"Sodoma. Zdziry&Libertyni”, „zboczenie na scenie”. Marsz Szmat miał zwracać uwagę na los zgwałconych kobiet. Skończyło się na promocji dewiacji - zdjęcie
20.05.13, 10:49SlutWalk w Nowym Jorku_fot. D. Shankbone_Wikipedia

"Sodoma. Zdziry&Libertyni”, „zboczenie na scenie”. Marsz Szmat miał zwracać uwagę na los zgwałconych kobiet. Skończyło się na promocji dewiacji

19

Ubrałam się jak szmata? Myślisz jak gwałciciel", "Ochoty na seks nie wyrażam strojem", "To ubranie, nie zaproszenie", "Jestem istotą seksualną, nie obiektem seksualnym", "Nie, znaczy nie", "Mężczyźni nie są bestiami” - między innymi takie napisy można było zobaczyć na transparentach, z którymi przeszli uczestnicy Marszu Szmat w Warszawie. Miał być manifest przeciwko przemocy wobec kobiet. Zwrócenie uwagi na ofiary gwałtów. Idea bardzo ważna, ale wykonanie pokazało (a raczej potwierdziło), że manifestującym tak naprawdę o dobro kobiet nie chodziło.

W sobotnie południe centrum miasta zawładnęło... stado przebierańców (choć trudno mówić o przebieraniu się w kontekście kobiet, paradujących z nagimi biustami). Inwencją twórczą jeśli chodzi o przebieranki wykazali się za to mężczyźni (m.in. Jan Kapela – trzydziestolatek z „Krytyki Politycznej”, który sam siebie nazywa „Jasiem”), którzy na okazję Marszu Szmat przywdziali damskie fatałaszki. Jak to się ma do walczenia z przemocą wobec kobiet? Moim zdaniem nijak. Ale oddajmy głos samym organizatorom tej karykaturalnej parady.

Jesteśmy tu, by zaprotestować przeciwko obwinianiu ofiar przemocy seksualnej za to, że były molestowane lub zostały zgwałcone. By nikt nie miał prawa nazwać nikogo szmatą czy dziwką, patrząc przez pryzmat zachowania lub ubioru - powiedziała PAP Małgorzata Kamińska z Queerowego Centrum Społecznego. Hm... O ile jeszcze mogłabym się zgodzić z hasłem, że strój nie jest wyrazem ochoty na seks (choć bywa, że może być co najmniej mocno wymowny), o tyle mój protest wywołuje stwierdzenie, że nie wolno nikogo nazwać, proszę o wybaczenie, „dziwką”, jeśli jak „dziwka” się nosi. Przykro mi bardzo, ale jeśli kobieta ubiera się i zachowuje jak dama, tym samym implikując w dużej mierze to, jak traktuje i postrzega ją otoczenie, to dlaczego miałoby to nie funkcjonować w drugą stronę? Jeśli kobieta idzie ulicą z gołymi cyckami, to sama jest sobie winna, że ludzie, mający jeszcze jakoś w miarę sensownie poukładane w głowie, nie będą traktować jej z należytą estymą...

O tym, że organizatorzy Marszu Szmat gdzieś mają cierpienie zgwałconych kobiet, a ich celem jest zgoła zupełnie coś innego, świadczą wypowiedzi np. łódzkiej organizacji Fabryka Równości, która patronowała sobotniemu przemarszowi w Warszawie. Organizacja, która niby walczy o równość dla mniejszości seksualnych, na swojej stronie internetowej opublikowała taki apel: „Dziwki i dżentelmeni, damy i żigolaki, kurtyzany i alfonsi, napalone queery i wyzwoleni feminiści, cudzołożnice i jawnogrzesznicy, fetyszystki i transwestyci, córy Koryntu i sukinsyni, nierządnice i sutenerzy, dominy i niewolnicy, ladacznice i stręczyciele, dewiantki i puszczalscy, święte prostytutki i sprośni utrzymankowie, sodomitki i zbereźnicy, poliamorystki i swingerzy, wszetecznice i rozpustnicy, nimfetki i satyrzy, bezwstydnice i erotomani, cyklistki i pedały… to jest nasza noc. Duszą, ciałem i seksem świętujemy 1. warszawski Marsz Szmat (Slutwalk)”.

A więc wcale nie troska o los zgwałconych kobiet, ale promocja wynaturzeń i dewiacji, co zresztą można było zobaczyć, nomen omen, gołym okiem, patrząc na uczestników Marszu Szmat – facetów w damskich sukienkach i całujące się lesbijki... Co ciekawe, jednym z punktów programu była impreza... „Sodoma. Zdziry&Libertyni”, a także „zboczenie na scenie” oraz „rozpusta na parkiecie”. Bardzo wymowny był plakat, zapraszający na to znamienite after party – grafika przedstawiająca kłębowisko splątanych w miłosnej ekstazie ludzkich ciał, kobiet, mężczyzn... Sodoma – w bardzo dosłownym znaczeniu tego słowa...

Ideą przyświecającą Marszowi szmat było sprowokowanie do myślenia („Załóżmy kuse ciuszki i sprowokujmy do myślenia”), tymczasem skończyło się na samej prowokacji. W dodatku, bardzo taniej, bo nie ma nic prostszego niż poświecić gołym biustem  rzekomo dla jakiejś idei. Z tym, że tutaj całkiem sensowa i potrzebna idea została totalnie wypaczona, sprowadzając całą imprezę jedynie do promocji wszelkiej maści dewiacji. A na to wszystko musieli patrzeć Bogu ducha winni mieszkańcy Warszawy i ich dzieci, którzy – jak co weekend – tłumnie spacerowali ulicami miasta. Ale czegóż innego można się było spodziewać, skoro imprezie patronowały takie organizacje, jak Queerowe Centrum Społeczne czy łódzka Fabryka Równości.

Co ciekawe, pośród patronów tej groteskowej imprezy (m.in. Feminoteka.pl, Seksualnosc-Kobiet.pl, Kobiety-Kobietom.com, Trans-Fuzja.org (!!!), MoreLove.eu, u-f-a.pl, fyh.com.pl, homoseksualizm.org.pl, Radio Kampus, Planeta FM, Laif, Lineout, Live Life ) znalało się... Polskie Radio Czwórka. Temu ostatniemu chyba całkowicie przebiegunowały się kierunki – wystarczy wspomnieć choćby ostatnią akcję radiowej „Trójki”, promującej bezobjawowy patriotyzm z czekoladowym orłem i różowymi balonikami zamiast polskiej flagi. To właśnie na antenie „Czwórki” w kontekście Marszu Szmat padły z ust Anny Golan znamienite słowa. Seksuolog uznała bowiem, że odpowiedzialność za obarczanie winą zgwałconych kobiet ponoszą... inne kobiety, co jej zdaniem jest uzasadnione psychologicznie. „Pilnując bardzo ostro obyczajów kobiety eliminują konkurencję. Myślę, że w dużym stopniu wynika to z chęci ukarania kobiety, która ma seksowny strój. Wygląda dobrze, przyciąga uwagę. Musi zostać ukarana. Muszę przyznać, że jest to dość psychopatyczna logika” - stwierdziła Golan. Ciekawe co na to czynnik feministyczny, który aktywnie wspierał Marsz Szmat. Pewnie nic, wszak także feministkom już dawno przestało tak naprawdę zależeć na dobru kobiet.

Marta Brzezińska-Waleszczyk 

Przeczytaj także: Marsz Szmat w Warszawie. Brzezińska: Drogie Panie, świecąc wulgarną golizną niczego nie wskóracie

Komentarze (19):

anonim2013.05.20 11:08
Ale z Was obłudnicy. Marsz odbył się w Warszawie a zdjęcie z Nowego Jorku wstawiacie.
anonim2013.05.20 11:22
@ Piogal To homoseksualizm jest głównym nurtem, znaczy na kursie i ścieżce a ja zostaję zboczeńcem bo w tym nurcie się nie widzę?
anonim2013.05.20 11:38
Dobry cel nie uświęca złych środków. Podczas opisywanego marszu w biały dzień po ulicach Warszawy chodziły panie topless (dokumentacja dostępna w sieci). Podpada to pod art. 140 kodeksu wykroczeń: "Kto publicznie dopuszcza się nieobyczajnego wybryku, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany." Policja nie reagowała, a na trasie marszu były rodziny z małymi dziećmi. Przypominam, że przeciwko takim marszom jak 11 listopada czy "Obudź się Polsko" wykorzystywano oddziały szturmowe policji, oficerów w cywilu, a nawet służby specjalne. Kolejny przykład na to, jaki system wartości reprezentuje obecna władza.
anonim2013.05.20 11:41
Sory....ale ten marsz ma z obroną godności gwałconych kobiet tyle co pantofelek (taki pierwotniak) z logicznym myśleniem. A wypowiedzi w stylu "ubiór nie ma znaczenia" na pewno "pomogą" - szczególnie nastolatkom- nie prowokować... Psychologowie w stylu p. Golan bardzo mocno przyczyniają się do zwiększenia odsetka gwałconych. Zachowanie bardzo "profesjonalne", wykazujące dobrą znajomość kobiecej i męskiej natury. To w takim razie - może najlepiej będzie jak wszyscy zaczniemy chodzić nago,a co...po co w ogóle ubrania :) co Wy na to? (pytanie szczególnie do ludzi tzw. nauki i postępu)
anonim2013.05.20 11:58
@Gregory26 Śledzisz światowe parady gołych cycków jak ero-tuman!!!.
anonim2013.05.20 12:01
@Mindbender Chyba jesteś w skandalicznym sio-ku....!!!???.
anonim2013.05.20 12:04
@Gregory26: W przypadku naszych szmat, seks jest ostatnią rzeczą o której można pomyśleć patrząc na nie. http://www.polskatimes.pl/artykul/897480,marsz-szmat-2013-w-warszawie-ochoty-na-seks-nie-wyrazam,3,id,t,sg.html#galeria-material @Piogal: Nad czym teraz pracujesz, człowieku nauki i postępu? http://pl.wikipedia.org/wiki/Egas_Moniz http://queer.pl/user/piogal Nie są to aby próby przywrócenia połączeń nerwowych czołowych płatów mózgowych ze strukturami międzymózgowia?
anonim2013.05.20 12:07
Tak dla jasności - jestem kobietą :) i z doświadczenia, obserwacji wiem, że ubranie w stylu vamp baaaardzo zachęca seksualnie - mężczyzn i kobiety. Jeśli chce wzbudzić w mężczyźnie pożądanie seksualne, a nie zainteresować go całą swoją osobą - to nałożenie mini, która praktycznie nic nie zasłania jest idealnym rozwiązaniem. Natury się nie oszuka...a tu człowiek chce się bawić w Pana Boga i zmieniać mechanizmy, które od zawsze panują w przyrodzie. A potem zdziwienie, że prowokacja była skuteczna... Inna sprawa, gdy kobieta zostaje zgwałcona mimo, że ubrana była normalnie. Pytanie - jak wyglądają reklamy? Na każdym kroku wykorzystuje się kobiecą nagość do promowania wszystkiego...Może by raczej zastanowić się czy w ten sposób aby nie wbija się do głowy - szczególnie młodych ludzi-przedmiotowego myślenia o kobiecie. A to tylko wierzchołek góry lodowej...jakoś o tym nikt na tym marszu nie wspomniał. A przecież to godzi w godność kobiet - w ogóle.. I to jest też wina kobiet - że się na to godzą. A zdrowych mężczyzn - że przyzwalają na takie traktowanie swoich żon, matek, córek... P.S. nie jestem zwolenniczką noszenia worów pokutnych ;) uważam, że można wyglądać bardzo kobieco, subtelnie podkreślając kształty, ale bez ekshibicjonizmu.. Polecam :)
anonim2013.05.20 12:45
icari80, Też tak bym chciała :) tyle, że to jest utopijna wizja. Rzeczywistość jest inna... dobrze o tym wiesz. I trzeba sobie radzić jakoś inaczej ;)
anonim2013.05.20 12:48
Ten wpis był odnośnie poprzedniej Twej wypowiedzi na temat nagości :)
anonim2013.05.20 12:56
Nie lubię fanatycznego potępiania tego marszu z jednej przyczyny. To potępianie nie wynika z przesłanek racjonalnych tylko ideologicznego bełkotu. Takiego samego jak hasła na tym marszu- ten sam kerunek tylko przeciwny zwrot wektora siły bełkotu;) A sam marsz jest idiotyzmem bo również jego przesłanki są czysto ideologicznie, jak to zgrabnie udowodniłaś;) Z fizjologią i popędami trudno się walczy nawet bardzo świadomym i trzeźwym ludziom. A tacy raczej nie dopuszczają się gwałtów. Inna sprawa, że wszystkie kobiety powinny uczyć się podstawowych zasad samoobrony- jak się zachować by uniknąć konfrontacji fizycznej (ubranie JEST formą zachowania się). Nikt przecież nie obwiesi się drogim telefonem idąc na spacer po szemranej dzielnicy? Ale dlaczego?? Przecież "NIE TWOJE NIE RUSZ" jak to sobie piszą na ciałach te wszystkie panie... no właśnie, dlaczego... warto czasami myśleć zamiast maszerować:) Fakt, mamy podobne obserwacje :) Marsz był queerologiczną manifestacją i w ogóle nie chodziło o obronę godności kobiet gwałconych. Widać gołym okiem... "Z fizjologią i popędami trudno się walczy nawet bardzo świadomym i trzeźwym ludziom. A tacy raczej nie dopuszczają się gwałtów. Inna sprawa, że wszystkie kobiety powinny uczyć się podstawowych zasad samoobrony- jak się zachować by uniknąć konfrontacji fizycznej (ubranie JEST formą zachowania się). Nikt przecież nie obwiesi się drogim telefonem idąc na spacer po szemranej dzielnicy? Ale dlaczego?? Przecież "NIE TWOJE NIE RUSZ" jak to sobie piszą na ciałach te wszystkie panie... no właśnie, dlaczego... warto czasami myśleć zamiast maszerować:)" Dokładnie. Bardzo trafne porównanie. Ale możnaby pomaszerować, o tyle o ile jednocześnie będzie się logiczne myśleć ;)
anonim2013.05.20 12:58
Oops, oznaczenie cytowania się nie wkleiło ;) i przywłaszczyłam sobie przez przypadek Twą wypowiedź - icari80. Sory ;)
anonim2013.05.20 13:27
icari80, Hm....to się chyba nazywa "owczy pęd", "płynięcie z prądem" itd. Gdy człowiek żyje bezmyślnie to tak właśnie jest. Jak zawieje tak się chwieje. Miałam na myśli raczej zastosowanie logicznego myślenia w ogóle w organizowaniu manifestacji ;) Jednak w przypadku Marszu Szmat, jak widać po wypowiedziach i zachowaniu osób, fundacji, organizacji w to zaangażowanych, bardzo ciężko mówić o czystych intencjach pomysłodawców...
anonim2013.05.20 13:42
czszcz27, Zgadzam się, że problem gwałtu jest głębszy...Jednak promowanie skąpego ubioru u kobiet jest jednym z elementów tego problemu. A obrazek jest bardzo szeroki. Promowanie rozwiązłości seksualnej w ogóle - a zaczyna się od "głupich" reklam, w których promocja nawet jogurtu naturalnego może ociekać seksem. Wszystko ma swoją przyczynę...
anonim2013.05.20 14:29
,,Marsz szmat" - no tak, te panie mają jak widać bardzo głęboko zapisaną w swojej świadomości prawdziwą ocenę tego co robią - szmacą się i to w dodatku publicznie . :(
anonim2013.05.20 14:51
W ramach obrony gwałconych zgwałcimy moralnie społeczeństwo - nieźle!!!
anonim2013.05.20 15:18
@Refael72 "Jeśli ktoś uważa inaczej - jest głupszy od amazońskich dzikusów." Jeśli ktoś nie zgadza się z tymi kodami, uważa że są sztuczne, to znaczy że jest głupi? Marsz szmat zapoczątkował policjant, który powiedział że taka kobieta zasłużyła sobie na gwałt swoim ubiorem, sprowokowała go. Na propozycje finansowe i/lub awanse miłosne dokonywane w sposób prostolinijny pewnie sobie zasłużyła, jednak nie na gwałt. Żaden ubiór nie jest sygnałem, kodem "zgwałć mnie". Są panie które ubiorą się wyzywająco i wiedzą czego chcą - ale na pewno nie chcą być złapane brutalnie, zterroryzowane, pobite, przestraszone. "wiedzą nawet dzikie plemiona z Amazonii" Zabawne że o tym wspominasz. Dzikie plemiona z różnych zakątków świata nie zasłaniają stres intymnych. Też nawołują do gwałtu każdego samca jaki na nie popatrzy?
anonim2013.05.21 0:19
@icari80 Myślę że nie chodzi o zmienienie instynktów w społeczeństwie tylko o walkę ze stygmatyzacją "ubierzesz się atrakcyjnie - jesteś celem krytyki". Nie wszystkie uczestniczki marszu to rozumieją i pewnie będą protestować aby zmienić ludzkie instynkty, podobnie jak istnieją ludzie przesadzający w feminizmie, np. poprzez gender, nie zmienia to jednak idei marszu, że kobieta zasługiwała na gwałt, bo prostytutka na ulicy również nie zasługuje - prostytuuje się za pieniądze. To może być poniżające, ale na pewno nie tak straszne jak gwałt.
anonim2013.05.26 9:53
Gratulacje dla Fronda.pl - właśnie przekroczyliście granice. Czym różni się prezentowany tutaj pogląd od Islamskiego przekonania, że europejki ubierające się "nieprzyzwoicie" same proszą się o gwałt? Niczym.