Kolejne szkolenie z cyklu Akademii Ordo Iuris poświęcone było bioetyce. Jego tematem był „Rozwój nauk medycznych i biotechnologii. Zagadnienia etyczne i prawne”. W ramach wydarzenia wykłady wygłosili biotechnolog prof. Piotr Rieske i genetyk prof. Andrzej Kochański, a także eksperci Ordo Iuris. Prelekcje dotyczyły m.in. relacji między prawem a bioetyką oraz problemów etycznych związanych z rozwojem genetyki.

STRONA AKADEMII ORDO IURIS - LINK

Uczestników Akademii wprowadził w tematykę szkolenia dr Filip Furman Dyrektor Centrum Nauk Społecznych i Bioetyki Instytutu Ordo Iuris, który wskazywał na aktualne potrzeby poruszania zagadnień bioetycznych oraz tłumaczył, dlaczego prawników powinna zainteresować bioetyka. W tym obszarze wciąż brakuje należytych regulacji prawnych, których stworzenie jest wyzwaniem dla prawników ze względu na skomplikowanie tematu i konieczność pogodzenia różnych wartości prawnych.

Pierwszą prelegentką była Gabriela Szewczuk, analityk Centrum Nauk Społecznych i Bioetyki, która wygłosiła prelekcję pt.: „Audyt aborcyjnego pozbawiania życia w polskich szpitalach”. Uczestnicy mogli pogłębić wiedzę dotyczącą zjawiska aborcji w Polsce oraz poznać fakty dotyczące przeprowadzania aborcji w polskich placówkach medycznych. Analityk wskazała także jakie problemy etyczne, sprawozdawcze i systemowe rozwiązał październikowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego. 

Następnie dr Filip Furman poruszył zagadnienie „Szczepienia ochronne: etyka, bezpieczeństwo, regulacje prawne”. Prelegent wskazywał, że regulacje dotyczące szczepień są rozczłonkowane pomiędzy kilkanaście aktów prawnych, co utrudnia prawidłową realizację obowiązków i ochronę praw osób szczepionych. Ponadto, takie praktyki są nietransparentne. Dr Furman wskazywał także na konieczność przeprowadzenia audytu kalendarza obowiązkowych szczepień ochronnych i wprowadzenie zmian, które zoptymalizują program szczepień w Polsce.

Kolejną prelekcję pt. „Rola etyki i prawa w biotechnologii” wygłosił prof. Piotr Rieske. Prelegent wskazywał m.in., że dokument wydany przez Kongregację Nauki Wiary – Instrukcja „Dignitas Personae’’ okazała się bardziej wspierać rozwój biotechnologii niż wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które nałożyły na naukowców daleko idące restrykcje w badaniach. Prof. Rieske wskazywał także na etyczne i prawne aspekty rozwoju przedsiębiorstwa biotechnologicznego.

Ostatni wykład wygłosił prof. Andrzej Kochański. Temat prelekcji brzmiał „Od genetyki do genEtyki człowieka”. Prof. Kochański wyjaśnił, dlaczego, rozwój genetyki rodzi nowe trudności etyczne. Prelegent wskazał na potrzebę powstania ustawy dotyczącej testów genetycznych oraz zaznaczył, że prace nad nią trwają, lecz istnieje wiele trudności ze względu na specyfikę tematu jakim jest genetyka. Profesor tłumaczył także w jaki sposób można działać etycznie nie hamując jednocześnie rozwoju nauki.

Akademia Ordo Iuris była przeprowadzona na wysokim poziomie. Mimo trudności związanych z pandemią wydarzenie nie straciło na jakości. Udział w Akademii zapewnił poszerzenie horyzontów w myśleniu o prawie oraz nabycie rzetelnej wiedzy, a zadane przez uczestników pytania świadczą o zainteresowaniu tematem” – skomentował uczestnik szkolenia Marcel Baran, student prawa na Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Wydarzenia ostatniego roku, w tym proponowane metody zwalczania pandemii, przypomniały także prawnikom o konieczności zgłębiania zagadnień związanych z bioetyką. Zainaugurowana w tym roku Akademia Bioetyczna stanie się corocznym punktem programu szkoleń w ramach Akademii Ordo Iuris. Dziękujemy wszystkim prelegentom za pasjonujące wykłady, a wszystkich zainteresowanych rozwojem zawodowym zapraszamy do udziału w kolejnych szkoleniach Akademii” – wskazał Łukasz Bernaciński, Koordynator Akademii Ordo Iuris.

 

mp/ordoiuris.pl