09.11.19, 19:16(fot. screen)

Prezydent: Niemcy chcieli wyciąć najcenniejsze tkanki polskiego organizmu

Andrzej Duda uczcił pamięć Polaków zamordowanych w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Sachsenhausen niedaleko Berlina. Prezydent złożył kwiaty przy tablicy poświęconej pamięci 183 profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i z innych krakowskich uczelni, którzy 1939 roku zostali wywiezieni do Sachsenhausen w ramach tzw. Sonderaktion Krakau.

- Krakowscy profesorowie 6 listopada zostali przez Niemców zwabieni na wykład, który miał się odbyć na Uniwersytecie Jagiellońskim - przypomniał Andrzej Duda. Tam 183 uczonych zostało uwięzionych. Następnie w większości przypadków zostali przewiezieni do Sachsenhausen.

W obozie większość z nich zginęła. - Cieszę się, że mogliśmy się dzisiaj przy tej tablicy pochylić w hołdzie dla nich, a także dla wszystkich Polaków, którzy w tym obozie koncentracyjnym zginęli - powiedział prezydent.

Obóz Sachsenhausen - jak zauważył Andrzej Duda - "jest szczególną blizną na ciele naszego narodu, właśnie z tego powodu, że tutaj była więziona i mordowana polska inteligencja".

Prezydent powiedział, że historia mordu na polskich profesorach pokazuje, iż Niemcy toczyli wojnę nie tylko z Polską jako krajem, ale też z polskim narodem. - Na samym początku okupacji chcieli wyciąć najcenniejsze tkanki z organizmu Rzeczypospolitej, zabijając naszych uczonych, tych, którzy tworzyli polską naukę - powiedział.

W obozie w Sachsenhausen zginął też m.in. dowódca Armii Krajowej Stefan Rowecki-Grot. Historycy szacują, że przez obóz przeszło w sumie 200 tysięcy osób. Blisko połowa z nich zginęła.

Rano prezydent Andrzej Duda był w Berlinie, gdzie uczestniczył w obchodach 30 rocznicy upadku muru berlińskiego.

 

 

Komentarze

Cool2019.11.10 9:27
No i wycięli, niestety! ... potem ruscy poprawili, w kluczowych resortach obsadzili żydów, przekupionych uwłaszczeniem chłopków i zaczadzonych socjalizmem aktywisów z marginesu społecznego. Skutki odczuwamy na każdym kroku ... ... na Uniwersytetach, Hartmany, Środy i Markowskie ... w sztuce Sthury, Jandy i Polańskie o "dziennikarzach" "publicystach" i politykach nie wspominam ... ... lewaków i wojujących gejo-aateistów z tego forum też nie wymieniam ... bo się znów porzygam!
12342019.11.9 20:44
Aborcjoniści wściekli po sukcesie filmu " Nieplanowane", ujawniamy nazwiska Polskich polityków zwolenników mordowania dzieci. Gorąco polecamy :-) https://youtu.be/SC0FgJID5T8
JANOSIK2019.11.9 20:30
Uwaga ,FRONDA usuwa niewygodne komentarze
Agnieszka2019.11.9 19:54
Pajac klęczący przed murem z pustaków i oddający "cześć" kamiennym tablicom! Katolicy to jednak idioci!!!
Bolek elektryk2019.11.10 8:46
Skomentuj zachowanie tych z pod muru zwanego "Sciana Placzu"
stan2019.11.9 19:49
Niemcy podstępnie wymordowali profesorow i w ciągu tylu lat okupacji mordowali elity intelektualne wespół z komuną radziecką, po wojnie - żydokomuna rozprawiała się ocalonymi z tego polskiego holokaustu z intelektualistami polskimi, w IIIRP - obce siły również chcieli dekapitować Polskę - Casa, Smoleńsk. A poniżej, jaką inteligencję mieliśmy po wojnie i kto robił kariery i skąd się wzięły "elity polskie": Fragment ze stenogramu z Tajnego przemówienia Jakuba Bermana do żydów w Polsce, wygłoszonego na posiedzeniu egzekutywy komitetu żydowskiego w kwietniu 1945 roku. “Należy się liczyć z dalszym napływem Żydów do Polski, ponieważ na terenie Rosji jest jeszcze dużo Żydów. Przed wkroczeniem Niemców, w poszczególnych miastach ZSRR było kilka skupisk Żydów polskich: Charków – 36.200, Kijów – 17.800, Moskwa – 53.000, Leningrad – 61.000, w zachodnich republikach 184.730. Żydzi skupieni w tych ośrodkach to przeważnie inteligencja żydowska i dawne kupiectwo żydowskie. Element ten jest obecnie szkolony w ZSRR. Są to kadry budowniczych Polski – tzn. Zgodnie z projektem Politbiura – fachowcy ci obsadzać będą najważniejsze dziedziny życia w Polsce, a ogół Żydów będzie rozlokowany głównie w centrach kraju. Stara polityka żydowska zawiodła. Obecnie przyjeliśmy nową, zespalającą cele narodu żydowskiego z polityką ZSRR. Podstawową zasadą tej polityki jest stworzenie aparatu rządzącego, złożonego z przedstawicieli ludności żydowskiej w Polsce.” A w przemiany w Polsce miały wyglądać tak: .” Bronisław Geremek: (…)“ cały ruch społeczny, który tworzymy oraz ożywimy go najróżnorodniejszymi nurtami politycznymi, ma na celu doprowadzić do takich zmian w strukturze państwowo-gospodarczej Polski, aby Żydom w Polsce żyło się zawsze lepiej jak Polakom.” – fragment z niepublikowanego wywiadu z Bronisławem Geremkiem – Lewartowem całość wywiadu =>> http://www.polonica.net/Zdrada_zydowska-geremek.htm
Reytan2019.11.9 19:34
pRezydent odwiedził TW Wolfganga i jakieś kościoły w berlinie?
anonim2019.11.9 19:32
Wycięli i to skutecznie wraz z bolszewikami, chyba nikt nie ma wątpliwości?!
OdetnijSobieSznurkiMarionetkoWRękachKaczyrdupla2019.11.9 19:22
Tkanki, blizny... Marionetka prezydencka popychana od tyłu przez Breżniewa z Żoliborza, chyba chce otrzymać dyplom Chirurga Roku na gali Sakewycza.
Cool2019.11.9 19:17
Ukraińska rzeczniczka praw obywatelskich Ludmyła Denisowa apeluje o uwolnienie zatrzymanego w Polsce ukraińskiego weterana walk w Donbasie Ihora Mazura. Według rzeczniczki mężczyzna, który jest współpracownikiem jej biura, został zatrzymany przez polskich pograniczników na wniosek Federacji Rosyjskiej.