Dziś połączone senackie komisje zajęły się ustawą ratyfikującą decyzję o zwiększeniu zasobów własnych UE. Popierając ratyfikację senatorowie poparli też dodanie do ustawy preambuły. Do sprawy odniósł się w mediach społecznościowych prof. Piotr Wawrzyk, w którego ocenie dodanie preambuły jest złamaniem konstytucji.

Po przegłosowaniu przez Sejm ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy dalsze prace opóźniać zaczął Senat. Pierwotnie marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiadał dodanie do ustawy poprawek. W zamówionej przez Senat opinii prawnej jasno stwierdzono jednak, że w tekście tej ustawy nie jest możliwe uwzględnienie poprawek. Wobec tego Senat zdecydował się przyjąć preambułę.

Dziś ustawą zajęły się połączone senackie komisje budżetu oraz spraw zagranicznych, które opowiadając się za poparciem ustawy ratyfikującej, poparły również dodanie do niej preambuły.

W ocenie wicemarszałka Senatu Marka Pęka z PiS, w ten sposób Koalicja Obywatelska chce jeszcze bardziej wydłużyć procedowanie ustawy.

- „Koalicja Obywatelska rękami większości senackiej próbuję za wszelką cenę wywrócić kompromis wypracowany z ogromnym trudem w Sejmie. Jest to polityczna presja, aby ten kompromis zburzyć”

- powiedział wicemarszałek na konferencji prasowej.

Do sprawy odniósł się w mediach społecznościowych również wiceminister spraw zagranicznych prof. Piotr Wawrzyk, który wyjaśnia, że przyjęcie preambuły jest niezgodne z prawem.

- „Przyjęta przez komisje senacką preambuła jest złamaniem Konstytucji i kilku orzeczeń TK. Tak w zakresie niemożności generalnego dodawania preambuły, jak i jej treści. Co potwierdziło także senackie biuro legislacyjne

- napisał prawnik na Twitterze.

- „Przyjęta preambuła nie ma związku normatywnego z ratyfikowaną Decyzją Rady. Odnosi się bowiem do KPO, którego podstawą prawną jest Rozporządzenie z 12.02.2021. Zatem preambuła wykracza poza zakres ustawy przyjętej przez Sejm”

- dodał w następnym wpisie.

Prof. Wawrzyk zaznacza, że preambuła narusza orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego.

- „Sama treść preambuły ma charakter normatywny co oznacza, że jest niezgoda z utrwaloną linią orzeczniczą TK, który stwierdził, że może mieć ona charakter uroczysty”

- podkreśla.

kak/Twitter, DoRzeczy.pl