Polska na czołówkach światowych gazet! Odkłamujemy historię! - zdjęcie
30.08.19, 09:00(fot. pxhere/cc0)

Polska na czołówkach światowych gazet! Odkłamujemy historię!

15

Najbardziej opiniotwórcze gazety z całego świata zamieszczą w ten weekend teksty o historii Polski w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. To globalny projekt promocji polskiej historii "Opowiadamy Polskę światu. 1939-2019". 

W Europie Zachodniej i w USA realizuje go Instytut Nowych Mediów we współpracy z Polską Fundacją Narodową. Takie tytuły jak francuski "Le Figaro", amerykański "Washington Post" czy niemiecki "Die Welt" w ten weekend opublikują reprinty okładek z 1939 roku i teksty intelektualistów, historyków i polityków o bohaterstwie Polaków.

- To niezwykle ważne przedsięwzięcie dla uczciwej opowieści o Polsce, o jej dramacie i o tym jak wychodziliśmy z tego wojennego koszmaru - mówi Polskiemu Radiu profesor Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk i redaktor naczelny magazynu "Wszystko co Najważniejsze" koordynującego akcję. 

- Redakcje dawały nam do zrozumienia, że są zdumione, iż Polska, która ma tak ciekawą, może to nie na miejscu słowo, biorąc pod uwagę tragedię wojny, ale jednak ciekawą historię, którą wszyscy Polacy przeżyli, że oto my tak słabo dbaliśmy o tę narrację, która przedstawiałaby fakty sprzed 80 i kolejnych lat - zaznacza. 

Dramat II wojny światowej i okres komunistycznego zniewolenia

Profesor Michał Kleiber zwraca uwagę, że teksty pokazują nie tylko dramat II wojny światowej, ale i okres komunistycznego zniewolenia. Rozmówca Polskiego Radia przywołuje tekst premiera Mateusza Morawieckiego, w którym szef rządu pisze, iż długi rok 1939 zakończył się w Polsce dopiero 30 lat temu. 

- Paru generacjom Polaków opóźniono rozwój przez właśnie tragedię wojenną. Próbujemy to powiedzieć dobitnie, próbujemy w umysłach osób na całym świecie rozbudzić przekonanie, że Polska z jednej strony przeżyła straszny dramat, a z drugiej strony, że polscy obywatele zrobili wszystko, co możliwe, by się temu przeciwstawić. To zasługuje na olbrzymi szacunek, nie wszędzie i nie do końca artykułowany na świecie - twierdzi były prezes PAN.

Prezes Instytutu Nowych Mediów Eryk Mistewicz zauważa, że każdy istotny kraj od lat pokazuje swoją narrację dotyczącą historii okresu II wojny światowej. Teraz, jak podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem, czas na to, by wybrzmiał głos Polski, oparty na prawdzie historycznej. 

Zdrada Polski

- Projekt powstawał przez pół roku. Największe światowe redakcje - Washington Post, Le Figaro, Le Soir, El Mundo, Die Welt, Sunday Express, L'Opinion, tych tytułów jest wiele, zasięg jest globalny. Czekałem na tego typu akcję 30 lat, na to, aby głos Polski wybrzmiał. Ta przecież bardzo tragiczna okazja, 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, jest właśnie takim czasem, gdzie głos Polski powinien jak najgłośniej wybrzmieć - argumentuje współorganizator akcji.

Eryk Mistewicz zaznacza, że w publikacjach, które ukażą się w światowych tytułach, zachodni historycy piszą wprost, że ich kraje zdradziły Polskę we wrześniu 1939 roku. Gazety na całym świecie przedrukują między innymi teksty prezydenta Andrzeja Dudy, wicepremiera Piotra Glińskiego czy prezesa IPN Jarosława Szarka, który napisał o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. 

- Okazuje się, że historia rotmistrza Pileckiego jest tak fascynująca dla dziennikarzy, że oni sami dziękują za inspirację i mówią, że będą wracać do tego tematu. W wielu mediach mamy duże portrety, zdjęcia rodziny Ulmów. Właściwie tam jest niewiele słów. Duże zdjęcie, jest wiek ofiar i jest informacja, że Niemcy wyznaczyli dla Polaków ukrywających Żydów karę śmierci. Świat o tym nie wiedział, świat o tym nie wie - mówił prezes Instytutu Nowych Mediów.

Uroczysta inauguracja projektu "Opowiadamy Polskę światu. 1939-2019" odbędzie się dziś o 11:00 w Belwederze. Więcej informacji o inicjatywie można znaleźć na stronie www.1939.eu.

źródło: IAR


Komentarze (15):

ars2019.09.1 22:21
Świetna inicjatywa, konkretne działania. Upowszechnianie prawdy historycznej będzie kosztować trochę pieniędzy ale trzeba przeciwstawić się propagandzie żydokomunistycznych aparatczyków.
Donek2019.08.30 12:28
Hmmm, owszem, w UK Polska trafila kilka razy na czolowke duzych gazet, ale raczej tylko za sprawa naklejek LGBT i homofobii. Nawet brytyjskie MSZ odradza Brytyjczykom wyjazdy nad Wisle, nie mowiac o tym, ze z powodu homofobii do Polski nie przeniesiono siedziby European Medicine Agency (a miala byc przeniesiona, ale rodziny pracownikow LGBT baly sie o swoje zycie).
eryk2019.08.30 11:45
Ta akcja nie pozostanie bez kąśliwego komentarza Anne Applebaum, przedstawiającego najnowszą historię Polski.
KomiksAntkaWariataOSmoleńskuWCharlieHebdo2019.08.30 10:53
To płatne artykuły. Tej ważnej informacji nie ma w treści newsa. Można gazecie zapłacić za reklamę pampersów, cygar, rejsów jachtem i aut na prąd. Można zapłacić za artykuł wyglądający na "odredakcyjny", ale będący formą reklamy. I tak będzie w przypadku kampanii prowadzonej przez państwową fundację Mistewicza. Żadne "nowe media" nie pomogą. Trzeba dobrze zapłacić, żeby gdzieś na świecie opublikowali nasze polskie smutaśne pierdy o powstaniach, ułanach, katyniach i bozich cudach bitewnych. Ujawnijcie koszty tej kampanii.
XYZ2019.08.30 9:56
A taki Tramp się wypiął,do Kima by poleciał na pewno.Zapewne musiał by coś powiedzieć o naszym ministerstwie sprawiedliwości,w innym przypadku wyszło by że to co robi Ziobro jest w porządku.
Renata2019.08.30 10:20
Bo to co zrobił pan minister Ziobro jest w porządku, zdymisjonował ministra Piebiaka za niegodne sprawowanie swojego urzędu.
Pilne! MamyTo!2019.08.30 9:33
A czy przypadkiem nie będą to komercyjne reklamy opłacone "rządowymi pieniędzmi" przez PFN? Zacytujcie tenkrajowe nagłówki nie z 1 września, tylko nieco późniejsze: "Ofensywa niemiecka na Polskę - Załamana" "Nalot 30 bombowców Polskich na Berlin" "Wojska niemieckie uciekają w popłochu" "Porty niemieckie zbombardowane" i inne. https://natemat.pl/153565,bijemy-niemcow-az-milo-czyli-jak-prasa-robila-nam-we-wrzesniu-1939-roku-wode-z-mozgow
JS2019.08.30 9:27
Żmije, grzechotniki zjedzone, popite jadem skorpiona, zagryzione robactwem. Zaraz trole wezmą się za swoją (płatną) robotę na fronda.pl. Ludzie, nie szkoda wam w waszych urzędach czasu ? Zajmijcie się poszukiwaniem nowych wycieczek, garnków, telefonów... zamiast niszczenia naszego i waszego kraju. Pozdr.
Stara Baba2019.08.30 9:46
JS, a za ile ty trolujesz? Nie szkoda twojego czasu? Zajmij się poszukiwaniem nowych wycieczek, garnków, telefonów...
AS2019.08.30 9:24
Nareszcie, szkoda że wcześniej nikt o tym nie myślał, zydokomuna - lewactwo swoje stanowiska, wpływy w mediach zagranicą wykorzystywało do fałszowania historii, szkalowania Polski, zresztą do dzisiaj to robią. Dobrze że obecnie mamy rząd dla którego polskość to nie jest nienormalność
DlaczegoPominiętoMediaMagnataZakonnegoRydzyka2019.08.30 9:23
Po prostu Polska kupiła reklamę w gazetach wydawanych za granicą. Dużo pieniędzy na to pójdzie z budżetu państwa, bo to drogie tytuły. Poza bełkotem, że miernota Gliński coś napisał, należy się suwerenowi rzetelna informacja, ile państwowa fundacja pana Mistewicza zapłaci za tę kampanię. Kolejna państwowa fundacja trawiąca publiczne pieniądze.
Grzegossslawski2019.08.30 10:01
Prawdę historyczną, godność Polaków, wizerunek przeliczasz na pieniądze? Twoje horyzonty kończą się na brzegu miski? Piszesz z ratusza w Inowrocławiu? Bierzesz kasę za hejt, czy to twoje głębokie przemyślenia?
Maciek Arczyński2019.08.30 12:20
Myślisz, że szambo u niego głębokie? No bo już zaczęło wybijać...
Maria Blaszczyk2019.08.30 20:54
Godność Polaków??? Gdzie jest godność dla tych, których rządzący nazywają elementem animalnym i komunistami i złodziejami? Gdzie jest godność dla kilku milionów Polaków - osób LGBT, gdy się na nich szczuje w kościołach i państwowych mediach i każe się "wypi..lać". Gdzie jest godność Polaków, którzy poświęcają swoje życie dzięń po dniu, by zapewnić jak najlepsze życie swoim bliskim z niepełnosprawnościami, a poseł na Sejm wymyśla im od zwyrodniałych rodziców. Gdzie jest godność Polaków lekarzy, którym posłanka na polski Sejm karze "jechać" dlatego, ze chcą mieć dochód pozwalający na przeżycie. Gdzie jest godność Polaków nauczycieli, którym poseł na polski Sejm zaleca, by się rozmnażali, jeśli chcą mieć dochód pozwalający na przeżycie. Gdzie jest godność Polaków sędziów, na których w ministerstwie sprawiedliwości pisze się paszkwile i karze im "wypie..lać"?
krzysztof2019.08.30 10:03
ateista i zdrajca boli cię PRAWDA o POLSCE