- W 2015 r. doszło do dalszego wzrostu prześladowań chrześcijan - wynika z dorocznego „Indeksu prześladowań” Międzynarodowego Dzieła Chrześcijańskiego „Open Doors” (Otwarte Drzwi).

Jako główną przyczynę prześladowań chrześcijan dokument wymienia... radykalny islam. Tak dzieje się w aż 35 z 50 wymienionyych krajów. Inne czynniki to: nacjonalizm religijny, reżymy dyktatorskie, postkomunistyczny ateizm, wewnętrzne napięcia etniczne, systemy mafijne i zorganizowana przestępczość. To właśnie z tych powodów aż 100 mln chrześcijan było w ubiegłym roku prześladowanych za swoją wiarę na całym świecie!

Reżim stosujący największy ucisk w czasach współczesnych, Korea Północna, otwiera Światowy Indeks Prześladowań Open Doors już czternasty rok z rzędu. Erytrea i Pakistan są na wyższych niż kiedykolwiek wcześniej pozycjach, osiągając miejsce 3 i 6, a przepełniona anarchią Libia po raz pierwszy wkracza do pierwszej dziesiątki. Obserwatorzy Open Doors zanotowali ogólny wzrost nasilenia prześladowań we wszystkich 50 krajach o 2.8 punktu w stosunku do roku ubiegłego.

W badanym okresie (1 listopada 2014 – 31 października 2015) pierwszych dziesięć krajów, w których chrześcijanom najtrudniej jest praktykować swą wiarę to: Korea Północna (92 punkty), Irak (90 punktów), Erytrea (89 punktów), Afganistan (88 punktów), Syria (87 punktów), Pakistan (87 punktów), Somalia (87 punktów), Sudan (84 punkty), Iran (83 punkty) oraz Libia (79 punktów).
Każdy chrześcijanin, który w Erytrei ośmieli się głośno mówić i sprzeciwiać sposobowi traktowania wiernych, jest natychmiast aresztowany i umieszczany w więzieniu, niezależnie od swego statusu społecznego.

W indeksie pojawiły się dwa nowe kraje - Niger i Bahrajn, znajdujące się na miejscu 49 i 48. W tym pierwszym strach wśród chrześcijan sieje Boko Haram z sąsiedniej Nigerii, w Bahrajnie natomiast zaczynają oni odczuwać skutki wprowadzonego przez panującego tam sułtana szariatu.

Metodologia, wypracowana przez Open Doors, pozwala na śledzenie nadużyć władz państwowych, których celem jest poddawanie stałemu uciskowi chrześcijan (“squeeze”) w celu ograniczenia ich wolności religijnej w pięciu wyodrębnionych dziedzinach - od życia prywatnego do życia w państwie. Bada się też przemoc przejawiającą się zarówno w morderstwach, jak i w paleniu budynków kościelnych. Dyrektor ds. Badań ŚIP Open Doors International dr Ronald Boyd-MacMillan wyjaśnia, dlaczego jest to konieczne:

“Zdarza się, że prześladowania są tak silne we wszystkich obszarach życia, że chrześcijanie, kierowani strachem, w ogóle nie chcą o nich mówić, co w ostateczności wpływa na niski wynik”.

Kraje, w których stały ucisk (“squeeze”) jest najbardziej intensywny, to: Somalia, Korea Północna, Erytrea, Afganistan, Malediwy, Irak, Iran, Arabia Saudyjska, Jemen i Syria. Najwyższy poziom przemocy fizycznej wymierzonej w chrześcijan (pośród krajów, które znalazły się na liście ŚIP 2016) odnotowano w Nigerii, Pakistanie, Iraku, Syrii, Mjanmarze (Birma), Republice Środkowoafrykańskiej, Egipcie, Meksyku, Sudanie oraz w Indiach.

Z raportów Open Doors wynika, że w badanym okresie na całym świecie z powodu wiary zabito ponad 7000 chrześcijan. Jest to wzrost o niemal 3000 w porównaniu do ŚIP 2015. Ponadto liczby te nie obejmują Korei Północnej, Syrii i Iraku, gdyż brak wiarygodnych źródeł o sytuacji w tych krajach. Statystyki pokazują także, że w tym samym okresie zniszczono lub zaatakowano około 2300 kościołów, co oznacza, że liczba ataków podwoiła się w stosunku do poprzedniego okresu.
Cel – wspieranie ludzi kryjących się za tymi liczbami

Światowy Indeks Prześladowań Open Doors jest publikowany rokrocznie jako narzędzie, którego celem jest podniesienie świadomości na temat sytuacji prześladowanych chrześcijan oraz zwrócenia uwagi mediów, polityków, tak by ci byli gotowi do podejmowania dojrzałych i przemyślanych decyzji oraz kościołów na całym świecie, tak by te modliły się za braci i siostry, którzy dzisiaj znajdują się na się na pierwszej linii frontu.

kz/opendoors.pl