Prezydent Andrzej Duda uczestniczy w XI Zjeździe Gnieźnieńskim pt. „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa”. W spotkaniu, które odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP, uczestniczy m.in. abp Wojciech Polak, prymas Polski oraz przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich.

- Polska, a w niej Gniezno, to miejsce dyskutowania ludzi wolnych o inspirującej, a nie ograniczającej mocy chrześcijaństwa – mówił Prezydent.

Andrzej Duda, przywołując historię pierwszego Zjazdu Gnieźnieńskiego, który odbył się w marcu 1000 r., gdy do grobu św. Wojciecha, przybył zaprzyjaźniony wcześniej z tym biskupem-męczennikiem, cesarz Otton III, mówił, że nie bez powodu pamięć o tym wydarzeniu przetrwała aż do dziś.

Historyczne spotkanie księcia Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III stanowiło krótki epizod w naszych dziejach ojczystych. Przyjaźń władców Polski i Niemiec nie przetrwała po śmierci cesarza, jednak przez wieki, aż do naszych czasów, przetrwała pamięć o tym wydarzeniu i powszechnie uznajemy je za symbol najdoskonalszego modelu relacji między państwami Europy – relacji opartych na poczuciu wspólnoty, na wzajemnym szacunku, poczuciu równości i solidarności – mówił Andrzej Duda.

Jestem głęboko przekonany, że do budowania życzliwych, partnerskich relacji w polityce międzynarodowej należy dążyć zawsze, nawet wtedy – a może przede wszystkim – gdy jest to trudne – dodał.

Prezydent zauważył, że o sile Zjazdów Gnieźnieńskich stanowią nie tylko wybitni prelegenci, ale wszyscy uczestnicy tych spotkań. Podziękował tym, którzy przyczyniali się na przestrzeni lat do organizacji Zjazdów, oraz ich uczestnikom.

Dziękuję, że poprzez udział w tym dziele, wspólnie umacniają Państwo ducha europejskiej przyjaźni i braterstwa; ducha Zjazdu tamtego, pierwszego, obecnego i – mam nadzieję – wszystkich następnych – mówił Prezydent i dodał, że Polska i Gniezno to miejsce dyskutowania ludzi wolnych o inspirującej, a nie ograniczającej mocy chrześcijaństwa.

Podkreślając, że tegoroczny Zjazd odbywa się w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, Prezydent krótko przywoływał zasługi Ojców Niepodległości.

Przywołuję to świadectwo roztropności, poskramiania emocji politycznych, panowania nad nimi przez patriotyczny rozum po to, by w tym miejscu podkreślić, że Ojcowie Niepodległości dają przykład również nam, współczesnym Polakom, przykład wierności idei, która przyświeca Zjazdom Gnieźnieńskim – mówił Andrzej Duda i zauważył, że współcześnie, spory i podziały często przysłaniają „to, co znacznie większe i znacznie ważniejsze”.

Doświadczenie bycia i działania razem było wielokrotnie naszym, Polaków, udziałem także w dziejach najnowszych – dodał.

Prezydent ze smutkiem odniósł się także do środowego ataku na synagogę w Gdańsku. W środę mężczyzna rzucił kamieniem w okno synagogi w czasie modlitwy Jom Kipur.

- Ogromnie boleję, że stało się to właśnie u nas – w kraju, w którym przez stulecia była tolerancja religijna, w którym przez stulecia umieliśmy szanować religie wyznawane przez innych – mówił Andrzej Duda. – To akt barbarzyństwa, który musimy potępić – podkreślił.

Po wystąpieniu Prezydent przekazał Komitetowi Organizacyjnemu Zjazdu Gnieźnieńskiego flagę Polski.

Następnie Prezydent wysłucha w ramach sesji plenarnej pt. „Źródła nadziei dla Europy” wystąpienia ks. abpa Ludwiga Schicka - metropolity Bambergu, współprzewodniczącego Polsko-Niemieckiej Grupy Kontaktowej Biskupów.

Przewidziane jest również spotkanie Andrzeja Dudy się z biskupami z różnych Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

Wydarzenie odbywa się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Prezydentowi towarzyszył minister Wojciech Kolarski i kapelan Prezydenta ks. Zbigniew Kras.

I Zjazd Gnieźnieński miał miejsce w marcu 1000 r., kiedy do Gniezna, do grobu św. Wojciecha, przybył zaprzyjaźniony wcześniej z tym biskupem-męczennikiem, cesarz Otton III. Wydarzenie to było przełomowe nie tylko dla rodzącego się w Polsce chrześcijaństwa, ale i dla całego państwa - gnieźnieńskie spotkanie oznaczało bowiem włączenie Polski do grona państw ówczesnej Europy. Spotkanie interpretowano jako początek polskiej suwerenności.

Tradycję organizowania zjazdów gnieźnieńskich – jako ważnych wydarzeń w dziedzinie duchowej i politycznej w skali europejskiej – podjął metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński. Z jego inicjatywy, 3 czerwca 1997 r., w tysięczną rocznicę śmierci św. Wojciecha, odbył się II Zjazd Gnieźnieński, towarzyszący pielgrzymce Jana Pawła II do ojczyzny.

Odnowione Zjazdy Gnieźnieńskie stanowią okazję do spotkań chrześcijan z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy poprzez trwające trzy dni dyskusje, warsztaty, modlitwę oraz wydarzenia artystyczne wyrażają swoją odpowiedzialność za przyszłość Kościoła, ojczyzn i Europy.

W nawiązaniu do gnieźnieńskiej tradycji św. Wojciecha, patrona niepodzielonego jeszcze Kościoła, zjazdy mają charakter ekumeniczny, a także międzyreligijny.

dam/prezydent.pl