Przełomowa decyzja Sądu Najwyższego! Sąd opiekuńczy- na podstawie konwencji haskiej- może zmienić prawomocne orzeczenie w sprawie oddania uprowadzonego dziecka. Do tej pory sądy nie zmieniały już raz podjętego orzeczenia.

SN rozpatrywał zapytanie opolskiego Sądu Okręgowego, który chciał wiedzieć, czy dopuszczalna jest zmiana w zarządzeniu powrotu dziecka wydanego na podstawie konwencji haskiej. 

Przepisy tej konwencji mówią, że jeżeli dziecko zostało uprowadzone przez jednego z rodziców, należy je wydać. Istnieje jednak wyjątek od tej zasady. Według konwencji haskiej, nie wydaje się dziecka w przypadku, gdy „istnieje poważne ryzyko, że powrót naraziłby je na szkodę fizyczną i psychiczną”.  Z kolei polski kodeks postępowania cywilnego mówi o przepisie szczególnym (art. 577 kodeksu postępowania cywilnego), w myśl którego sąd opiekuńczy może zmienić nawet prawomocne postępowanie w sytuacji, gdy "wymaga tego dobro osoby, której postępowanie dotyczy”. Polskie sądy odrzucały jednak do tej pory możliwość rozstrzygania na podstawie tego artykułu, tłumacząc, że konwencja haska nie zawiera regulacji, która dawałaby taką możliwość. Sąd Najwyższy uznał tego rodzaju argumentację za błędną. 

Ta przełomowa uchwała SN pozwala na nowo wszczynać postępowania, gdzie zapadły zarządzenia na podstawie konwencji. 

Sąd Najwyższy już wcześniej- w 2015 r.- zajmował się konwencją haską i art. 577 polskiego kodeksu postępowania cywilnego, w odpowiedzi na zapytanie jednego z Sądów Okręgowych.

Wówczas nie została jednak wydana uchwała, a SN zasugerował jedynie, że sądy powinny się kierować art. 577 kpc. 

yenn/TVP Info, Fronda.pl