Są pewne okoliczności, które powodują, że sędzia kończy swoją pracę. Np. gdy osiąga wiek emerytalny. Jeden z przepisów Konstytucji mówi właśnie o tym, że wiek emerytalny sędziego określa ustawa” - przypominała dziś prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

Jak dodawała na antenie TVP w programie „Gość Wiadomości”:

Konstytucja mówi, że wiek emerytalny sędziego określa ustawa, dlatego kwestionowanie ustawy w tym zakresie, powołując się na Konstytucję, jest niezrozumiałe”.

Zaznaczała, że jeśli ustawa wchodzi w życie, to oznacza, że zaczyna obowiązywać i jeśli uważa się, że jest ona niezgodna z konstytucją, należy złożyć wniosek do Trybunału Konstytucyjnego z zapytaniem, czy przepisy ustawy są zgodne z ustawą zasadniczą.

Podkreśliłą:

Dopóki Trybunał się w tej sprawie nie wypowie, nie można powiedzieć „nie będę stosował tych przepisów, bo uważam, że są niekonstytucyjne”. To prowadzi do anarchii”.

Przypominała też, że w przypadku Małgorzaty Gersdorf wystarczyło złożyć oświadczenie – zgodnie z ustawą – czeg ta nie uczyniła. Jak podkreśliła prezes TK, strategia byłej I prezes SN „nie licuje z powagą urzędu”.

dam/TVP.Info,Fronda.pl