Rośnie liczba wyjeżdżających Polaków z kraju - zdjęcie
07.10.13, 09:43fot. Morgue File

Rośnie liczba wyjeżdżających Polaków z kraju

4

Miała być "zielona wyspa" pana Tuska, mamy zgoła inną rzeczywistość. Według "Rzeczpospolitej" pośród Polakó, którzy wyjechali za granicę w 2012 roku jest ponad 1,6 mln tzw. rezydentów, czyli osób przebywających za granicą ponad rok. Prof. Krystyna Iglicka, rektor Uczelni Łazarskiego mówi wprost: - Gdyby potwierdziły się te informacje, oznaczałoby to, że spełniają się najgorsze z możliwych scenariuszy.

Dane: "z 2 mln Polaków, którzy przebywają za granicą, ponad 1,4 mln ma 39 lat lub mniej, w tym jest 226 tys. dzieci do 15. roku życia. Eksperci, ekonomiści, coraz częściej także politycy wskazują, że nasza sytuacja demograficzna staje się największym wyzwaniem, przed jakim stoi Polska" - informuje "Rzeczpospolita".

Najgorsze jest to, że GUS (Główny Urząd Statystyczny) dysponował już wynikami tych badań od dawna, ale nie publikował ich ze względu na sytuację polityczną - chodzi o to, by nie zaszkodzić rządzącej Platformie Obywatelskiej przed zaplanowanym na 13 października referendum w Warszawie. - Tęsknię za Polską, chciałabym móc tu mieszkać. Tylko że tutaj strasznie trudno jest żyć. W Wielkiej Brytanii, pracując mogę pozwolić sobie z mężem na spłatę domu i nie muszę liczyć, czy wystarczy nam do pierwszego - mówi cytowana przez dziennik Anna, która wyjechała z Polski pięć lat temu. I dodaje: - Już tu nie wrócimy.

Polityka rządy Donalda Tuska ponosi odpowiedzialność za zmniejszającą się populację Polaków w naszym kraju!

sm/Rzeczpospolita

Komentarze (4):

anonim2013.10.7 10:06
Smutne. W dodatki Ci ludzie raczej nie wrócą. Mój dobry kolega od kilku lat siedzi w Szkocji i też nie zamierza wracać. Podobnie mówią Polacy, których tam poznał. Ludzie zaczęli sobie układać żivot w względnie normalnych warunkach. Skoro nawet cieć w publicznym klozecie zarabia tam trzy, cztery razy więcej niż u nas, to nie należy wytrzeszczać ślipiów ze zdziwienia. Byt określa świadomość, jak to trafnie ujął wujek Karol.
anonim2013.10.7 10:30
Dlaczego pies się liże po ja..ch? ... - Bo może. Dlaczego młodzi Polacy wyjeżdżają za granicę? Bo teraz wolno im tam pracować. Też bym wyjechał, bo chciałbym sobie w jesieni i w zimie trochę pobiegać po mieście nie wdychając dymu z palonych śmieci. Rząd Donalda Tuska nie może uzdrowić gospodarki, ale mógł zbudować więcej dróg ekspresowych i obwodnic. Dzięki czemu ludzie mieliby większy dostęp do rynku pracy i byliby bardziej skłonni do jej zmieniania. Wtedy powstawałyby wakaty, w które mogliby wejść bezrobotni (zwłaszcza absolwenci), pracodawcy musieliby podnieść stawki, ludzie by zaczęli więcej kupować, pracodawcy musieliby więcej ludzi zatrudniać i tak to koło by się nakręcało. Obecnie pracownicy "zabetonowali" się na swoich stanowiskach pracy i nie ma tam dostępu dla młodych. W naszym kraju przy budowie dróg jest bardzo duża korupcja, przez co koszty ich budowy są bardzo wysokie. Ponadto rząd mógłby bardziej dbać o interesy Polski. Rządy zachodnich krajów, niezależnie czy prawicowe czy lewicowe, zawsze dbają o interesy własnego państwa (przykład stoczni). Natomiast wydaje mi się, że PO służy niemieckim interesom.
anonim2013.10.7 10:52
Dyletanci z partii słońca peru rządzą już drugą kadencję - i owszem, to oni są za to odpowiedzialni.
anonim2013.10.7 11:18
Najwięcej moich znajomych wyjechało za czasów Kaczyńskich, część wróciła po latach, a reszta czeka aż się poprawi albo po prostu ma na wyspach swoje życie już. Winą rządów PO jest najwyżej brak zmian które zachęciłyby do powrotu.