>>Solidarność<< był to fenomen niewyobrażalny w skali całego bloku sowieckiego. Coś, co wywołało ogólnoświatowe zdumienie i jednocześnie podziw” – pisze premier Mateusz Morawiecki w tekście, który opublikowany został między innymi na łamach francuskiego dziennika „L’Opinion”.

Artykuł premiera powstał z okazji 40. rocznicy powstania Solidarności. Poza wspomnianym dziennikiem tekst opublikowała także włoska „La Repubblica” czy szwedzki „Goeteborgs-Posten”.

Jak wskazuje w nim premier:

Po serii strajków robotniczych w stoczniach i innych zakładach pracy w całej Polsce despotyczna partia komunistyczna musiała wreszcie się ugiąć”.

Dodaje, że „Solidarność” była organizacją związkową, jednak stała się ogólnonarodowym ruchem społecznym, który połączył miliony Polaków we wspólnotę pełną wiary. Podkreślił, że Polacy czerpali ją i czerpią do dziś z:

[…] wielowiekowej tradycji politycznej – umiłowania wolności i demokracji. Z przywiązania do Europy, której Polska była aktywną częścią od tysiąca lat. A także z natchnienia, które wzbudził w polskim społeczeństwie papież Jan Paweł II – jego wybór na Stolicę Piotrową był dla Polaków nieustającym źródłem nadziei i siły”.

Dalej zaznacza, że dziś widać to, że „Solidarność” była owym kamykiem, który wywołał lawinę i w ostateczności upadek żelaznej kurtyny. Szef polskiego rządu dodaje też:

>>Solidarność<< musimy uczynić projektem dla całej Europy - jest naszą propozycją na nadchodzące dekady rozwoju”.

Teksty premiera Morawieckiego, a także wiceministra Pawła Jabłońskiego, prof. Ryszarda Bugaja czy prof. Wojciecha Roszkowskiego w najbliższych dniach pojawią się w największych gazetach na całym świecie. Wszystkie one będą dostępne na stronie www.Solidarnosc40.pl.

dam/PAP,Fronda.pl