Rosja upadła. Na razie: gospodarczo - zdjęcie
03.12.14, 13:38Rosja upadła. Na razie: gospodarczo (fot. sxc hu)

Rosja upadła. Na razie: gospodarczo

8

Spadek cen ropy, sankcje, embargo, kryzys rubla: to wszystko sprawiło, że Rosja nie jest już ósmą najsilniejszą gospodarką świata. Więcej jednak: wypadła nawet z pierwszej dziesiątki. Dziś siłę gospodarczą Rosji można porównać z siłą Hiszpanii albo Korei Południowej.

Jeszcze niedawno – w 2013 roku – PKB Rosji wynosił 2,097 biliona dolarów. Federacja znajdowała się w rankingu światowym tuż za Brazylią, ale wyprzedzała między innymi Włochy czy Australię. W ostatnim czasie doszło jednak do poważnych zmian, które opisuje brytyjski „The Telegraph”.

„Rosja nie jest już ósmą potęgą gospodarczą na świecie. W ciągu zaledwie 9 miesięcy zmieniła się z 2,1-bilionowego petro-giganta w średniej wielkości gracza, porównywalnego z Koreą Południową i Hiszpanią” – czytamy we wspomnianym dzienniku.

„The Telegraph” dodaje, że Rosja została już wyprzedzona w rankingu gospodarczym przez Włochy, Indie, Kanadę oraz Australię. Zbliża się do poziomu Hiszpanii, a jej PKB wynosiło w ubiegłym roku 1,359 biliona dolarów.

Jeżeli dane brytyjskiego dziennika są poprawne, to spadek jest po prostu ogromny. Wszystkie szacunki są jak na razie jeszcze prowizoryczne, bo zmiana wartości rubla jest niezwykle gwałtowna i niestabilna. Dlatego wyliczenia dotyczące rosyjskiej gospodarki musiałby być przeprowadzane na nowo niemal każdego dnia.

bjad/forsal.pl

Komentarze (8):

anonim2014.12.3 13:42
Upadek moralny Rosjan do tego doprowadził. Sami są sobie winni.
anonim2014.12.3 13:49
Nie wiem z czego się cieszycie, ciekawe w którą stronę rosyjska armia odwróci głowę, kiedy jej zacznie burczeć w brzuszku.
anonim2014.12.3 13:57
Zabawne. Jak PKB Polski rośnie, to słyszę, że to fałszywy wskaźnik który o niczym nie mówi. Ale już spadek PKB Rosji jest niepodważalnym dowodem na upadek gospodarczy tego kraju.
anonim2014.12.3 14:19
Przy okazji pobytu na Filipinach w 2006 roku złożyliśmy wizytę ciotce naszej synowej, wdowie po prezydencie Ferdynandzie Markosie. Gdy w rozmowie zeszliśmy na tematy polityczne pani Imelda Markos powiedziała nam, że pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku była z mężem z wizytą przyjaźni w Chinach. Mao-Tse-Tung wyraził wtedy przekonanie, że za 50 lat Rosji już nie będzie, a Chiny będą graniczyły z Polską wzdłuż Uralu. Nadchodzi dzień przewidziany w proroctwie Mao.
anonim2014.12.3 15:15
@GenesisX A czym to zrobimy ? Bo siły militarnej Zachód nie ma a tą którą ma boi się użyć. A gospodarczo współpracuje z Rosją.
anonim2014.12.3 16:46
no to niedługo padnie hasło: idźcie na zachód, mordujcie, rabujcie, kradnijcie co wam się podoba. zachód bogaty, wiec im odbierzcie szczęście i to co mają. założymy się że tak będzie?
anonim2014.12.3 19:25
Czy należy żałować ludność rosyjską z powodu obniżenia poziomu życia. Nie należy, ponieważ wspierali i nadal w większości wspierają wojnę i barbarzyństwo Putina.
anonim2014.12.3 19:36
Głupi tytuł. To na razie tylko wahnięcie notowań na rynku.