Dwie polskie uczelnie techniczne - Politechnika Białostocka i Politechnika Krakowska - podpisały porozumienie z Tianjin Chengjian University w sprawie utworzenia Chińsko-Polskiej Szkoły Inżynierii. Do uroczystego zawarcia umowy doszło w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jak powiedział wiceminister Aleksander Bobko, inicjatorami powstania szkoły były same uczelnie. Według wiceministra, to bardzo dobrze pokazuje, że autonomiczne uczelnie świetnie sobie radzą, a ministerstwo tylko wspiera ich działania. "Pomogliśmy trochę przy samej organizacji podpisania tej ważnej umowy" - dodał Aleksander Bobko.

Współpraca zakłada prowadzenie części zajęć przez polskich nauczycieli akademickich w Tianjin. Szkoła będzie funkcjonowała przy chińskim uniwersytecie, a studenci z tego kraju będą mieli do wyboru cztery kierunki studiów.

Politechnika Krakowska zajmie się kształceniem z zakresu architektury i architektury krajobrazu. Natomiast Politechnika Białostocka - z budownictwa oraz inżynierii środowiska. Jak powiedział rektor białostockiej uczelni profesor Lech Dzienis, Chiny chcą szybciej rozwijać te dziedziny nauki, zwłaszcza w kontekście zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska.

Projekt powstania Chińsko-Polskiej Szkoły Inżynierii sfinansuje strona chińska. Profesor Li Zhongxian - rektor Tianjin Chengjian University - podkreślił, że zależy mu również na zacieśnieniu wymiany kulturowej. "Wiemy, że nauka w Polsce jest na wysokim poziomie, a kultura łączy tradycję z nowoczesnością. Z tego powodu chcemy rozszerzyć współpracę między Chinami a Polską" - powiedział profesor Li Zhongxian.

W Chińsko-Polskiej Szkole Inżynierii działającej przy Uniwersytecie w Tianjin będzie uczyło się około 200 chińskich studentów. Zajęcia będą płatne i prowadzone w języku angielskim. Jeden semestr spędzą oni również na uczelniach w Polsce.

Kończąc studia uzyskają podwójny dyplom - polskiej i chińskiej uczelni.

krp/IAR, Fronda.pl