotrzebne".

Zgodnie z wyrokiem Warszawskiego Sądu Okręgowego autorzy książki "Dalej jest noc" mają przeprosić Filomenę Leszczyńską za pomówienia oraz przedstawienia nieprawdy historycznej względem jej stryja Edwarda Malinowskiego.

- Pomimo faktu, że materia jest nad wyraz skomplikowana i w grę wchodzą rozmaite interpretacje źródeł historycznych, sąd nakazał przeproszenie powódki. Mimo wszystko taka decyzja budzi zdziwienie – napisali sygnatariusze listu wyznaniowych gmin żydowskich, pod którym podpisał się m.in. Michael Schudrich, Naczelny Rabin RP.

- Nasz głęboki niepokój budzi fakt zastępowania dyskursu historycznego drogą sądową inicjowaną lub wspieraną przez organizacje finansowane ze środków publicznych – dodają.

 

mp/one.pl/twitter/fronda.pl

Komentarze (101):

kaka2021.02.12 15:01
Tragedja nie jest to ze klamia i obrazaja polakow-aLE PRAWDZIWYM SKANDALEM JEST REAKJA pOLSKICH WLADZ---powinni natychmiast przerwac wspolprace z znimi -oraz nakazac oddanie subwencji---pOLACY POWINNI SIE OBURZYC BO TO BYLO ZA NASZE PIENIADZE.
abc2021.02.12 14:54
Przede wszystkim informacje w książce były nierzetelne i wyrok jest słuszny. Nie jest to wyrok przeciwko badaniom tych spraw tylko przeciw nieuczciwości w badaniach.
Jazzz2021.02.12 14:22
Pani Egelking powiedziała "że się nie spodziewała". A ja myślałem że badała. Dlatego nie rozumiem protestów przeciwko wyrokowi, bo ta wypowiedź, ten jeden zwrot mówi nam że pani "historyk" wykonała swoją pracę byle jak, nierzetelnie. Uważam że kara finansowa powinna również być.
Jerzy2021.02.12 13:53
nie wiem co to żydowskie bydło ciągle robi w Polsce... sami się chwalą, że zagazowali miliony, nacja najbardziej współpracująca z niemcami w latach 1939 - 1945... po prostu bydło, a my się ciągle nad nimi użalamy...
LOB2021.02.12 12:59
Żydzi tak myślą. Anna Arend to opisała.
marian2021.02.12 12:28
Należy cały nakład tej książki spalić, bo kłamie. Dyskurs rabinie przed drukiem! Zrozumiał rabin?
Zatroskany2021.02.12 12:00
"dalej jest noc" u rabina w głowie.
Agnieszka2021.02.12 10:19
Jak ktoś nie wie o czym Jezus mówił ostrzegając uczniów "STRZEŻCIE SIĘ KWASU FARYZEUSZY", to wystarczy, że raz posłucha Schudricha i zrozumie wszystko
Anonim2021.02.12 9:05
Czy Izraelici zostaną zdepopulowani? ......... https://anthony.neon24.pl/post/160326,czy-izraelici-zostana-zdepopulowani
Anonim2021.02.12 9:07
"W tej chwili Iran buduje swoje bazy wojskowe w Syrii, czemu Izrael nie może przeciwdziałać, gdyż obawia się rosyjskich rakiet S-300, dostarczonych Syrii przez Rosję! Z terenu Syrii, Iran może zniszczyć maleńki terytorialnie Izrael zmasowanym atakiem rakietowym."
Anonim2021.02.12 9:08
"Jest to bardzo zła wiadomość dla nas! Może zalać nas wrogi nam żywioł żydowski, wobec którego Polacy pozostaną bezbronni. Możemy podzielić los Palestyńczyków (zamkniętych za drutami we własnym państwie) czego dopilnują amerykańskie wojska stacjonujące w Polsce, zapewne w tym celu do Polski sprowadzone!"
kaka2021.02.12 10:54
Dokladnie to ze zydzi -tych ktorych sie wypowiadamy-sa zdemoralizowani--to nie mozna zlekcewazyc ich inteligentni -ONI NIE PRZYSTEPUJA DO DZIALANIE JESLI NIE SA TRZY KROKI DO PSZODU--ORAZ PLAN A B I C .. oNI NAS JUZ DAWNO rozegrali--poco jest daniels-na strazy firmy lotu? po co wydawane paszporty jak opetane? Po co sciagaja amerykanskiich zolniezy pod planem zydowskim
sl_ko2021.02.12 12:40
Zmień translator. Ten robi straszne błędy.
trust2021.02.12 8:27
Nie będzie żyd pluł nam w twarz. Żydki WYPlERDALAĆ do lssraela.
sl_ko2021.02.12 8:24
Schudrich jak zwykle boi się prawdy.
Tylko PO2021.02.12 8:22
Wielką PRZYJACIÓŁKĄ PRZYZWOITYCH, UCZCIWYCH, SPRAWIEDLIWYCH ŻYDÓW, szczególnie POLSKICH ŻYDÓW, jest PRAWDZIWA POLKA, mająca największą wiedzę o ŻYDACH, szczególnie mieszkających kiedyś na terenie Polski, dr EWA KUREK, nie powinna ona wychodzić ze STUDIA TELEWIZYJNEGO wyjaśniając kwestie ŻYDOWSKIE między POLAKAMI i ŻYDAMI. Nie mówiąc o tym, że w imieniu POLSKI powinna być od "SPECJALNYCH ZADAŃ" w KONTAKTACH z ŻYDAMI. Taki nijaki DANIELS, Żydowska ambasadorka, czy ten Żydowski minister, a nawet nijaki Netanjahu, powinni być pod specjalnym "NADZOREM" dr EWY KUREK, reprezentującym POLSKĘ w tych kontaktach. Kiedy POJAWI się w RZĄDZIE POLSKIM, jako EKSPERT i osoba ODPOWIEDZIALNA za kontakty z ŻYDAMI, dr EWA KUREK, to będzie znak ze nie ma żadnej z KIMŚ "USTAWKI"? OCZYWIŚCIE dr EWA KUREK musi być mocno "UMOCOWANA", najlepiej, jako WICEPREMIER, lub w ostateczności, jako MINISTER. Inaczej to jest tylko "BAJER". Inna sprawa to, że teraz jest cała masa ekspertów od ŻYDÓW z grona dziennikarzy, którzy do tej pory byli ekspertami od sportu, rolnictwa, pojazdów w ruchu drogowym, skupu opakowań zwrotnych czy obrotu owocami. Przy okazji spytam, KIEDY zostanie wyemitowany przez PiS, FILM dr EWY KUREK pt., „KTO RATUJE JEDNO ŻYCIE" znany POLAKOM „PUŁKOWNIK" (od prawie 21 lat leży na półce). Właśnie w tej chwili jest OKAZJA na taką emisje tegoż FILMU. Pięknie współgrałby ze ŚWIADECTWEM POLSKIEGO ŻYDA, ocalałego z Holokaustu, uratowanego przez POLAKÓW Edwarda Mosberga.
gość2021.02.12 8:17
Regulamin rozstrzygania spornych spraw: 1. W sporze Żyda z gojem, Żyd zawsze ma rację 2. W sporze Żyda z gojem ,goj nigdy nie ma racji 3. W przypadkach wątpliwych patrz punkt 1.
Tylko PO2021.02.12 8:14
CZY to ten co ZABRONIŁ POCHOWANIA w JEDWABNEM, NASZYCH STARSZYCH BRACI w WIERZE, ŻYDÓW POLSKICH na CMENTARZU ŻYDOWSKIM w GROBACH, zgodnie z POLSKO-ŻYDOWSKIM RYTUAŁEM, tylko pozostawił NASZYCH BRACI POLSKICH ŻYDÓW w HITLEROWSKICH DOŁACH ŚMIERCI, jak jakichś PSÓW??? HAŃBA, żeby NASI STARSI BRACIA w WIERZE, ŻYDZI nadal leżeli w jakimś NIECHLUJNYM NAZISTOWSKIM DOLE bez należnego POCHÓWKU, jeszcze raz HAŃBA.
kaka2021.02.12 8:30
Przeciez to za zydowskie pieniadze i zydowskimi rekami?
instytucja tzw. muzeum "Polin"2021.02.12 8:09
Jest na terenie Polski takie "muzeum Polin" - raczej tam NIE zbłądzę ! - wybudowane za polskie pieniądze i na Polskę można tam bezkarnie pluć za polskie pieniądze.Też  bezkarnie można tam siać nienawiść wściekłą, a władze Państwa nic się nie odszczekną. Jest takie "muzeum - instytucja" znana, co nie szuka prawdy, ani pojednania. Rząd PO PSL zafundował - wybudował za 100 mln zł + utrzymanie kilka milionów rocznie - Polakom te wszystkie "dobroci", bo wiadomo - Polacy, to miłosierni - aż niestety naiwni idioci.
kumaty2021.02.12 8:05
Michael Schudrich, Naczelny Rabin RP. - Mesjasz już przyszedł.
Polacy mówią DOŚĆ!2021.02.12 8:05
Obce organizacje - instytucje na terenie RP,  które ostentacyjnie prowadzą działalność antypolską, są niezwykle hojnie obdarowywane z podatków Polaków na mocy porozumienia "okrągłostołowej targowicy"! przy czym bulwersuje Polaków to, że  Rząd RP nie ma nawet wpływu na obsadę dyrekcji tych instytucji - np. "muzeum Polin" i możliwości sprzeciwu na ICH poczynania. Praktycznie utrzymujemy z pieniędzy polskiego podatnika eksterytorialne placówki niekryjące do nas niechęci. Trudnią się akcjami dyfamacyjnymi - zniesławiającymi Polskę i Polaków,  ochoczo powielanymi przez żydowskie media na całym świecie.
instytucja tzw. muzeum "Polin"2021.02.12 8:11
Jest na terenie Polski takie "muzeum Polin" - raczej tam NIE zbłądzę ! - wybudowane za polskie pieniądze i na Polskę można tam bezkarnie pluć za polskie pieniądze.Też bezkarnie można tam siać nienawiść wściekłą, a władze Państwa nic się nie odszczekną. Jest takie "muzeum - instytucja" znana, co nie szuka prawdy, ani pojednania. Rząd PO PSL zafundował - wybudował za 100 mln zł + utrzymanie kilka milionów rocznie - Polakom te wszystkie "dobroci", bo wiadomo - Polacy, to miłosierni - aż niestety naiwni idioci.
HDD2021.02.12 8:03
Taka decyzja budzi zdziwienie - żydowski związek wyznaniowy o Przybiciu Gwoździkiem Krymki do Czachy "Dalej jest noc"- Do pustego Łuba Koszernego Rozumu nie Nalejesz.
kaka2021.02.12 7:56
Podstawa ogromnego bledu w mysleniu i dzialaniu jest to ze np Polacy uwazaja ze zyd z palestynyJEST TAKIM SAMYM CZLOWIEKIEM I EUROPEJCZYKIEM-O TAKICH SAMYCH WARTOSCIACH I OBOWIAZKACH. Po pierwsze tamci ludzie nie byli ksztaltowani przezPRAWO RYCERSKIE I KODEKSY HONOROWE Po drugie aby przezyc--(poniewaz nie mieli wpajane obowiazku pracy- dla suwerena-czy inne pnaszczyzny) wyksztalcili chytrosc i klamstwo oraz intrygi do perfekcji.Zydow nie INTERESUJE JAK BYLO NAPRAWDE-TAK JAK TO JEST U LUDZI Z EUROPY a tylko i wylacznie stosowanie HAGADY czyli zmyslonej opowiesci z elementami prawdy-ukazujace opowiadajacego w dobrym swietle i jego interesie. Po trzecie szczuza BOJAZN PRZED UTRATA ZYCIA (ZUPELNIE ODWROTNA JAK U ZYMIAN) nakazala im tworzyc zwierzece prawa np KIDSZCHA-HAIM czyli jak nas napadna oddajemy dzieci,kobioety stracow-na koncu walczymy. TAKIE ZACHOWANIA I PRAWO -POWODUJA ZE ZYDZI SA OBRZYDLIWI -DLA WSZYSTKICH UCZCIWYCH LUDZI -I STARAJA SIE ICH POSKROMIC-BRONIC SIE PRZED NIMI-----------TO WLASNIE NAZYWANE JEST PRZEZ NICH ANTYSEMITYZMEM. Po drugie
rabinie Schudrich - budzi.... się Świat!2021.02.12 7:42
żydzi - z ich fałszów tylko jeden podły cel wyziera -  z nas Polaków pragną zrobić wspólników Hitlera - bandytów co dla zysku wojnę rozpętali i Niemców zmusili, by w tym pomagali. Tymczasem całkiem inna prawda włosy jeży! Wśród Niemców wielu było ŻYDOWSKICH żołnierzy!! którzy za miskę ryżu mordercom służyli i chętnie swym żydowskim  ziomkom holocaust zrobili!. Nawet w gettach tych folksdojczów mieszkało niemało, co do obozów słali własne matki, ojców!  i wywózki do Auschwitz chętnie prowadzili, a Niemcy przy tym byli i tylko patrzyli. O wszystkim wiedzieli Żydzi z Ameryki, lecz oni futrowali niemieckie fabryki. choć dzielni polscy kurierzy świat alarmowali! a gdy Karski raport przywiózł, Żydzi go wyśmiali!!. / / z sieci / - za ([email protected] Bogumił
też za " eu Bogumił"2021.02.12 7:46
Dziś, kto więcej wycierpiał - wciąż się wykłócają, a ofiary innych, w ciemnym tyłku mają! Doszli w swym obłędzie na szczyt kretynizmu, bo tylko oni chcą być jedyną ofiarą niemieckiego nazizmu. Własne zbrodnie i podłość chcą przykryć kłamstwami! i po to wywołują wojny z Polakami. Lecz Polacy nie gęsi i swój rozum mają i żydowskie kłamstwa szybko obnażają.---- Setki milionów trupów to żydów  dzieło głównie! bo też do bolszewizmu się garnęli tłumnie. W czasach komunizmu też nas mordowali Leninowi i Stalinowi gorliwie się wysługiwali. Więc zamiast z Izraelem sojusze montować, lepiej nawet ze skorpionem wspólnie zanocować! Teraz łapska koszerne unurzali w krwi Palestyńczyków Polacy sobie NIE życzą takich "sojuszników"!!!!!.
Anonim2021.02.12 6:49
Koniecznie przeczytajcie Talmud. A tam: Żydzi uznają tylko Żydów, reszta to Goje - zwierzęta robocze o kształcie człowieka, które można oszukać, okraść, nawet zabić.
kaka2021.02.12 7:41
co wiecej tam wlasnie pisza ---ZYD MOZE WSPOLZYC Z DZIECKIEM-PODWARUN KIEM ZE JEST TO DZIECKO NIEZYDOWSKIE. NIE WSPOMINAJAC O BLUZNIERSTWACH POD ADRESEM NJSWIETSZYCH OSOB.
west2021.02.12 6:41
Nie wiem jak w kulturze żydowskiej jest przyjęte, ale w naszej dochodzenie obrony dobrego imienia drogą sądową to normalna sprawa.
aj waj2021.02.12 6:37
... jak wyżej ...
ech, ty Schudri-chu!2021.02.12 6:27
no i jak tu nie być antysemitą?
Anonim2021.02.12 6:29
ten tzw. "antysemityzm", to żydowski wytrych do żydowskich geszeftów.
a sio! na Madagaskar!2021.02.12 6:05
Michael Schudrich, Naczelny Rabin RP??? Rzeczpospolita Polska NIE jest rabinatem!!! on może być naczelnym rabinem Izraela, albo Madagaskaru, ale NIGDY NIE Polski!
Hanys2021.02.12 5:33
To znamienne że u żydów UCZCIWOŚĆ budzi zdziwienie. +++ Nie bez przyczyny Jezus wielokrotnie nazwał ich oraz ich przodków plemieniem żmijowym [Mt.12,34, Mt.23,33]. Z powodu jadu jaki sączą pomiędzy innymi ludami.
...2021.02.12 5:15
Logika typowo żydowska .Buńczuczna i zakłamana wszystko musi pasować pod ich kątem myślenia ?Jak długo jeszcze będą się nami zajmować > przecież mają już swoją "ojczyznę "
żydowska "logika"2021.02.12 6:09
wszystko musi pasować nie tylko pod kątem ich żydowskiego myślenia - opartego na kłamstwach i manipulacjach, ale przede wszystkim pod kątem GESZEFTU.
Agnieszka2021.02.12 0:14
Zdziwka, że jeszcze nas do reszty nie upodliliście i są granice waszych łgarstw, chociaż przed sądami? Znowu kota ogonem draniu odwracasz, że pokrzywdzony jesteś jak krzywdzić ci nie wolno albo za krzywdy choć słowo "przepraszam" ktoś z twojej bandy musi powiedzieć? Twoja Elgelking z Grabowskim taki dyskurs historyczny prowadzą, że swoich łgarstw jako faktów nie umieli udowodnić i sami to musieli przed sądem przyznać - NACZELNY KRĘTACZU POLSKI ! Dyskurs historyczny to my musimy zacząć o waszych zbrodniach na Polakach na wschodzie Polski po wkroczeniu sowieckich wojsk w 1989 i 1944. Najwyższy czas ten dyskurs zacząć - także oczywiście o żydowskich szmalcownikach kolaborujących z Niemcami w gettach i poza nimi, gdy przez ich zdrady ginęły całe polskie rodziny i konspiracyjne siatki pomagające, ratujące Żydów.
Agnieszka2021.02.12 0:18
Tacy żydowscy szmalcownicy najczęściej ocaleli i służyli potem w UB a potem jako męczennicy zwiali na zachód pluć na Polaków, dalej służąc Moskwie a dziś ich potomkowie domagają się zwrotu majątków ofiar, które zabili ich ojcowie i dziadowie. MAKABRA!
Agnieszka2021.02.12 0:34
Po tym człowieku spodziewam się wszystkiego co najgorsze a mimo to wciąż człowieka wkurzyć umie. Jaklm podłym wynaturzeńcem moralnym trzeba być, żeby po takiej krzywdzie, opluciu niewinnego a wręcz bohaterskiego człowieka, który z narażeniem życia swojego i bliskich ocalał Żydów, jeszcze nie poczuć wyrzutów sumienia i ze wstydem nie pochylić głowy i nie przeprosić albo choć gębę zamknąć i twierdzić, że łgarstwa, cynicznie świadomie preparowane mają coś wspólnego z dyskursem historycznym. Boże jakiś ty naród wybrał na narodziny swojego Syna - Jezusa? Toż Twoje miłosierdzie faktycznie bezgraniczne! Toż tego rabina polscy Żydzi wybrali na swój autorytet moralny, religijny , przewodnika duchowego a i w Biblii pełno ludzi o takiej samej przewrotności, niewdzięczności, podłości, więc jak wśród takich ludzi, prowadzonych przez takich "mistrzów" ocaliłeś przed ich zgnilizną Maryję albo Józefa? Nie ma w tym narodzie już żadnego sprawiedliwego? Wszyscy sprawiedliwi Żydzi w holokauście wyginęli nic po sobie nie zostawiając ze świadectwa o czystym, wiernym i bojącym się Boga sercu?
Tylko PO2021.02.11 23:25
Wielką PRZYJACIÓŁKĄ PRZYZWOITYCH, UCZCIWYCH, SPRAWIEDLIWYCH ŻYDÓW, szczególnie POLSKICH ŻYDÓW, jest PRAWDZIWA POLKA, mająca największą wiedzę o ŻYDACH, szczególnie mieszkających kiedyś na terenie Polski, dr EWA KUREK, nie powinna ona wychodzić ze STUDIA TELEWIZYJNEGO wyjaśniając kwestie ŻYDOWSKIE między POLAKAMI i ŻYDAMI. Nie mówiąc o tym, że w imieniu POLSKI powinna być od "SPECJALNYCH ZADAŃ" w KONTAKTACH z ŻYDAMI. Taki nijaki DANIELS, Żydowska ambasadorka, czy ten Żydowski minister, a nawet nijaki Netanjahu, powinni być pod specjalnym "NADZOREM" dr EWY KUREK, reprezentującym POLSKĘ w tych kontaktach. Kiedy POJAWI się w RZĄDZIE POLSKIM, jako EKSPERT i osoba ODPOWIEDZIALNA za kontakty z ŻYDAMI, dr EWA KUREK, to będzie znak ze nie ma żadnej z KIMŚ "USTAWKI"? OCZYWIŚCIE dr EWA KUREK musi być mocno "UMOCOWANA", najlepiej, jako WICEPREMIER, lub w ostateczności, jako MINISTER. Inaczej to jest tylko "BAJER". Inna sprawa to, że teraz jest cała masa ekspertów od ŻYDÓW z grona dziennikarzy, którzy do tej pory byli ekspertami od sportu, rolnictwa, pojazdów w ruchu drogowym, skupu opakowań zwrotnych czy obrotu owocami. Przy okazji spytam, KIEDY zostanie wyemitowany przez PiS, FILM dr EWY KUREK pt., „KTO RATUJE JEDNO ŻYCIE" znany POLAKOM „PUŁKOWNIK" (od prawie 21 lat leży na półce). Właśnie w tej chwili jest OKAZJA na taką emisje tegoż FILMU. Pięknie współgrałby ze ŚWIADECTWEM POLSKIEGO ŻYDA, ocalałego z Holokaustu, uratowanego przez POLAKÓW Edwarda Mosberga.
Tylko PO2021.02.11 23:20
CZY to ten co ZABRONIŁ POCHOWANIA NASZYCH STARSZYCH BRACI w WIERZE, ŻYDÓW POLSKICH na CMENTARZU ŻYDOWSKIM w GROBACH, zgodnie z POLSKO-ŻYDOWSKIM RYTUAŁEM, tylko pozostawił NASZYCH BRACI POLSKICH ŻYDÓW w HITLEROWSKICH DOŁACH ŚMIERCI, jak jakichś PSÓW??? HAŃBA, żeby NASI STARSI BRACIA w WIERZE, ŻYDZI nadal leżeli w jakimś NIECHLUJNYM NAZISTOWSKIM DOLE bez należnego POCHÓWKU, jeszcze raz HAŃBA.
Jim2021.02.11 22:42
Podłość, której dopuszcza się Pan Rabin poraża. Otwartym tekstem wyraża pogardę dla ofiar, ponieważ nie ma dla niego znaczenia, czy ktoś ratował Żydów narażając własne życie, czy mordował. Ważne, żeby swobodnie kreować właściwą narrację dla The Holocaust Industry jak to określił Norman Finkelstein
­ ­ ­2021.02.11 21:48
Antysemityzm to socjalizm głupców.
Opowiadał mężowi stary dentysta2021.02.11 21:46
z Krzeszowic o tym jak żydówka którą przechowała biedna polska rodzina z sąsiedztwa, zaskarżyła ich po wojnie o to że ją głodzili. Prokurator pyta czy ona dostawała tyle samo jedzenia co oni czy mniej. Powiedziała że tyle samo. Prokurator oczywiście ją zrugał.
Marek2021.02.11 21:38
Powinien się cieszyć że prawda wyszła na jaw,.Przeciez te dwa matoły w gruncie rzeczy szkodzą jego wizerunkowi. Zydostwo może ma talent i zero moralności przy interesach ale polityka to nie jest ich najlepsza strona.Nie maja wyczucia kiedy przestac .Skończy sie tak że gdy araby zepchna ich do morza to ,swiat zrobi to co tusk wyjada właśnie na wakacje.A gdy wróca problem przestanie istnieć
miki2021.02.11 21:38
oskarżeni przyznali się do pomyłki (czyli do winy) więc te niby listy itp.. są nie do obrony ...czysty bełkot.. w stylu są równi i równiejsi... i prawo kalego : "kali może a kalemu nie mogą" ci sygnotariusze jak zwykle stracili okazje aby się nie odzywać i nie podpisywać jakichś głupot...
P2021.02.11 21:26
Schudrich, rozum ci odebrało. Wystarczyło żeby przeprosili za kłamstwo i proces byłby zbędny. Ale "mądrzy inaczej" uznali że nie będą przepraszać jakiej tam prostej kobiety i do tego gojki.
Starzec2021.02.11 21:11
Miałem kumpla Zyda!wspaniały kolega ale gdy wpadaliśmy do jego domu-czułem ,że wpadam do śliskiego lochu!przecież te żydy zaprzeczają faktom-kto z getta gnał oałami Zydów do wagonów????Zydzi-wybrańcy.Oni nigdy nie przyznają sie do tej zbrodni!!!
Anonim2021.02.11 20:57
Żydzi niezawisłym sędziom będą pisać uzasadnienia wyroków?
Olej2021.02.11 20:56
Ja panu naczelnemu rabinowi dedykuję dla zastanowienia się nad wagą wypowiadanych słów, również w kontekście historycznym. Gdy historią dotykamy ludzi osądzając ich na forum publicznym. ..........................Cytat......Nie zapominajmy, że wśród największych morderców najnowszej historii byli Żydzi – takie słowa nie zostały napisane przez żadnego z polskich dziennikarzy, tylko opublikowane na łamach izraelskiego portalu, Ynet News. Autorem poruszającego tekstu jest Sever Plocker, publikujący również na łamach… Gazety Wyborczej........
AJS2021.02.11 20:54
Okazuje się kolejny raz, ze żydki to żmijowe plemię. Kłamią, kradną i mordują. Z nimi się nie dyskutuje. Mój ojciec podczas II.W.S. ukrywał kilku żydów i ich ocalił. Biorąc pod uwagę ostatnie przypadki, to gdyby historia powtórzyła się, to ja zastanowiłbym się 7 razy, czy warto im pomagać. Wszyscy dobrze pamiętamy, że żydzi ochoczo wspierali komunę, a po wojnie jako UB-ecy mordowali polskich patriotów.
sasa2021.02.11 20:44
Autorzy nie czytali dokumentow, pomylili nazwiska i osoby i pomowili niewinnego czlowieka. Do gminy zydowskiej . Od kiedy dyskurs hisoryczny opiera sie na falszu, niedomowieniach, braku informacji, niedouczeniu. To jest ksiazka historyczna a nie beletrystyczna. Bajki historyczne miedzy innymi pisal pan Kosinski, ktorego zweryfikowala pani Siedlecka.
Mirek2021.02.11 20:20
Co to jest za fucha NACZELNY RABIN RP !! . Kto go na to stanowisko mianował ?! A dlaczego nie NACZELNE GÓ..NO RP!!. Jeżeli pójdziemy takim tokiem rozumowania to mnie proszę nazywać NACZELNY INTERNAUTA RP !! .
Konfederata2021.02.11 21:01
Ciebie możemy nazywać Naczelnym Gównem Frondy :-D
gw12021.02.11 20:14
faktem jest ze smierdzace zydy od lat mordowali Polakow, tak jak w czasie okupacji niemieckiej pomagali niemcom i wyłapywali swoich zydowskich sąsiadów
Ed2021.02.11 20:13
Jestem bardzo zaniepokojony tym, że ktoś ośmielił się podważyć rzetelną pracę naukową tak znakomitych i utytułowanych historyków. Jakaś sołtysowa. Ten Malinowski to przecież mógł uratować więcej żydów. Jeszcze każą przepraszać. Sąd powinien nakazać takim światowej sławy naukowcom napisać historię opartą na faktach o uratowanych żydach i jak się odpłacali ratującym lub do wyboru, publiczne wybatożenie z zakazem hańbienia istotnej dziedziny nauki jaką jest historia.
Europa2021.02.11 19:57
CZEMU KOZOYEPCY NIEWOLNICY CIĄGLE KŁAMIĄ WYŁUDZAJĄ OSZUKUJĄ KRADNĄ ?
Anonim2021.02.11 19:52
Jeżeli Pana wyrok dziwi, to mnie już nic w waszej historii nie dziwi.
Mateo2021.02.11 19:47
Mamy już Polin w Polski radiu 2 proszę kliknąć na trzy kropki w prawym rogu strony .I zobaczycie kilka języków str PR2.I mamy tam Hebrajski też i podziękowania z mniejszości zydowskiej" Ich radia" czyli pr2PR.Pocichutku mamy w państwowych mediach unarodowienie żydowskie.Parchate żydy z poparciem tego rządu panoszą się już jak u siebie.
Maciej Platov - JPIII - oficer LWP2021.02.11 19:44
To jest jeden I ten sam CHÜJ żydowski Keller-Krawczyk. PATO-HEJTER!
to już Polin2021.02.11 21:14
ty tak od urodzenia czy od czasu jak stałeś się wyznawcą PIS-u
Maciej Płatov2021.02.12 10:09
ZŁODZIEJU PODPISU. Co Ty DEB--U. Co wiesz o Atamanie Kozaków Dońskich Matwieju Płatowie.Jesteś ZERO MORALNE.Szkoda z Tobą polemizować.
Beno2021.02.11 19:44
Zydzi łżą i oczerniają. Czas by przeprowadzić dokładne badania w Jedwabnem, bo to też jedno wielkie kłamstwo.
Izydor.2021.02.11 19:44
Na Zachodzie czy w USA zapłaciliby milionowe odszkodowania za takie pomówienia, a w Polsce chcą dyskursu historycznego.
Michał Jan2021.02.11 19:40
Jak nie chcieli sami z siebie, to jak inaczej? Swoją drogą, za to tłumaczenie, że w Malinowie jest jeden Malinowski, to Barbarę E. z gminy powinni wykluczyć. Aż tak głupio nie można się tłumaczyć.
Anonim2021.02.11 19:34
To co Panie Żyd można łgać?
Jan Radziszewski2021.02.11 19:30
W czasie modlitwy za Kościół święty, ojczyznę i cały świat, zobaczyłam nagle poszczególne części globu ziemskiego, rozdzieranego błyskawicami gromów, ognia i wylewu wód. Ogień i woda szalały od południa aż po zachód (Czechy, Niemcy, Paryż..) przerażeni ludzie biegli do kościołów, które nie mogły pomieścić tłumów, Dlatego wokół murów kościoła gromadziły się rzesze ludzi, którzy w strachu wielkim zgodnie wołali do Boga o ratunek. Wielu spowiadało się na głos Bogu samemu, żebrząc o przebaczenie grzechów. Z powodu siły rozszalałych żywiołów, oślepiających błyskawic i zapadających na przemian głębokich ciemności, nie było możliwości udzielania pomocy. Ludzie ginęli w wielkiej liczbie… Jakieś koszmarne twory „ni to ludzie, ni zwierzęta) plując wciąż nienawistnie cuchnącą cieczą, uganiały się za uciekającymi przed nimi. i broniącymi się rozpaczliwie ludźmi, („niektórzy z nich byli bardzo młodzi, prawie dzieci). Te potwory porywały ich i siłą unosiły z ziemi strącając w przepaść kłębiącego się ognia. Ogarnęło minie przerażenie wielkie, bo rozpoznałam otwarte, stalowe, ciężkie i żarzące się bramy piekła (zapamiętałam je z pobytu w piekle). Wypełzały stamtąd koszmarne istoty z nienawistnym wzrokiem, rzucające się na ludzi.
Józik2021.02.11 19:27
***** szydóf!!!
Beno2021.02.11 19:23
Autorzy książki przyznają się do błędu, ale parchy żydowskie, dalej upierają się przy kłamstwach i oczerniają na dodatek tych Polaków, którzy ich chronili. Co za swołocz. Czas, by polscy historycy i pisarze zaczęli pisać o zbrodniach żydach na Polakach za PRL-u. A następna sprawa, nie przyznawać na tysiące paszportów polskich dla obywateli żydowskich. Zadne państwo się tak nie zachowuje nadając tysiącami obywatelstwo obcym, jak nasz polski rząd.
Pablo2021.02.11 22:04
Rzad nie jest polski, jest polsko jezyczny
JPIII2021.02.11 19:18
Engelking i Grabowski mają rację. Ten Malinowski wydawał żydków a nawet Polaków.
Jan Radziszewski2021.02.11 19:25
żydzie tzn również tiebia nie dalej jak za 3 lata w żydów Polsce NIE BUDIET bo zabrani przez diabły cezara żydów /J 19,15 w ogniu piekielnym ++ O Zb. Nr 71. Nieboszczykowie ukażą się trzeciego dnia. Zapisz: Dzieci Moje, najpierw na niebie, nocą, ujrzycie złocisty, wielki Krzyż. / Mt 24,30 dzienniczek św. s Faustyna 83 ) Wszyscy i na całym świecie usłyszycie wielki grzmot, powstanie wicher jako trąba morska, wszystko zmiatać będzie, co stanie na jego drodze. Ziemia nagle zacznie drżeć, początkowo z przerwami, a potem bezustannie kolebać się będzie. Gwiazdy będą zmieniały swój kierunek szybko i zupełnie inaczej niż zawsze, widok nieba się zmieni, zginie Duży Wóz, Mały Wóz, wszystko będzie się od siebie oddalać, niebo stanie się inne, nieprzyjemne. Między wami pojawią się tej nocy ci, co już dawno pomarli. Będą też przebiegać ulicami wytoczone z piekieł wozy naładowane demonami i złymi duchami. One to będą czynić wielkie spustoszenie, zgiełk, hałas, jęk, płacz. Domy wasze będą się rozpadały jak domki z kart. W tej strasznej godzinie szatani będą śmiało sobie poczynać, porywać będą dusze tych, co Boga się wyrzekli i szerzyli na świecie niewiarę, tych, co to z serc ludu Bożego krzyż i wiarę wyrywali. A tej nocy ciemnej niech drżą też matki morderczynie, te, co mordowały dzieci poczęte. Groza wielka, a grozy coraz więcej będzie. Morza i oceany wystąpią ze swoich brzegów i będą iść na ląd w postaci wielkiej ściany stojącej. Potem wszystko obejmie pierścień, który błyskawicznie będzie się rozszerzał z minuty na minutę. Będzie stawał się ogniem huraganowym tak, że obejmie całą kulę ziemską. Wszystko zacznie płonąć, woda morska i oceanów wrzeć będzie i płonąć jak nafta. Jeśli te dni ciemności nie będą ludzkości odwrócone, wszystko, co żyje na ziemi w tych dniach ciemności zginie. Łaski Miłosierdzia Bożego dostąpią jedynie ci, co Boga mają w sercu, żyją według świętych Bożych przykazań, wierzą silną wiarą w Trójcę Przenajświętszą, w Niepokalaną Dziewicę Maryję. Tylko oni mogą przetrwać i przez modlitwę i ofiarę swego cierpienia, przetrwają. … ) Co wtedy, wówczas tj. już wkrótce, będzie z owymi Prawodawcami bezbożnego prawa, prawa GENDER, ect. rządzącymi i oczywiście z owymi jw. zniewolonymi i opętanymi synami i córkami złego?
klik2021.02.11 19:10
Tam Żydzi... Zawsze ten sam trynd czyli... nihil novi sub sole. Ale za to Marszałkissimus o 20:00 wygłosił pogadankę umoralniającą w ramach propagowania sportu... No to jest dopiero cymes...
Maciej Płatov2021.02.11 19:09
@ Anonim Mnie się marzy powtórka Marca.Czyli wy--p z Polski dla I-------------------------------
Anonim2021.02.11 19:08
Jude zawsze kłamie, nawet gdy mówi prawdę
oficer LWP2021.02.11 19:08
całe żydostwo w pigułce, zmienili ustawę o IPN to niedługo zmienią i ten wyrok, Sasin wytłumaczy to tak jak wytłumaczył , że zmiana ustawy o IPN na rozkaz żydostwa to wielki sukces PIS-u
Prz2021.02.11 19:07
Przychodzi Żyd do jakiegoś suwerennego państwa z suwerennymi sądami i ma czelność mówić co budzi jego zdziwienie? Nasze zdziwienie budzą wypowiedzi waszego Benka.
Anonim2021.02.11 19:01
A wiec wg tego bogobojnego zyda mozna klamac i dawac falszywe swiadectwo przeciw blizniemu swemu!!!???No chyba,ze chrzescijanin ratujacy zyda nie byl jego bliznim.Bo taki jest sens tej zenujacej wypowiedzi!A Reduta Dobrego Imienia nie jest finansowana ze srodkow publicznych,tylko z dobrowolnych datkow osob prywatnych!! Kazdy moze ja wesprzec,jezeli chce! Przymusu ne ma!
dzięki takim Schudrichom chyba zostanę antysemitą2021.02.11 19:01
Zgodnie z logiką cytowanych indywiduów z żydowskich związków wyznaniowych należałoby wyrazić zaniepokojenie procesami sądowymi osób negujących holokaust. No bo przecież "niepokój budzi zastępowanie dyskursu historycznego drogą sądową".
w Germany wzrasta antysemityzm2021.02.11 19:03
////////////, w Polsce wzrasta antypolonizm lewackofaszystowskożydowski
Aldona2021.02.11 18:55
Panie Rabin Schurdich.Sądy są od tego ,żeby wydawać wyroki na każdego obywatela RP o ile są wystarczające dowody. To ,że ktoś w książce pomawia kogoś o coś co nie miało miejsca i to osobę już nieżyjącą licząc ,że takie kłamstwa przejdą bez echa bo trup nie złoży pozwu do Sądu jest okropną zbrodnia przeciwko PRAWDZIE HISTORYCZNEJ. Z wywiadu udzielonego prasie po ogŁszeniu wyroku pan Grabowski (profesor chyba historii?) stwierdził ,że on materiałów które dotyczyły tej pomówionej osoby NIE CZYTAŁ!!! TO CO TO ZA NAUKOWIEC JAKĄ ON PRAWDĘ HISTORYCZNA GŁOSI? CHYBA głosi prawdę taką jaką oczekują sponsorzy jego grantów w postaci Syjonistycznych Organizacji Międzynarodowych z NY Brooklyn!!! Co się zaś tyczy pani profesor(chyba socjologii) to przyznała ona ,że także nie sprawdziła czy są jacyŚ inni światkowie i wzięła zeznania jakiejś niemoty , sklerotyczki także bez sprawdzenia żródłowej informacji. Pani Engelking także nie wypada dobrze jako badacz rzetelny? !! Tak i tu sponsorzy syjonistyczni wymagają materiału zgodnego z syjonistyczną narracja historyczna jota w jote zgodną z TYMI KŁAMSTWAMI HISTORYCZNYMI KTÓRE ZAPREZENTOWALI W JERUSALEM W STYCZNIU 2019 KŁAMCA NETANJAHU , KŁAMCA KANTOR , KŁAMCA KATZ I ARCYKŁAMCA PUTIN. Panie Rabin Schudrich zna pan realia Brooklynu , Israela nie raz tam PAN jeździł ,żeby skarżyć się na Polaków. Proszę nie jątrzyć zostawiĆ Sądy w spokoju , nie wpływać na Sady bo jest to w Polsce zabronione a Sądy są w Polsce niezależne i wolne nie tak jak w Israel !!!!! Gdzie przestępca z trzema zarzutami Prokuratury , morderca Żydów i Narodu Palestyńskiego , który doprowadził do dymisji dwóch ministrów Zdrowia w Israel bo chcieli oni ograniczyć umieralność obywateli Israela. Dlaczego pan panie Rabin Schudrich nie pisze o Narodzie Palestyńskim pozbawionym opieki zdrowotnej na ziemiach okupowanych przez Israel!!!!!. Niech Pan domaga się od pana Prezydenta Joe Bidena wydania Dekretu o odwołaniu darowizny poparcia cudzych ziemi dla Israel przez pana Prezydenta Trumpa. Jak Panu nie wstyd MILCZEĆ.
toWarzysz piwo w radiu erewan2021.02.11 18:54
obywatelu ... rabbi Stinkfurz ... ja wam przyPOminam zescie sami ...zaorali wyrzutnie rapid na przyladku .... Auschwitz ... w 1944 niechcieliscie isc boso PO sniegiu ... 1968 niechcieliscie POleciec ... LOTem ... to czas sie zasimilowac ... i szanowac sasiadow ... bo ta rakieta wasza niewastartuje ... chyba ze POprosim strefe Gazy ... bakutil-psia karma ...szalom
Czytelnick2021.02.11 18:50
Schudrich, wyp******alać!
Kłamcy2021.02.11 18:47
w natarciu. Gdzieś dostrzegli kasę?:)))
a mogłeś milczeć rabinie2021.02.11 18:46
a teraz przeproś Polaków za nierzetelnych , niestarannych historyków Żydowskich
Anonim2021.02.11 18:45
Najdziwniejsze jest to , że Żydzi oczerniają gojów za pieniądze wyszarpane od gojów.
Ulcyfer2021.02.11 19:15
Ortodoksyjnym się nie dziwie, Jak widzę wieczorem rynki Europejskich miast. Ale trzeba pamiętać że te dziwki np. Aktorki często też uważają się za żydówki i są takim samym ścierwem jak te gojki.
Taka uwaga2021.02.11 18:45
No to Żydki sobie wymyśliły, jak prawda historyczna jest inna niż oni by chcieli a osoba którą to szkaluje pójdzie z tym do sądu, to jest źle. Bo oni sobie tak wymyślili i choćby nie wiem co, to ich wymysł jest prawdą a sąd nie powinien tego rozpatrywać, bo być może wyjdzie że to kłamstwo. Czyli to co Żyd mówi jest prawdą, bo to Żyd mówi a reszta nie żydów ma rozdziawić gęby i słuchać, bo to Żyd mówi i to jest git.
hucpa i beszczelność braci starszych w wierze2021.02.11 18:45
nie ma granic
rar2021.02.11 18:46
Ale brata ichnika jakoś nie chcą pozdrowić
Yo gramps! What’s up?2021.02.11 18:43
"Czy można zjechać niżej? Można! TVP info poprawiło kod przewijający przeprosiny. Teraz nie widać nawet ostatniego zdania przeprosin -- całość się chowa po załadowaniu strony. Da się to skomentować jednym słowem. Zgadnijcie jakim!" https://www.facebook.com/niebezpiecznik/posts/10157682106586821
no comment - no mercy2021.02.11 18:43
"żydowskie gadanie"
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.02.11 18:43
https://www.youtube.com/watch?v=AyTvDLhAsOs&feature=youtu.be
kolejne kłamstwa rabina, chyba Żyda2021.02.11 18:42
jest to pozew cywilny i nie jest finansowane z pieniędzy publicznych
Agnieszka2021.02.12 10:17
A powinien. Nie mozna zostawiać takiej samotnej, biednej starowinki na samotną walkę przeciw tej załganej potężnej machinie przemysłu holokaust! To hańba polskiego państwa, że o dobre imię swojej rodziny i Polski muszą samotnie walczyć prywatne osoby a państwo tego nie robi a wręcz daje Elgelking potężne pieniądze z budżetu na takie załgane badania i finansuje konferencje ich propagowania przez tą załganą parę choćby niedawno w Paryżu, gdzie do głosu z publiczności (nie mówiąc o byciu prelegentem) nie dopuścili nawet historyków z IPN
adam2021.02.11 18:40
nie można szkalować polaków w ich kraju chcecie tylko pieniędzy inic nerobić odczepcie się od polaków raz na zawsze
man.of.Stagira2021.02.11 18:39
Młody...to zdziwiony //
jp2021.02.11 18:34
Materia nie jest skomplikowana. Jak się nie ma pewności to nie można podawać swoich domniemań jako fakt. Inaczej jest to zwykłe oczernianie. Za słowa bierze się odpowiedzialność.
rar2021.02.11 18:39
Żydowscy profesorowie nie spodziewali się że w wiosce może być kilku ludzi o tym samym nazwisku - mało to jest różnych *sztajnów?
rar2021.02.11 18:33
A nasz niepokój budzi zastępowanie faktów historycznych bajkami (to się chyba nazywa u nich hagada)