Obniża się wiek pierwszych kontaktów seksualnych głównie w pokoleniu uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, studentów i młodych pracujących. Więcej osób pierwsze takie doświadczenia ma w wieku 15–16 lat. Nie brakuje jednak 13-latków mających za sobą doświadczenia seksualne. To wyniki badania „Ryzykowne zachowania Polaków”.

Wnioski z badań nie są optymistyczne. Doświadczenia kontaktów seksualnych ma za sobą 69 proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych – w 2014 r. było to niewiele ponad 50 proc. Co piąty pytany z najmłodszej grupy wiekowej zadeklarował, że pierwszy intymny kontakt nawiązał, mając 15–16 lat.

Inny wniosek: młodzi życie seksualne zaczynają coraz wcześniej. I tak w grupie najmłodszych badanych najwcześniejszy wiek pierwszego kontaktu to 13 lat i sześć miesięcy (o dwa miesiące wcześniej w porównaniu z badaniem z 2014 r.). Ankietowani ze średniej grupy pierwsze takie doświadczenia mieli najwcześniej w wieku 14 lat i sześciu miesięcy (o trzy miesiące wcześniej). Z kolei pytani z najstarszej grupy wskazywali na 16 lat siedem miesięcy (o dwa miesiące wcześniej).

Pierwsze akty seksualne wciąż mają miejsce głównie w czasie weekendów lub wakacji (te są dla 59 proc. uczniów i ok. 30 proc. studentów okresem pierwszej inicjacji seksualnej). Z kolei w wywiadach, jakie objęły 90 uczniów i 41 studentów, ok. 70 proc. pytanych nie zgadza się z tym, że kontakty seksualne powinny się rozpoczynać dopiero po ślubie. 85 proc. nastolatków i 90 proc. studentów ogląda filmy pornograficzne, a co trzeci przegląda je w sieci.

Prof. Mariusz Jędrzejko, szef projektu badawczego, zaznacza, że przyspieszoną inicjację seksualną nastolatków potwierdzają inne badania: "Kultura masowa jest pełna seksu, jest on nagminnie pokazywany w filmach i sieci. U młodych ludzi następuje więc pobudzenie emocjonalne, a to wpływa na przyspieszone decyzje o inicjacji seksualnej" – ocenia prof. Jędrzejko.

 

MT/Rp.pl