Pracujemy więcej, zarabiamy mniej  - zdjęcie
18.08.15, 07:33

Pracujemy więcej, zarabiamy mniej

4

Wśród Polaków – jedynie co czwarty pracuje w ten sposób. Aż trzy czwarte z nas deklaruje bowiem, że musi siedzieć w biurze, by dobrze wykonywać swoje obowiązki – wynika z najnowszych badań Ipsos Mori, przeprowadzonych dla Microsoftu.

To nie tylko polskie przyzwyczajenie, ale także zapóźnienie wielu rodzimych przedsiębiorstw, szczególnie małych i średnich, w których nadal dominuje papierowy obieg dokumentów. Nic dziwnego, że w tej sytuacji musimy pracować znacznie dłużej niż przeciętny Niemiec czy Węgier.

Badania pokazują, że 42 proc. z nas spędza w pracy od 41 do nawet 50 godzin tygodniowo. To aż o dziesięć godzin więcej od przeciętnego Europejczyka. W ubiegłym roku przepracowaliśmy średnio 1923 godziny na osobę, czyli prawie 37 godzin tygodniowo. To o 552 godziny więcej niż Niemcy zaliczający się do najmniej zapracowanych narodów w OECD (różnica to 69 pełnych ośmiogodzinnych dniówek!).

Jednocześnie przeciętna płaca w Niemczech była w 2014 r., jak wynika z danych Eurostatu, niemal czterokrotnie wyższa niż przeliczona na euro średnia polska.

 

MT/Rp.pl 

Komentarze (4):

anonim2015.08.18 8:23
,,Polak" jest chory ze strachu by nie stracic prace i dlatego dyma po 12 godzin, pije tylko w niedziele by nie wytrzezwiec do poniedzialku i zakupy robi tylko w niedziele. Na szczescie jest wielu madrych Polakow, ktorzy potrafia powiedziec NIE i pracuja tylko do piatku po to by sobote i niedziele spedzic z rodzina.
anonim2015.08.18 9:29
"Polak siedzi w pracy dużo dłużej niż statystyczny Europejczyk." No właśnie - siedzi! Pracuje z tego może 60%. Więc do pracoholizmu temu narodowi jeszcze daleko.
anonim2015.08.18 9:56
wina władzy i nikogo innego -tak nam urządzili system w którym zapieprzamy jak chomiki w kółku, po co taka opresyjność? życie jest jedno i w dodatku krótkie... WSZYSTKO MOŻNA ZMIENIĆ tylko potrzebna jest wola...
anonim2015.08.18 11:33
Prosty efekt Wyzysku Fiskalnego i Zawału Biurokratycznego. z 15 milionów ludzi pracy w Polsce POŁOWA to pijawki żyjące z drenowania reszty przez opresyjny fiskalizm. Stąd niska wydajność pracy - nie z lenistwa tylko z wykonywania bezsensownych prac za darmo na rzecz 3RP. Państwo rabuje człowiekowi Pracy 85 - 90% dochodu. Pisanie o tym, że 'pracodawcy wyzyskują' to wycie debila - wyzyskuje PAŃSTWO, nasz najgorszy oprawca i kat. Położymy temu kres.