Rząd PiS chce ... podbić kosmos! - zdjęcie
16.06.16, 09:19

Rząd PiS chce ... podbić kosmos!

Debata „Gazety Polskiej” oraz Fundacji Niezależne Media poświęcona była nowym zasadom współpracy biznesu z władzami dla wzmocnienia polskiej gospodarki.

Mateusz Morawiecki zapewnił, że polski rząd chce ułatwiać rozwój technologicznych innowacji, ale ich realizację pozostawia przedsiębiorcom. W ocenie wicepremiera, tworząc odpowiednie warunki do inwestycji, można do Polski przyciągnąć ogromne pieniądze. – Jako rząd chcemy inspirować, ale to prywatne fundusze muszą się zająć wyszukiwaniem odpowiednich perełek na rynku i w nie inwestować – zapowiedział wicepremier.

Otwierając spotkanie, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz powiedział, że biznes i politycy powinni wypracować nowy model współpracy, w którym nie będzie miejsca na korupcję, korzyści zaś dla obydwu stron będą oceniane w skali państwa, a nie krótkoterminowych zysków. Z tezą o konieczności wypracowania nowych reguł zgodził się wicepremier Morawiecki, informując, że specjalnie dla udziału w debacie na ten temat otrzymał od premier Beaty Szydło zgodę na wyjście z trwającego posiedzenia Rady Ministrów.  – Siła gospodarek dojrzałych pochodzi z porozumienia administracji publicznej z biznesem. Nie ma nic złego we współpracy polityków z biznesem, tym bardziej że kapitału mamy mało, kapitału na świecie zaś jest nadmiar – powiedział wicepremier Morawiecki. Dodał, że oprócz kapitału istotne jest też ustalenie wspólnoty celów krajowych i zagranicznych przedsiębiorców działających w Polsce z planami rządzących krajem. 

Zwrócił uwagę, że Polska w rankingach antykorupcyjnych jest na przyzwoitych pozycjach, wyżej niż Hiszpania czy Włochy, nie wspominając o Grecji czy Portugalii. – Teraz trzeba wypracować mechanizmy porozumienia, a nie polaryzacji. Porozumienia na zasadzie dogadania się przy wielomiliardowych transakcjach, aby jednocześnie zachować transparentność, a z drugiej strony komfort organizacyjny i biznesowy – podkreślił wicepremier. Jego zdaniem atrakcyjne warunki inwestowania kapitału będą szczególnie ważne w kolejnych latach, gdy po zakończeniu perspektywy budżetowej 2014–2020 Polska nie będzie już mogła liczyć na tak znaczne finansowanie ze środków unijnych.

W debacie oprócz wicepremiera Morawieckiego uczestniczyli przedstawiciele największych polskich firm, m.in.: Michał Krupiński – prezes zarządu PZU, Mariusz Adamiak – dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP, Krzysztof Krawczyk – członek zarządu PKPE Holding i CVC Capital Partners, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych, Maciej Dyjas – co-managing partner i co-CEO w Griffin Real Estate oraz managing partner w Cornerstone Partners. – Tesla nie byłaby Teslą, gdyby nie miliony dolarów zainwestowane przez rząd USA, który był gotowy czekać na efekty dłużej niż fundusze komercyjne – przypomniał prezes PZU Michał Krupiński. Zapowiedział jednocześnie, że największy polski ubezpieczyciel powoła fundusze, mające inwestować w najbardziej zaawansowane technologie .

Za: "Gazeta Polska Codziennia"