Pożary na Syberii. Dym tak gęsty, że trzeba było odwołać loty i rejsy - zdjęcie
20.07.21, 11:17Fot. 14.mchs.gov.ru

Pożary na Syberii. Dym tak gęsty, że trzeba było odwołać loty i rejsy

10

Pożary pustoszą Syberię. Ogień pochłonął w tym roku już ponad 1,5 mln hektarów obszarów leśnych. Z powodu bardzo słabej widoczności spowodowanej gęstym dymem konieczne było odwołanie lotów nad Republiką Sacha. W Jakucku także odwołano połączenia lotnicze oraz rejsy po rzece Lenie.

Obecnie w gaszenie 120 lokalnych pożarów zaangażowanych jest 2000 strażaków, leśników i ochotników. W użyciu są samoloty należąca do straży pożarnej i do wojska, które zrzucają wodę na płonącą tajgę.

Katastrofa ekologiczna spowodowana pożarami zagraża także rosyjskiej gospodarce. W wyniku pożarów zagrożona jest m. in. Wilujska Elektrownia Wodna na rzece Wiluj. Znajdująca się tam zapora wodna ma wysokość 75 metrów  i długość 600 metrów. Posiada osiem hydrozespołów o łącznej mocy 680 MW. 20 km od elektrowni ma miejsce jeden z lokalnych pożarów.

Pożary zagrażają zdrowiu i życiu ludzkiemu. Władze Republiki Sacha (Jakucji) zakazały mieszkańców wchodzenia do lasu. Mieszkańców poproszono także o pozostanie w domach w związku z utrzymującym się gęstym dymem. Dym to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia: mieszkańcom zalecono noszenie maseczek, częste nawadnianie organizmu, zabezpieczenie okien mokrymi szmatami.

- Dusimy się, nasze płuca zatruwa gryzący dym - pisali w internetowej petycji do Władimira Putina mieszkańcy Jakucji.

Do niedzieli obowiązywał zakaz lotów. W poniedziałek wieczorem odbyło się kilka rejsów Leną.

W Jakucji, będącej w trakcie zimy rosyjskim biegunem zimna, panują ostatnio rekordowo wysokie temperatury. Naukowcy szacują, że upał i pożary spowodowały w ciągu ostatnich 6 tygodni emisję 150 megaton dwutlenku węgla do atmosfery.

jkg/biełsat


Komentarze (10):

Po 11 ...2021.07.20 16:37
Dym tak gęsty, że trzeba było odwołać loty??? Ale dlaczego? Wystarczyło zatrudnić polskich pilotów i kontrolera lotów z Żoliborza :)
JM2021.07.22 7:24
Czy ty Po11, kiedyś przestaniesz umieszczać te idiotyczne wpisy? Nic ci się nie podoba "mędrcu"? Jeżeli jesteś takim Polakiem to wypad z kraju!! Jedź tam gdzie będzie wszystko cacy i nie będziesz musiał krytykować i będzie ci kasza manna z nieba lecieć (tylko obawiam się, że ze swoim ptasim móżdżkiem tej wypowiedzi nie zrozumiesz).
Ale czy to znak końca2021.07.20 16:30
czy tylko kolejny pretekst do szczucia i opluwania Rosji?
PILNE! SZOK!!!2021.07.20 14:47
To nie kara za grzech... bo u nas tez kataklizmy. Gdyby TYLKO w Rosju mialy miejsce kataklizmy - a w Polsce nic by sie nie dzialo - wowczas tak, owszem - pisalby Frendzel, ze na Rosje spadla Boza kara
towarzysz Jagoda2021.07.20 13:27
Natychmiast wysłać tam, nawet bydlęcymi wagonami wszystkich ekoterrorystów. Niech bronią planety.
🦄⚡️🏳️‍🌈Polak Ateista Dumny Gej🏳️‍🌈⚡️🦄2021.07.20 12:12
Hej żydku Lesio Keller-Krawczyk-katolicka kretynizacja polski 🇵🇱 co byś powiedział na dupczenie pod Mazoleum Polin?
Anonim2021.07.21 0:58
Wśród chorych na schizofrenię odnotowuje się znacząco większe ryzyko zgonu (niezależnie od ryzyka samobójstwa) niż w populacji ogólnej, co wiąże się m. in. z większą częstością występowania i nieodpowiednim leceniem różnych innych chorób. Osoby te znacznie częściej cierpią z powodu chorób somatycznych (np. cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, choroby wątroby lub układu oddechowego). Wydaje się, że częstsze występowanie tych problemów wiąże się z naturą samej schizofrenii, z niewłaściwym trybem życia (np. palenie tytoniu, siedzący tryb życia, nieodpowiednia dieta) oraz z działaniami niepożądanymi stosowanych leków. Ważne jest, aby nie pomijać znaczenia wszelkich zaburzeń somatycznych szczególnie często występujących wśród chorych na schizofrenię (np. otyłość, zaburzenia gospodarki lipidowej, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, wirusowe zapalenie wątroby typu C, zakażenie ludzkim wirusem nabytego upośledzenia odporności [HIV]). Konieczne jest promowanie następujących zachowań prozdrowotnych: odpowiednie odżywianie się, aktywność fizyczna, unikanie palenia tytoniu i przyjmowania substancji psychoaktywnych. Istotne jest też wykonywanie odpowiednich badań profilaktycznych, tak aby wcześnie wychwycić wszelkie zaburzenia stanu zdrowia i odpowiednio na nie reagować. Stąd istotna jest współpraca między psychiatrą i innymi specjalistami. https://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy/schizofrenia-jak-leczyc-skuteczniej/
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.07.20 11:58
to kara boska za pedofilię klechów i złodziejstwo parcha rydzyka!
towarzysz Jagoda2021.07.20 13:35
najpierw twierdzisz kretynie, że Boga nie ma, a teraz kara boska ? To się da naturalnie wyjaśnić. To tylko skutki socjalistycznej głupoty. Tu nie było żadnego cudu.
A co z gułagami?2021.07.20 11:50
???