Proces za obrażanie Romów - zdjęcie
11.09.14, 18:52fot.sxc.hu

Proces za obrażanie Romów

8

Chodzi o zdarzenia z 21 grudnia ub.r. związane z próbą zorganizowania manifestacji "Nie!!! dla cygańskiej przestępczości w Zabrzu". Kilka dni wcześniej prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik zakazała organizacji zgromadzenia, uzasadniając swoją decyzję tym, że manifestacja nosi znamiona nawoływania do nienawiści na tle rasowym i etnicznym.

21 grudnia przed pomnikiem Wincentego Pstrowskiego w Zabrzu zgromadziło się jednak ok. 100 osób. – Damian K. jako organizator demonstracji przywitał zgromadzone osoby i podczas przemawiania do nich przez megafon znieważył grupę ludności romskiej z powodu jej przynależności etnicznej, nazywając ją "pasożytami" – mówi portalowi Onet.pl prok. Michał Szułczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Mężczyzna został przesłuchany w charakterze podejrzanego. Nie przyznał się do winy, powiedział, że nie pamięta, aby w czasie przemówienia użył znieważającego określenia.

Po tym jak prezydent Zabrza sprzeciwiła się zorganizowaniu demonstracji, wiele osób postanowiło wyrazić swoje oburzenie na forach internetowych. Wśród wpisów pojawiły się też takie, które nawoływały do nienawiści na tle różnic etnicznych.

Prokuratura wystosowała oskarżenie wobec kilku autorów komentarzy. – W większości tłumaczyli się, że dokonane wpisy były nieprzemyślane. Trzech z oskarżonych wyraziło skruchę i złożyło wnioski o dobrowolne poddanie się karze – wyjaśnia prok. Szułczyński.

Ra/ Onet.pl

Komentarze (8):

anonim2014.09.11 19:09
Agresywne mniejszości mają wyraźnie u obecnie rządzących specjalne względy skoro nawet przestępstwa cygańskie są pomijane.
anonim2014.09.11 19:13
No tak w Polsce każdy jest chroninony i moz eczuś sie bez[pieczny z wyjątkiem...Polaków. A jakiż jest pożytek dla państwa polskiego z cyganów? Pracują gdzieś na rzecz kraju? - nie!, płacą podatki? nie!, płaca składki i ubezpieczenia? nie! korzystają z dóbr publicznych opłacanych przez podatników? tak! I jeszcze maja nadreprezentację w statystykach popełnianych przestępstw. No to jak nazwać taka formę bytowania...na cudzy (tu polskiego podatnika) koszt?
anonim2014.09.11 19:18
AirWolfio nie wziąl wieczornej porcji różowych tabletek i zamiast położyć się spać to urojenia przelewa na Frondę - ale pomarzyć może, to nieszkodliwe...
anonim2014.09.11 19:19
te kur... się doigrają pamiętamy z historii jak różne kur... wisiały na suchych gałęziach, choć chwile wcześniej były bardzo ważnymi osobami.
anonim2014.09.11 19:20
@Datoa a co to ma wspólnego z cyganami w Polsce i dyskryminacja polaków z ich powodu? też zapomniałeś różowych tabletek przyjąć?
anonim2014.09.11 19:21
Oczywiście powinno być Polaków - przepraszam - pośpiech przy pisaniu
anonim2014.09.11 22:41
Dato jednak nie wziął tabletek, podobnie jak i AirWolfio - chłopaki, pamiętajcie i lekach, ich przyjmowanie nie boli, a wy lepiej się poczujecie
anonim2014.09.12 15:18
romowie powinni wrócić skąd pochodza