Saryusz-Wolski: ,,Budżet będzie rolowany, tak długo, aż nie będzie porozumienia'' - zdjęcie
16.11.20, 19:37fot. flickr.com

Saryusz-Wolski: ,,Budżet będzie rolowany, tak długo, aż nie będzie porozumienia''

23

- Będzie trudniej, ale nie oznacza, że nie można. Budżet będzie rolowany, tak długo, aż nie będzie porozumienia. Nigdzie w prawie unijnym nie jest zapisane, że nie można będzie w prowizorium realizować projektów, jak straszy opozycja – powiedział w rozmowie z PAP europoseł Jacek Saryusz-Wolski (PiS) odnosząc się do dzisiejszego weta budżetu unijnego przez Polskę i Węgry.

Przed głosowaniem w sprawie budżetu niemiecki polityk Max Weber, szef największej frakcji w Parlamencie Europejskim w wywiadzie dla agencji Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) odniósł się przed tymi wydarzeniami bardzo krytycznie do postawy Polski i Węgier, które zagroziły jego zawetowaniem. Powiedział m.in.:

- Mogę tylko zaapelować do Viktora Orbana i polskiego rządu. Każdy, komu zależy na tym, by niezależność mediów i sądownictwa nie były ograniczane, nie powinien się obawiać nowego mechanizmu praworządności

Dodał też:

- Nie może by tak, że pojedyncze państwa z egoistycznych pobudek trzymają całą Europę jako zakładnika

Saryusz-Wolski natomiast dodał też, że taka sytuacja po zawetowaniu budżetu może być nawet korzystna dla Polski:

- Jeśli kraje UE nie porozumieją się w sprawie budżetu UE na lata 2021-2027, w ramach prowizorium budżetowego środki dla Polski mogą być w przyszłym roku nawet o 23,3 proc. większe, niż byłyby w ramach nowego budżetu 

Weto budżetu przez Polskę i Węgry sprawia, że UE uzyskała jednomyślności ws. budżetu na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy, co skutkuje uruchomieniem tzw. prowizorium budżetowego, opartego na art. 322 ust. 4 Traktatu o Funkcjonowaniu UE.

mp/pap/dw.com

Komentarze (23):

Józef2020.12.1 12:09
Wyroluje to was Orban.
Marco2020.11.24 16:40
Ostrzeżenie ! Ponieważ na Portalach Społecznościowych ukazują się reklamy spółek brokerskich Marketpluse i Fenix-Funds informuje, że są to bandy ukraińskich oszustów i złodziei ! Anka Kamińska i Pawel Stanewicz są od wstepnej rozmowy polegającej na wyciągnięciu informacji ile kasy mogą wyciagnąć . Karina Książkiewicz to oszustka która ma za zadanie kłamać co do wypłat - cytat '' PAŃSTWA ZLECENIE JEST ZAAKCEPTOWANE , ŚRODKI OCZEKUJĄ NA OPŁATE PODATKU'' perfidna złodziejka i oszustka. Dominik Majewski to wg tych karaluchów ich przełożony czyli przyjmuje, że to ważniejszy złodziej, który jest odpowiedzialny za finanse i rachunkowość. Podobnie jest w Marketpluse, Alicja Lis i Marta Kowalczyk to naganiaczki, a Darek Grabowski to oszust finansowy. Obsługują ich (Fenix-Funds jako Smart Well LTD): Unicredit Bulbank AD w Sofii, Bułgaria, i (Marketpluse jako Mixed Trade Ltd.): K and H Bank ZRT w Budapeszcie, Węgry. Mówią łamaną polszczyzną z wyraźnym akcentem ukraińskim. Najprawdopodobniej wszystkie dane personalne tych złodziei sa fikcyjne . Prosze nie wpłacajcie Ż A D N E J ale to Ż A D N E J kasy. Stop oszustom ! ******************************************************************************** Oferta: Jeśli chcesz rzeczywiście uruchomić swój własny biznes i zarabiać online, to rób to nie z oszustami lecz ze znanymi, sprawdzonymi i zaufanymi firmami, z wieloletnią tradycją jak np. eToro (https://etoro.tw/35EHh6f) , gdzie po rejestracji (wybierz język polski) złożysz depozyt (min. 200 USD), następnie wybierzesz handlującego na giełdzie, klikniesz „Kopiuj” i to wszystko. Roczny realny zwrot to ok. 90 %. I tylko twoją decyzją jest czy dokonać wypłaty, czy reinwestować własne pieniądze. W ten sposób nie robiąc nic, rozmnażasz realnie swoje pieniądze.
Walter2020.11.19 7:43
Jeśli unijny budżet zostanie zawetowany, to zacznie obowiązywać prowizorium. I rzeczywiście Polska w jakimś zakresie otrzyma pieniądze z dotychczas istniejących programów. Ale nie zobaczymy ani centa z gigantycznego funduszu „Next Generation EU - NGEU” wartego 750 mld euro, który ma pobudzić gospodarki po kryzysie - analizują Pracodawcy RP. Jarosław Kaczyński prowadzi politykę niekorzystną dla naszego kraju i jego partia traci poparcie w sondażach. Niektórzy uciekają z tonącego okrętu.
man.of.Stagira2020.11.17 10:38
W Y R O L O W A Ć Ich!
Anonim2020.11.17 9:02
ten niemiaszek to bezczelny faszysta
Mirek2020.11.16 22:26
A zdradzieckie polskie mordy już mają radochę że polskiemu rządowi coś się może nie powieść . Obawiam się że te zdradzieckie polskie mordy dostaną nauczkę i tym razem . Nie udał im się ciamajdan nie udało się kodziarstwo , nie udał się numer z głupawymi uczycielkami , nie udał się ostatni numer z qurwami to nie uda się i numer z unijnym budżetem zwłaszcza że z Polską są Węgry .
a miał być prawie koniec świata2020.11.16 21:12
5 punktów i cała argumentacja Targowicy bierze w łeb
Wiesław Kaloryfer2020.11.16 21:29
Tylko JSW napisał to w taki sposób, ze pierwsze trzy punkty brzmią następująco: Weto Polski i Wegier w sprawie łączenia budżetu z praworządnością jest: 1) bezprawne i gwałci art. 7 Traktatu, 2) jest poza kompetencjami UE, 3) narusza polską suwerenność. Cóż powiedzieć :) Swoją drogą weto nasze dotyczy budżetu, a nie mechanizmu praworządności. To dwie odrębne kwestie w różny sposób i odrębnie głosowane. Do przegłosowania mechanizmu praworządności nie była potrzebna jednomyślność i żadne weto nie zadziała. I nie zadziałało, bo został już on przegłosowany.
Dam2020.11.17 7:38
Targowica = konserwatyści z poparciem Kościoła. Pasuje bardziej do PIS. Doucz się, zanim się wypowiesz.
Anonim2020.11.16 20:43
Bardzo dobrze, bo sytuacja dotyczy każdego kraju, który nie wyrazi zgody na dowolne dziwactwa, które decydenci unijni będą chcieli realizować i narzucać wszystkim niezależnie od zdrowego rozsądku, logiki i prawa!
Kiki2020.11.16 20:29
Najciekawsza jest w tym wszystkim argumentacja. Koronawirus. Upadek finansowy Wloch i Hiszpanii - jak przed laty. Powod jest inny. Koronawirus. W 2021 ma wejsc szczepionka na rynek. Skuteczna. W ciagu 2 lat uporamy sie, tzn. wirolodzy i medycyna uporaja sie z koronawirusem. Budzet i dotacje dla Wloch i Hiszpanii sa planowane na lata: 2021-2027. Jednorazowo czy corocznie? Czyli odbudowa finasowa Wloch i Hiszpanii potrwa od 2003 do 2007. Do tego czasu sa leczenie i dalsze dlugi planowane i planowe. Jak dobrze, ze tylko te dwa panstwa maja problemy z duza finansowa plajta.
A u was towariszcz jewrej z leningrada2020.11.16 20:35
polskowo alfabeta NIET! No i ciężko wam z polskom jazykom.
Kiki dlja tawariscia sojusa2020.11.17 15:13
Niet polkowo alfabeta, tolko niet polskovo klaviatura. Oj, trudna, trudna. Kogda vnuka z vnuka nie nada sojusa.
Topek2020.11.16 20:17
Samo weto Polski i Węgier nie zablokuje powiązana unijnych funduszy z praworządnością. - Polska może zagłosować przeciw takiemu mechanizmowi, ale jeśli przegra głosowanie, i tak wejdzie on w życie i będzie obowiązywał od 1 stycznia, jak zapisano w rozporządzeniu
"z tamtąd"?2020.11.16 20:22
A może stamtąd? A może z tam tąd? A może ztam tąd? Popracuj nad polskom jazykom, towariszcz jewrej z leningrada.
gumowa kaczka2020.11.16 20:16
telewizory kolorowe SYRIUSZ takie były
Topek2020.11.16 20:07
Polska, Ukraina, Węgry Białoruś powinny stworzyć swoją Unię, a Polska w tym układzie powinna być największym płatnikiem by wzmocnić Ukraińską i Białoruską gospodarkę, przecież możemy trochę zacisnąć pasa by tam wprowadzić Polskie firmy a biznesmeni z tamtąd mogli wyprowadzać pieniądze
"z tamtąd"?2020.11.16 20:12
A może stamtąd? A może z tam tąd? A może ztam tąd? Popracuj nad polskom jazykom, towariszcz jewrej z leningrada.
Nie pozwól mi się onanizować samemu.2020.11.16 20:02
Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 72 lat ale zgrabne ciało, moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie: ---- https://tinyurl.com/y5rd2uvc ---- Wyszukaj mnie tu: [email protected] napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam.
Krzysztof2020.11.16 19:55
I dobrze. Pan Wolski ma rację. Musimy się trzymać Orbana wielkiego przyjaciela Putina. Czy wiecie że przez ostatnie lata Orban był 5(słownie:pięć) w Moskwie? To nie przypadek. Polska może nadal robić świetne interesy z bogatą Rosją, jak to robią Węgrzy. Na co nam zgniły zachód? Polsce przez wieki było bliżej do Wschodu niż Zachodu,i tego się trzymajmy.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.11.16 19:50
Unia zablokuje dopłaty bezpośrednie, a wtedy rolnicy pogonią zaszczanego kaczora i jego ferajnę! PiS wypyerdalać! won!
trochę inaczej2020.11.16 19:58
Jak zabiorą dopłaty to im sie wprowadzi cła zaporowe i zaraz im zmieknie rura.Poradzimy sobie bez tych dopłat jak będzie ochrona Polskiego rynku. Myślę jednak, że do tego nie dojdzie i ustąpia bo Unia nie będzie w stanie funkcjonować bez budżetu.Myśłę, że spróbują się z Polską i Węgrami porozumieć i dojdzie do usunięcia szkodliwego zapisu o jakieś praworządności. Gdyby to przyjąć dosłownie to pierwsza w kolejności do stanięcia przed Unijnym Trybunałem i sankcji ekonomicznych byłaby Hiszpania (sprawa Kataloni) a potem Francja, Niemcom też by sie oberwało. Tylko , że oni chcą ten zapis wykorzystywać tylko przeciwko Polsce i Węgrom i głównie w odniesieniu do LGBT.
man.of.Stagira2020.11.16 19:46
W Y R O L O W A Ć Ich! Ot, co..