Sikorski podsycał napięcia między Litwą a Polską? - zdjęcie
16.07.19, 12:34zdj. screen Youtube/Alan Milewczyk

Sikorski podsycał napięcia między Litwą a Polską?

12

Agencja BNS w poniedziałek ujawniła dość szokujące informacje na temat byłego szefa polskiej dyplomacji, Radosława Sikorskiego. 

Sikorski miał podsycać napięcia w stosunkach polsko-litewskich w czasach urzędowania prezydent Dalii Grybauskaite. Według BNS, były minister spraw zagranicznych, wciąż wysuwał pretensje "w sprawie naruszania praw polskiej mniejszości i niewłaściwego zachowania się z polską inwestycją w rafinerii w Możejkach".

"Wściekły, że Litwini nie ustępują, Sikorski zaczął przekonywać polskie ministerstwo obrony, by nie wysyłać myśliwców na Litwę (w ramach natowskiej misji Baltic Air Policing) i zakazał polskim ambasadorom organizowania wspólnych z Litwinami uroczystości"-czytamy  o Radosławie Sikorskim w publikacji poświęconej rządom Dalii Grybauskaite. Jak przypominają autorzy, gdy w 2013 r. ówczesny szef polskiej dyplomacji przyjechał do Wilna, w rozmowie z litewskimi dziennikarzami na pytania zadawane w języku angielskim odpowiadał po polsku.

 "Grybauskaite nie wątpi, iż właśnie z inicjatywy Sikorskiego podczas jej wizyty w Warszawie powitali ją złośliwi protestujący i musiała dłuższy czas czekać na zewnątrz"-podkreśla agencja. Jak dodaje BNS, Sikorski miał również ujawnić agencji Reutera wypowiedź Grybauskaite podczas jej zamkniętego spotkania z dyplomatami, iż Łukaszenka jest gwarantem stabilności, a (białoruska) opozycja - nic nie jest warta".  Według BNS, nikt na Litwie nie lubił byłego szefa polskiego MSZ, jednak wielu pokładało nadzieję w mającym litewskie korzenie prezydencie Bronisławie Komorowskim", jednak ówczesna prezydent Litwy  miała przedstawiać odmienne zdanie. Komorowskiego miała określić jako "zbyt lubiącego wino gadułę". Grybauskaite oskarżała również ówczesnego prezydenta RP o złośliwe ignorowanie jej uwag dotyczących "szantażu Sikorskiego i flirtu pracowników ambasady polskiej z Rosjanami w kwestii mniejszości narodowych".

Agencja przypomina, że "Grybauskaite przerwała tradycję wizyt do Warszawy 11 listopada z okazji Dnia Niepodległości, a następnie odrzuciła zaproszenie prezydenta Polski do spotkania się, by omówić kwestie związane z NATO".

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze (12):

twitter:@PromocjaPWS2019.07.16 16:47
Cała prawda o UE, historii integracji europejskiej i ideologii, która za nią stoi. historiasztuki.com.pl/strony/021-11-00-ANTYKULTURA-EUROKOMUNIZM.html , historiasztuki.com.pl/strony/021-12-00-ANTYKULTURA-SYSTEM.html , NOWA WĘDRÓWKA LUDÓW historiasztuki.com.pl/025-00-06-WEDROWKA-LUDOW.php Polecam też kanał Pana Karonia: youtube.com/HISTORIASZTUKI2011 i wiedzaspoleczna.pl
Agnieszka2019.07.16 15:19
No to akurat artykuł pochwalny dla Sikorskiego, bo jeżeli faktycznie wymagałby praw dla Polaków na Litwie i dbał o nich, to byłoby to coś tak pozytywnego, że aż do niego niepodobnego. Sprawy polskiej mniejszości na Litwie są nabrzmiałe i Polacy tam czują się kompletnie zapomniani, lekceważeni przez polskie władze. Zabytki polskiej kultury, historii popadają w ruinę i niedługo kompletnie zanikną, bo jest zero starań ze strony Polski, by sprawować nad nimi pieczę. Zero starań, by je przejmować i odnawiać. Ambasadorowie dbają tylko o jeden zabytek czyli odnowienie swojej ambasady. Poświęca się tamtejszych Polaków i pozostałości po polskiej kulturze, historii na ołtarzu tzw. "dobrych stosunków" z Litwinami czyli w polskiej praktyce polega to na włażeniu bez zastrzeżeń i warunków w tylną część ciała władz państwa (tu litewskiego), z którym chce się mieć podobno dobre stosunki. Gdyby prezydent Litwy zależało na dobrych stosunkach z Polską a nie Rosją, to inaczej podchodziłaby do polskiej mniejszości narodowej w swoim państwie nawet jak jej się władze w Warszawie nie podobały.
Agnieszka2019.07.16 15:19
I co to za zarzut, że Sikorski odpowiadał po polsku na pytania po angielsku, będąc reprezentantem polskiego państwa na terenie państwa obcego? Kpina czy plucie w twarz? Już choćby ten zarzut, by polskiego oficjalnie, w dyplomacji nie używać, pokazuje jak władze na Litwie traktują tam język polski nawet, gdy to język ich gościa o wysokiej randze. Po jakiemu niby miał odpowiadać jako Polak? Mógłby grzecznościowo powiedzieć tam coś po litewsku (jakby umiał) tak jak w Anglii po angielsku, ale niby z jakiej paki na Litwie po angielsku? Żeby poszpanować, że zna? Pokazać, że tłumaczom nie ufa? Czy ze polskiego się wstydzi? Może jeszcze po rusku powinien odpowiedzieć, bo w jego wieku też pewnie coś się umie w tym języku.
Agnieszka2019.07.16 15:25
A te konszachty z mniejszością rosyjską? Przecież tam jest problem z utrzymaniem szkół, ośrodków dla mniejszości polskiej, więc robi się pomieszanie z poplątaniem wwalając do szkoły dla mniejszości narodowych i dzieci z polskich i rosyjskich i mieszanych rodzin. To nie polskie szkoły, ale szkoły mniejszości narodowych, gdzie stanowisko dyrektora i zastępcy rozdzielają między siebie Polacy z Rosjanami. Nie wiadomo kto w końcu z nich wychodzi i z jaką mniejszością się utożsamia, więc to rządy litewskich władz zacieśniają stosunki między mniejszościami we wspólnej niedoli i walce o swoje prawa a nie ktoś w Polsce. A o polskich dzieciach wynaradawianych w litewskich domach dziecka to pani też nic nie wie? W jednym z polskich domów dziecka to do dziś zostały chyba już tylko polskie dzieci, które są niepełnosprawne, bo te pełnosprawne były z niego zabierane do domów litewskich bez kontaktu z językiem polskim czyli w celu wynarodowienia. Pytani o potrzeby dzieci i domu opiekunowie nie prosili o bogate prezenty, ale żeby im jak można to z Polski na przykład trochę oleju w darze przywieźć, żeby dzieci mogły tam sobie, gdy mają ochotę to frytki usmażyć. A gdzie tam mowa o odnowieniu walącego się budynku..
Agnieszka2019.07.16 15:26
A z kim w końcu władze z Wilna na serio trzymają nigdy nie wiadomo - podobnie jak na Białorusi, Ukrainie i reszcie republik. Obawiam się, że ta krytyka Sikorskiego z tymi argumentami jest nie tyle krytyką jego osoby, bo nic złego w jego zachowaniu ujmującym się za Polakami tu nie ma, ale to raczej kolejne usadzanie polskich władz, żeby nie trzymały z Polakami na Litwie, ale zgadzały się na niszczenie ich tożsamości narodowej pod groźbą zarzutu, że to działania niszczące relacje polsko-litewskie i do tego działania prorosyjskie. Bardzo brzydkie zagranie pani prezydent jak na "przyjaciółkę Polski"
Agnieszka2019.07.16 15:35
A Litwa zawsze będzie mi się kojarzyć z tragedią smoleńską, bo gdyby Lech Kaczyński nie nadskakiwał tak stronie litewskiej, dbając o "dobre stosunki" na ich warunkach, to do Smoleńska pojechałby pociągiem jak to było podobno pierwotnie w planach a nie leciał samolotem, żeby aby do Wilna jak najszybciej potem się dostać w dobrej kondycji... Wstyd więc dziś usadzać Polaków, żeby znów dbali o "dobre relacje" zdradzając rodaków na Litwie, obowiązki wobec przeszłych i przyszłych pokoleń i tylko nadskakując spełniali bez zastrzeżeń oczekiwania litewskich władz, co nic nie dając w zamian przy najbliższej nadarzającej się okazji zdradzą nas z pierwszym z brzegu Putinem. Bardzo brzydka manipulacja. Nic nie mająca wspólnego z dobrymi, partnerskimi, przyjacielskimi stosunkami
Tomek2019.07.16 14:35
Czy aby ktoś nie kręci tu jakiejś prowokacji? Akurat nie widzę tu poważnych zarzutów wobec RS. Jeżeli broniłby praw Polaków na Litwie byłby to dla niego plus.
Daria2019.07.16 14:21
Za Lecha utopino na Litwie parę miliardów w rdzewiejącą rafinerię, którą potem Litwini z Rosjanami solidarnie wykończyli.
Max Fiend2019.07.16 14:20
Fronda jak zwykle zapomniała napisać, jakąż to miłą dla Polski ustawę przyjął parlament Litwy z okazji wizyty Lecha Kaczyńskiego :-D
Kaczka2019.07.16 14:17
Zdrajca Sikorski lepszy od pisuarów. Hahaha!!!
Reytan2019.07.16 13:47
To smieszne,bo to Kaczynski i PIS sprzedali interesy Polakow na Litwie,ktorych tam Litwini straszliwe przesladuja i litaunizuja dzieci przymusowo. A smieszne jest to,ze nawet taki skur…,jak Sikorski bronil Polakow a nie ich katow. Przy okazji mamy DOWOD,ze Kaczynski jest znacznie gorszy od komuchow z PO. Lepszy jest tylko w klamstwach i w chucpie zydowskiej.
polak2019.07.16 13:10
sikorski to kawał skur......na i "czopek"rosyjskiej mafii