Szef dyplomacji UE spotkał się rosyjskim ministrem. ,,Będziemy rozwijać dialog’’ - zdjęcie
05.02.21, 14:41Fot. screenshot - YouTube [euronews (en español)]

Szef dyplomacji UE spotkał się rosyjskim ministrem. ,,Będziemy rozwijać dialog’’

13

Szef dyplomacji UE Josep Borrell spotkał się dziś z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Po zakończeniu rozmowy rosyjski polityk poinformował, że potwierdziła ona, iż dla obu stron, „niezależnie od wszystkiego”, korzystny będzie dalszy dialog. Podkreślił, że ważne jest podtrzymanie kanałów dialogu również w kwestiach spornych.

Odnosząc się do ewentualnego nałożenia przez Unię Europejską kolejnych sankcji w związku z aresztowaniem Aleksieja Nawalnego Ławrow stwierdził, że Rosja zdążyła przywyknąć do jednostronnych sankcji. „Tak więc, organizujemy sobie życie wychodząc z założenia, że Unia Europejska jest nierzetelnym partnerem, przynajmniej na tym etapie” – mówił. W tym kontekście podkreślał, że UE nie jest dziś solidnym partnerem Rosji.

W kwestii Nawalnego szef rosyjskiej dyplomacji przekonywał, że ciężar udowodnienia próby otrucia leży po stronie oskarżycieli. W jego ocenie Zachód nie interesuje się ustaleniem faktów w sprawie opozycjonisty, ale skupia się jedynie na odbywających się w Rosji manifestacjach.

Relacjonując rozmowę z unijnym ministrem Ławrow przekonywał, że dla obu stron korzystny będzie dalszy dialog.

- „Ważne jest, że obie strony potwierdziły zainteresowanie podtrzymaniem i rozszerzeniem kanałów dialogu, w tym w kwestiach, gdzie nasze stanowiska są rozbieżne”.

W czasie dzisiejszej konferencji prasowej w Brukseli rzecznicy KE odmawiali komentarza na temat spotkania Borrela z rosyjskim ministrem. Odpowiadając na pytanie o brak spotkania Borrela z Nawalnym, Nabila Massrali stwierdziła, że w ten sposób Unia chce uniknąć „błędnego wrażenia”, że popiera aresztowanie dysydenta.

- „To nieakceptowalne, że Aleksiej Nawalny jest w więzieniu. Jednak jak wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych mógł się spotkać z nim w obecnych warunkach? To stworzyłoby błędne wrażenie, że UE akceptuje sytuację lub zgadza się z nią. Nie zgadzamy się. UE pozostanie w bliskim kontakcie z ludźmi związanymi z Nawalnym. Wrócimy do tej kwestii na nadchodzącej Radzie UE ds. Zagranicznych” – mówiła rzeczniczka KE.

kak/PAP

Komentarze (13):

Jan2021.02.5 19:51
Lewak dogaduje się z tzw.lewakiem (bo bliżej mu do "ojca chrzestnego" mafii)
Beno2021.02.5 16:38
Inni się dogadują z Rosją, bo wiedzą, że to ogromny rynek zbytu. A my tylko szczekamy, krytykujemy, podjudzamy przeciwko Rosji tak jak tutaj na "frondzie" a inni się cieszą, że mają jednego rywala, naiwnych Polaków, mniej. A USA akurat robi straszne interesy z Polską? Akurat USA potrzebuje nasze produkty? A jeśli już to na wymianie z USA to oni więcej zarabiają na nas niż my na nich. A w razie czego to nam jeszcze grożą ustawą 447. USA - militarna pomoc tak, ale nie rynek zbytu dla nas, jak w pobliżu u naszych sąsiadów wschodnich mamy ogromny rynek zbytu, tylko trzeba się z nimi zacząć dogadywać.
Do dziadzi Wani Benoff2021.02.5 17:40
Ssak something. I ucz się polskiego i troszkie chińskiego.
Patriota2021.02.5 15:27
Za dorych dla Rosji czasów, kraj ten kupwał od Polski towarów na poziomie Czech. Dlatego Kaczyńskiemu nie chce się teraz wstawać z fotela, aby gadać z Rosją :)))))))))))
Beno2021.02.5 16:29
Też tak uważam. Wszyscy się dogadują z Rosją dla dobra ich interesu narodowego. A my chcemy tym innym tego zabronić i w sumie zostajemy sami, a inni się śmieją i cieszą, że mają jedno konkurenta Polskę - mniej. W wojnie z Rosją jesteśmy na pierwszym froncie i cały czas na tym przegrywamy. Interesy się prowadzi obojętne czy się kogoś lubi czy nie.
hahahaha2021.02.5 16:31
Nie widzę abyśmy na czymś przegrali. Rosja to pustynia.
Beno2021.02.5 16:42
hahahaha. Pustynie to masz w głowie. Czy nie widzisz, że Zachód szuka dialogu z Rosją, bo tam jest rynek zbytu, a ich rynek jest zapchany produktami, kryzys gospodarczy, to trzeba handlować. A z kim mają handlować?
Konfederata2021.02.5 15:25
Dogadajud sie dla firm EU w rasiji. Embargu nadal budut i rasija niczewo nie ugra.
hahahahaha2021.02.5 15:19
Będą kupować od rosji wirtualny gaz z nord streamengus 2, a rosja z unii kupi jedzenie za wirtualny pieniądz. Interesy z moralnym i finansowym bankrutem jakim jest dziś rosja to akurat dobre z EU. Dobrze, że Polska prawie w unii nie jest.
I się dogadają2021.02.5 15:12
jak kołchoźnik z kołchoźnikiem.
Elektor2021.02.5 15:03
Pięknie kurrr pięknie. I Polska do kąta. Że tez takich durni mamy w rządzie jprdl....
Polska ma rosję w d...2021.02.5 15:22
Na braku interesów Polski z rosją straciła rosja. Putin o tym wie i chce robić Kaczyńskiemu laskę ale nie ma szans - 1 Kara za gaz miliardy strat rosji 2 ograniczenie importu gazu strata rosji 3 przekop mierzei straty rosji ok 2 mln euro rocznie 4 Brak taniej polskiej żywności, którą Polska i tak sprzedała do państ arabskich - żywnośc w rosji podrożała około 200%.
Anonim2021.02.5 17:08
Więc rura przez Bałtyk to dopiero będzie strata Rosji! Nic od nich nie kupimy. Takiego wała! Od Niemców kupimy ten gaz:) Niech ruscy znowu stracą.