Senackie komisje przyjmują preambułę. Wawrzyk: To łamanie konstytucji! - zdjęcie
19.05.21, 19:41Fot. screenshot - TVP Info

Senackie komisje przyjmują preambułę. Wawrzyk: To łamanie konstytucji!

12

Dziś połączone senackie komisje zajęły się ustawą ratyfikującą decyzję o zwiększeniu zasobów własnych UE. Popierając ratyfikację senatorowie poparli też dodanie do ustawy preambuły. Do sprawy odniósł się w mediach społecznościowych prof. Piotr Wawrzyk, w którego ocenie dodanie preambuły jest złamaniem konstytucji.

Po przegłosowaniu przez Sejm ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy dalsze prace opóźniać zaczął Senat. Pierwotnie marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiadał dodanie do ustawy poprawek. W zamówionej przez Senat opinii prawnej jasno stwierdzono jednak, że w tekście tej ustawy nie jest możliwe uwzględnienie poprawek. Wobec tego Senat zdecydował się przyjąć preambułę.

Dziś ustawą zajęły się połączone senackie komisje budżetu oraz spraw zagranicznych, które opowiadając się za poparciem ustawy ratyfikującej, poparły również dodanie do niej preambuły.

W ocenie wicemarszałka Senatu Marka Pęka z PiS, w ten sposób Koalicja Obywatelska chce jeszcze bardziej wydłużyć procedowanie ustawy.

- „Koalicja Obywatelska rękami większości senackiej próbuję za wszelką cenę wywrócić kompromis wypracowany z ogromnym trudem w Sejmie. Jest to polityczna presja, aby ten kompromis zburzyć”

- powiedział wicemarszałek na konferencji prasowej.

Do sprawy odniósł się w mediach społecznościowych również wiceminister spraw zagranicznych prof. Piotr Wawrzyk, który wyjaśnia, że przyjęcie preambuły jest niezgodne z prawem.

- „Przyjęta przez komisje senacką preambuła jest złamaniem Konstytucji i kilku orzeczeń TK. Tak w zakresie niemożności generalnego dodawania preambuły, jak i jej treści. Co potwierdziło także senackie biuro legislacyjne

- napisał prawnik na Twitterze.

- „Przyjęta preambuła nie ma związku normatywnego z ratyfikowaną Decyzją Rady. Odnosi się bowiem do KPO, którego podstawą prawną jest Rozporządzenie z 12.02.2021. Zatem preambuła wykracza poza zakres ustawy przyjętej przez Sejm”

- dodał w następnym wpisie.

Prof. Wawrzyk zaznacza, że preambuła narusza orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego.

- „Sama treść preambuły ma charakter normatywny co oznacza, że jest niezgoda z utrwaloną linią orzeczniczą TK, który stwierdził, że może mieć ona charakter uroczysty”

- podkreśla.

kak/Twitter, DoRzeczy.pl

Komentarze (12):

anonim2021.05.20 8:13
Wawrzyk a gdzieś ty był kiedy Duda się Konstytucją podcierał?
Anonim2021.05.20 9:24
To Rzepa się nią podcierał! Art. 197 Konst,. się kłania! To nie było imperium trybunalskie, a prezesa obowiązuje ustawa, a nie żadne bzdurne "wprost z Konstytucji". A na jakiej podstawie ??? I PO w czerwcu 2015 r. też podtarło się Konstytucją, kiedy wybrali WBREW KONSTYTUCJI sędziów TK NA ZAPAS, bo ci totalni POpaprańcy zauważyli, że mogliby w ten sposób blokować wszelkie inicjatywy prezydenckie.Ale się nie udało. Dlatego Rzepa blokował WBREW KONSTYTUCJI nowych sędziów (TO NIE ŻADNI DUBLERZY!!) WIĘC NIE ŁŻYJ, bo Duda w żadnym przypadku i na żadnym etapie nie złamał Konstytucji, wbrew łgarstwom totalniaków ich mendiów ! Douczcie się, lemingi, najlepiej u sędziego Piotra Andrzejewskiego, prof. Pawłowicz, prof. Czarnka. To są konstytucjonaliści! Nie słuchajcie tych profesorskich lewaków i postkomuchów. To niezdrowe.
Preampuła2021.05.19 21:57
A co by było gdyby nie było były? To będzie preambuła!
Nina2021.05.19 21:45
Ci z PO to durnie i ci co na nich głosowali też są głupcami.
Jadwiga2021.05.20 11:50
Może i durnie i głupcy lecz nie ma co ich porównywać do obecnego warcholstwa. Obecny rząd to mało inteligentne Żydostwo a ci co na nich głosowali to roszczeniowy Kremlowski lumpenproletariat.
matis89 katolik co szuka wody2021.05.19 20:22
święconej w synagodze chciałby, aby go obrzezany sierpem AAAtomek posunął. matis89-katolik chce mieć dziecko jak pierwszy konfederata z małym ch ujkiem
matis892021.05.19 20:16
Wyborczy przekręt w którym PIS oddał Senat w ręce PO, do sejmu zdobywając ponad 40 procent, z wynikiem historycznym i deklasując wszystkich. A Senat oddali bo taki układ władzy POPIS i reszty lewactwa.
AAAtomek2021.05.19 20:06
Czego się tak pisdzielce boją??? Że ludzie będą im patrzeć na ręce?
Smutny koniec parcha2021.05.19 20:03
Wyschnięty, bo go nowotworek toczy gudłajek Keller-Krawczyk wychodzi wręcz z tej swojej pożółkłej skóry, aby "zaistnieć". .... Smutny koniec parcha, na garnuszku państwa, przytwierdzony do krzesła inwalidzkiego, w norze, z której wyjść nie może. Najpierw był "konfederatą" (żydek konfederatą, tak żydek jest "oficer LWP") a teraz jest otwarcie tęczowy.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.19 19:59
trzeba szybko to podrzucić TK! kucharka naszczalnika, lesba pawłowicz i komusza krwa piotrowicz szybko i bezstronnie to rozstrzygną...
Pytanie2021.05.19 19:56
Czy to prawda, że marszałek Senatu zmienia nazwisko na Bęgowska?
Zarabiaj na Crypto prawdziwy Hajs Poradnik2021.05.19 19:56
Zarabiaj w Internecie! Wejdź na stronę: www.bitcointime.com.pl i dowiedz się jak w prosty sposób zarabiać w internecie. Pomoc specjalistów przez całą dobę. Kliknij i zobacz jakie to proste!