W Szwajcarii trwa dyskusja nad regulacjami dotyczącymi zapłodnienia in vitro. Tamtejsi biskupi zdecydowanie sprzeciwiają się pomysłowi dotyczącemu niszczenia embrionów, w których wykryto wady wrodzone. 

Za niecałe trzy miesiące, 5 czerwca, Szwajcarzy mają się wypowiedzieć w referendum na temat rewizji uchwalonego już przed rokiem prawa o tzw. rozrodczości wspomaganej. Przewiduje ono diagnozę przedimplantacyjną uformowanych in vitro embrionów przed ich przeniesieniem do łona matki, mającą na celu ich zniszczenie w przypadku wrodzonych wad. „Nie respektuje to niezbywalnej godności istoty ludzkiej” – przypomnieli szwajcarscy biskupi w komunikacie wydanym na zakończenie swej 311. sesji plenarnej, trwającej od 7 do 9 marca w Lugano. Już przed ubiegłorocznym referendum w sprawie wspomnianej ustawy zwrócili oni uwagę, że diagnoza przedimplantacyjna nie służy leczeniu chorób, ale ich unikaniu przez uśmiercanie poczętego życia, tego zaś nie da się niczym usprawiedliwić.

Na sesji plenarnej episkopatu zajęto się też udziałem w tegorocznych Światowych Dniach Młodzieży. Do Krakowa pojedzie w lipcu ponad [tysiąc pięciuset] 1,5 tys. młodych Szwajcarów. W przyszłym miesiącu odbędą się w Szwajcarii trzy spotkania przygotowawcze dla młodzieży języka niemieckiego (8-10 kwietnia w Schaffhausen), francuskiego (16 kwietnia w Vevey) i włoskiego (19 kwietnia w Lugano). Będą one równocześnie stanowiły obchody ŚDM dla tych, którzy nie będą mogli w tym roku pojechać do Polski.

emde/pl.radiovaticana.va