RPO o ,,prawie człowieka'' do aborcji: W aktach prawnych i orzecznictwie takiego sformułowania nie ma - zdjęcie
18.09.21, 16:48fot. yt/telewizja wpolsce

RPO o ,,prawie człowieka'' do aborcji: W aktach prawnych i orzecznictwie takiego sformułowania nie ma

11

W dniu dzisiejszym Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Marcin Wiącek, był gościem podczas nadzwyczajnego zjezdu Klubów Gazety Polskiej. Został zapytany m.in. o kwestię aborcji oraz czy aborcja jest prawem człiowieka.

- Jeżeli chodzi o prawo człowieka do aborcji, bo takie sformułowanie się pojawia, to w aktach prawnych tego sformułowania nie ma. Ono się nie pojawia również w orzecznictwie – stwierdził prof. Wiącek.

Odnosząc się z kolei do sprawy narzucania Polsce traktatów przez Unię Europejską, Prof. Marcin Wiącek stwierdził:

- Ja uważam, że w warunkach państwa prawa nie powinno dochodzić do sytuacji, że jedne organy kwestionują istnienie, bądź akty uznawane przez drugie. Ja odrzucam sytuację, że jeden organ mówi, że inny nie istnieje.

Pytany o sprawę sądownictwa w Polsce, RPO podkreślił, że ustrój sądownictwa w świetle polskiej konstytucji leży w kompetencjach polskiego parlamentu.

Zapytany przez Adama Borowskiego o sytuacje, w których "sędziowie często nie stosują żadnych przepisów prawa", prof. Wiącek stwierdził:

- Jeżeli wyrok jest błędny, to jest procedura odwoławcza. Ja, jako rzecznik RPO, nie mam kompetencji, że mogę nie uznać mocy prawnej jakiegoś orzeczenia, nawet jeśli się z nim głęboko nie zgadzam. Ja nie jestem ani władzą ustawodawczą, ani władzą sądowniczą, ani władzą wykonawczą.

Kolejną ważną kwestią była sprawa aborcji oraz używanie przez środowiska lewicowe stwierdzenia, jakoby aborcja była prawem człowieka. Odnosząc się do tej kwestii Rzecznik Praw Obywatelskich powiedział:

- Tak, jak państwu powiedziałem na wstępie - ja stoję na straży prawa. Nie będę zdradzał swojego osobistego światopoglądu dotyczącego tej kwestii. Na ten stan prawny składają się dwa wyroki TK: wyrok z 1997 roku, w którym uchylono tzw. przesłankę społeczną aborcję; i wyrok z 2020 roku, w którym uchylono tzw. przesłankę eugeniczną.

- Jeżeli chodzi o prawo człowieka do aborcji, bo takie sformułowanie się pojawia, to w aktach prawnych tego sformułowania nie ma. Ono się nie pojawia również w orzecznictwie – wyjaśnił prof. Wiącek.

 

mp/niezalezna.pl

Komentarze (11):

MaxFiend2021.09.24 9:40
A po co? Nie wystarczą artykuły 41, 47 i 53 konstytucji?
Piotr Nowak2021.09.20 11:27
Gdyby aborcja była w Polsce na życzenie to: Chrześcijanie i tak by jej nie stosowali, bo 5-te "nie zabijaj", ale stosowałoby ją lewactwo, które jest "za" ! Stąd rodziłoby się znacznie mniej śmierdzącego lewactwa - na rzecz chrześcijan ! Co wy na to ?!
Retro2021.09.30 8:38
To tak nie działa. Dobrzy chrześcijanie często pochodzą z rodzin bez szczególnego zakorzenienia w religii albo czasem i z rodzin patologicznych. Działacze lewicy też nieraz mają rodziców katolików. Jedno jest pewne - aborcja jest tak straszną, ziejącą raną dla rodziny w której do niej doszło, że "owocem" może być dalsze rozprzestrzenianie się zła. Bo wiadomo, grzech jest "zaraźliwy".
to jest to2021.09.18 18:54
prosto, jasno i na temat
A co na to Wielka Mciora2021.09.18 17:28
rabin Schuldrig, GW i TVN
matis892021.09.18 17:02
Lewak wybrany przez lewacki, szatanistyczny PIS twierdzi że problemem jest tylko to czy mordowanie dzieci jest w aktach prawnych czy nie. Jak by było to nie ma problemu. Jakby mówił o myciu zębów, a nie o mordowaniu dzieci nazywanym prawem człowieka.
Pfft2021.09.19 13:16
Może dlatego, że aborcja to nie "mordowanie", nieważne ile razy tego bluzgu nie powtórzysz?
Retro2021.09.30 8:42
Ciekawe. Jeżeli się w sposób intencjonalny i brutalny zabija człowieka to jak to można inaczej nazwać? Bo żebyś nie wiem ile razy powtórzył, że dziecko nie jest człowiekiem to nie zmienisz faktu, że jednak jest.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.09.18 16:54
a co RPO sądzi o ,,prawie ruchania dzieci" przez klechów?
Anonim2021.09.18 17:23
Kretyn.
czerwonoburaczana pejsata kretynizacja w polin2021.09.18 18:15
Przebierancy z eSeSB w KK to nie sa oni klechami ino zawodowymo odbytnikami , koziolubcami ... a przedewszystkim pedofilami ... Zapytaj twego ojca rabiego i wuja z SB.