Rocznica powstania ,,Solidarności''. Premier w europejskich dziennikach: Komuniści musieli wreszcie się ugiąć - zdjęcie
28.08.20, 10:10Fot. Adam Guz - KPRM, CC BY NC ND 2.0

Rocznica powstania ,,Solidarności''. Premier w europejskich dziennikach: Komuniści musieli wreszcie się ugiąć

7

>>Solidarność<< był to fenomen niewyobrażalny w skali całego bloku sowieckiego. Coś, co wywołało ogólnoświatowe zdumienie i jednocześnie podziw” – pisze premier Mateusz Morawiecki w tekście, który opublikowany został między innymi na łamach francuskiego dziennika „L’Opinion”.

Artykuł premiera powstał z okazji 40. rocznicy powstania Solidarności. Poza wspomnianym dziennikiem tekst opublikowała także włoska „La Repubblica” czy szwedzki „Goeteborgs-Posten”.

Jak wskazuje w nim premier:

Po serii strajków robotniczych w stoczniach i innych zakładach pracy w całej Polsce despotyczna partia komunistyczna musiała wreszcie się ugiąć”.

Dodaje, że „Solidarność” była organizacją związkową, jednak stała się ogólnonarodowym ruchem społecznym, który połączył miliony Polaków we wspólnotę pełną wiary. Podkreślił, że Polacy czerpali ją i czerpią do dziś z:

[…] wielowiekowej tradycji politycznej – umiłowania wolności i demokracji. Z przywiązania do Europy, której Polska była aktywną częścią od tysiąca lat. A także z natchnienia, które wzbudził w polskim społeczeństwie papież Jan Paweł II – jego wybór na Stolicę Piotrową był dla Polaków nieustającym źródłem nadziei i siły”.

Dalej zaznacza, że dziś widać to, że „Solidarność” była owym kamykiem, który wywołał lawinę i w ostateczności upadek żelaznej kurtyny. Szef polskiego rządu dodaje też:

>>Solidarność<< musimy uczynić projektem dla całej Europy - jest naszą propozycją na nadchodzące dekady rozwoju”.

Teksty premiera Morawieckiego, a także wiceministra Pawła Jabłońskiego, prof. Ryszarda Bugaja czy prof. Wojciecha Roszkowskiego w najbliższych dniach pojawią się w największych gazetach na całym świecie. Wszystkie one będą dostępne na stronie www.Solidarnosc40.pl.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze (7):

Apel2020.08.31 21:09
Czytelnicy Frondy! Ponieważ to antypolskie bydlę o nazwach: katolicka kretynizacja polski 🇵🇱, ladychapel, Polak Ateista Dumny Gej, JPIII i in. jest coraz bardziej chamski, wulgarny i bluźnierczy, a administracja portalu nie robi nic, by wpisy tego zboczonego idioty kasować proponuję, by maksymalnie dużo użytkowników dokonywało rozmaitych losowych, lapidarnych, humorystycznych wpisów korzystając z jego nicków. W ten sposób przynajmniej rozmyjemy jego szatańską działalność.
GWno przykleiło się do burty statku2020.08.28 21:35
i krzyczy "płyniemy!"
Wreszcie trzeba2020.08.28 13:57
Wreszcie trzeba wyjasnic jak to bylo. KOR- to kto zaczal? Przypomnijmy sobie. Potem strajki. Ludzie poszli za przywodcami, bo mialo byc lepiej. 21 postulatow, ktore oprocz wolnych sobot nic nie zrealizowano. General mial wszystko- wojsko, milicje itd, to nie ustepstwo, a tylko obrona przed wojna domowa. Ze strachu nie ustapili- okragly stol, czyli rozmowa.
Cool2020.08.28 13:19
Ja bym z tej "solidarności" nie był taki dumny ... Dali się wyrolować jednemu wąsatemu półgłówkowi! ... Smiech przez łzy. :-(
ebz2020.08.28 11:06
Morawiecki nie ma tu niczego do powiedzenia . Nie był Solidarnościowcem i sieje propagandę . Komuniści się nie ugięli . Zmienili tylko skórę na Solidarnościowców . Nie wszyscy . Przede wszystkim liderzy . Nie byli ani Komunistami ani Solidarnościowcami . Byli Żydami . Teraz , gdy rozpatruję dzieje Polaków pod kątem narodowościowym widzę jaki dramat przeżywali rdzenni mieszkańcy tych ziem . Gdy upłynęło sporo czasu i wiele się wydarzyło lepiej rozumie się tamte czasy . A byłam ich uczestnikiem i świadkiem czyli przeszłych , mijających i obecnych wydarzeń . A jest pod tym względem coraz gorzej . Kaczyńskiemu marzy się Trójmorze . Dla kogo pragnie budować to imperium ? Dla rdzennych mieszkańców wchodzących w jego skład czy dla Amerykanów narodowości żydowskiej ? A rdzenni mieszkańcy tych ziem mają być ich wyrobnikami , niewolnikami ? Dlatego ma poparcie Trumpa ? A kraje Europy Wschodniej i Środkowej pragną się na to nabrać ? Ukrainę już mają . Prezydentem jest Żyd . Litwie się nie przyglądałam . Rosja i Białoruś staje okoniem . Dlatego trzeba tam zasiać zamęt , gdyż tam jeszcze są surowce których już brakuje gdzie indziej dla żydowskiego kapitału ? I po co ? Żydzi nie mają wyobraźni . Skupiają się jedynie na gromadzeniu . Znam osobiście wielu z nich , znam z mediów i znam ich natury, ich mentalność . Zadaję sobie pytanie " po co " . Nie widzą co się dzieje ? Matka Natura już od dawna zaczyna równać rachunki . Bóg ich przestrzegał . Większość z nich już dawno temu przestała w Boga wierzyć . Słowianie wierzą . Może to nieistotne , ale dzieci chorujący na rzadkie choroby genetyczne , które widzę w mediach są pochodzenia żydowskiego . Ja piszę komentarze ciesząc się gdy jedna osoba się ze mną zgodzi , zrozumie czas w którym żyje i odpowiednio się doń przygotuje . To wystarczy . Reszta mnie nie obchodzi . Interesuje mnie oświecenie a nie inteligencja . Nie znoszę ciemności i kłamstwa .
Konrad Józef Turzyński2020.08.28 10:45
40. rocznica powstania "Solidarności" dopiero będzie. Mianowicie 17 IX 2020 roku.
Elektor2020.08.28 10:34
No i znów komuna wróciła. Pierwszy sekretarz z Żoliborza dzierży pewnie władzę, ale i sfora towarzyszy niespokojnie się wierci w nadziei na uchwycenie steru. Naród zgnębiony, ujarzmiony podatkami robi za miskę ryżu a gnoje partyjne żrą się o paśniki. Czy gorsi byli ci z PZPR czy ci z PiS? Ja myślę że jednak tamten reżim był gorszy. Teraz na razie możemy jednak więcej niż wówczas. Poszczekać sobie możemy, wyjechać za granicę, telefon, auto, jedzenie - wszystko to jest w zasięgu ręki, można kupić natychmiast. Na utrzymaniu zaś mamy więcej pasożytów partyjnych niż wtedy, to minus. Partia wciąż nakłada kolejne podatki i utrudnienia, zadłuża nas na potęgę, zobaczymy kiedy to wszystko ch. strzeli,.