Politico: Polska ma rację w  sporze z UE - zdjęcie
21.10.21, 14:13

Politico: Polska ma rację w sporze z UE

38

Profesorowie prawa międzynarodowego Stefan Auer i Nicole Scicluna w opinii opublikowanej w serwisie Politico wskazują, że Polska ma rację w sporze z UE dotyczacym nadrzędności krajowych konstytucji nad traktatami europejskimi.

Auer jest profesorem nadzwyczajnym studiów europejskich na Uniwersytecie w Hongkongu, a Scicluna profesorem studiów rządowych i międzynarodowych na Hong Kong Baptist University.

Wyrok polskiego TK został natychmiastowo potępiony przez unijne instytucje i sporą część polityków i komentatorów.

Auer i Scicluna w swojej opinii podkreślają jednak, że prawda jest „o wiele bardziej skomplikowana i niepokojąca dla Unii”. W ich ocenie Polska w tym sporze ma racje, a jej miejsce w UE jest "dość bezpieczne", natomiast "mniej pewna jest natomiast przyszłość Unii Europejskiej jako quasi-federacji".

Autorzy analizują kwestię, czy prawo europejskie ma bezwzględną nadrzędność nad porządkami prawnymi krajów członkowskich.

"Zasada ta nie została zapisana w Traktacie Rzymskim z 1957 r., dokumencie założycielskim ówczesnej Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej ani w żadnym późniejszym traktacie UE (…). "Nadrzędność prawna została raczej ustanowiona przez sam Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) w jego przełomowej decyzji z 1964 r. w sprawie Costa przeciwko ENEL" - czytamy.

Przypomnieli także, że przez lata nie zakwestionowano wywiedzionej przez ETS zasady. Ponadto istniała możliwość wprowadzenia takiej zasady do traktatów europejskich, ale ostatecznie z niej nie skorzystano, a stosowny zapis nie znalazł się w traktacie lizbońskim.

"Zakwestionowanie przez polski Trybunał Konstytucyjny zasady supremacji prawa UE nie jest czymś bezprecedensowym. Kwestionowanie supremacji sądów Unii stanowi część długiej tradycji prawnej, która w ostatnich latach jedynie przybiera na sile" - wskazują autorzy.

"Polexit to rzeczywiście fake news, jak przekonuje premier Mateusz Morawiecki. Udawanie, że jest inaczej, bo nie podoba nam się program polityczny, który reprezentuje jego partia, jest bezcelowe" - czytamy w dalszej części artykułu. 

Autorzy podkreślili także, że o przyszłości UE decydują "tworzące ją narody członkowskie, w tym także Polska, niezależnie od tego, jak problematyczne może wydawać się jej stanowisko".

"Rzeczywistość polityczna jest taka, że UE nie może sobie pozwolić na wojnę z jednym z własnych krajów członkowskich bez narażenia się na zablokowanie całej swojej polityki, dlatego że wszystkie kluczowe decyzje polityczne wymagają jednomyślności" - czytamy w innym tekście opublikowanym dla Politico, którego autorami są publicyści David M. Herszenhorna, Lili Bayer i Mai de la Baume.

Wskazują oni także, że wojna z Polską jest nie do wygrania i dla samej Polski i dla Unii.

jkg/politico

Komentarze (38):

Art2021.10.21 18:12
Fronda jak zwykle klamie. Politico wcale nie pisze, ze Polska ma racje w sporze z UE. A profesorowie zwracaja uwage na cos, co przeciez wiemy od dawna. Prymat prawa europejskiego nie zostal nigdzie skodyfikowany, ale jest oczywiste, ze ma on miejsce i wynika posrednio z wielu zapisow traktatowych. W przeciwnym razie niemozliwe byloby istnienie samej UE i jej sadow. Dyskusja na ten temat nie ma juz zadnego sensu, bo sie odbywala wielkrotnie dekady temu. Doktryna prawna jest jasna. To, ze cos sie komus teraz odwidzialo nie zmienia rzeczywistosci. Profesorowie nie maja jednak racji mowiac, ze Unia nic nie moze Polsce zrobic. Moze i wlasnie to robi. A w przypadku notorycznej obstrukcji przez Polske, polskie weto mozna bedzie ominac, zrobiono to juz pare razy i nie wyszlo to nam na zdrowie.
Art2021.10.21 18:26
Poza tym, z calym szacunkiem, profesorowie z Hongkongu? W Europie naprawde sa specjalisci o prawa Unii.
Pisze pisze!2021.10.21 20:15
A przeczytałeś?
Cottonfield2021.10.22 7:19
Frajer zabiera głos, a nie powinien.
Filip2021.10.21 17:42
Wyrok Trybunału Julii Przyłębskiej w zakresie relacji prawa unijnego do krajowego jest sprzeczny z Konstytucją RP. Gdyż Trybunał Konstytucyjny nie ma uprawnień do badania kompetencji TSUE i został wydany m. in. przez dublerów. Ponadto Konstytucja RP i prawo unijne są zgodne, a więc nie ma między nimi sprzeczności. Jednak wyrok ten jest zapowiedzią nie uznawania w przyszłości wyroków TSUE nie wygodnych dla władzy, co w konsekwencji musi doprowadzić do polexitu. Dla polityków z PiS-u i Solidarnej Polski "suwerenność" polega na łamaniu Konstytucji RP i prawa unijnego. Ciemny lud tego nie rozumie, gdyż nie ma wiedzy prawniczej!
Ed2021.10.21 17:55
Filip, głupi to ty nie jesteś. Twój werdykt jest ostateczny, nie odwołalny, tylko cholera nikt go nie respektuje. Dlaczego? Może właściwie jesteś tylko przygłupi. Siedź w tej konopi.
Foster2021.10.21 17:16
Już po głosowaniu. Używając terminologii frondowskiej trzeba by to nazwać miażdzącą przegraną PIS.
Ed2021.10.21 17:50
Co to za naród, że cieszy się z niepowodzenia własnego państwa? Jeżeli myślisz, że Niemiec, czy Francuz lub inny Holender martwi się tym co się dzieje w Polsce, to ja ci się bardzo dziwię. Dla zachodu Polak to tania siła robocza i w ich interesie jest żeby było tak jak było. Oczywiście dla niepoznaki jakaś grupa jest uprzywilejowana. Utrata tych przywilejów boli.
Zaraz, zaraz Frondo!2021.10.21 15:39
Politico opiniami prawników pisze, że Polska MA WIELE racji, ale NIE MA racji całkowitej. Tu racje są PODZIELONE. Można tu użyć polskiego przysłowia "Złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma." . . . . . Pytanie jest co z tego wyniknie? Obawiam się, że jeżeli Polska nie pójdzie na zdecydowany i znaczący kompromis nie tylko pieniądze będą wstrzymane. Tu chodzi o przyszłość Unii, a obecna Unia NIE jest gotowa na zmiany. Podobnie jak Prezes i PiS! . . . . . . . . . . Problem w tym, że wszyscy w Polsce, ci za i ci przeciw dostaną kopa. . . . . . . . . . . Polska ma problem graniczny a Unia umywa ręce, Polska ma problem z Czechami a Unia trzyma ich stronę. . . . . . . . . . . . NIE da rady ze wszystkim wygrać naraz!
Anonim2021.10.21 17:14
😁😁😁wiem że tu nie będzie rymu ale złapał bolszewik Polaka
Spierdalaj HERTRICH-WOLEŃSKI kurwo żydowska!2021.10.21 17:24
Szabes jutro, pamiętaj abyś dzień święty święcił!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.10.21 15:39
PiSdziactwo jest w czarnej d u p i e!!! I to na własne życzenie.
Anonim2021.10.21 17:09
😁😁😁dobra robota towarzyszu tak trzymać postkomuna kiedyś powróci do koryta
kefas2021.10.21 15:36
frondelek zaklina rzeczywistość
Filip2021.10.21 15:21
Drodzy towarzysze jewreje, zaśpiewajmy wspólnie hymn naszej utraconej, ukochanej ojczyzny radzieckiej: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Гимн Советского Союза Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! . . . . . . . . . . . . . . . . Urraaa .... !!! . . .. za Putinu .. . .!!! Urraa . . . . . !!! . . . . . Ty job twoju mać jewrej s*kinsyn!
Peter2021.10.21 15:13
Dlaczego Bruksela nie przestrzega przepisów traktatów ? PREMIER MA RACJE ! nie takie były ustalenia traktatowe !
Do Filipa2021.10.21 15:09
W jakim akcie prawnym jest zapisane, że prof. Jan Zimmermann jest ostateczną instancją orzekania co jest, a co nie jest zgodne z prawem. Prof. J. Zimmermann mógłby być nie tylko promotorem, ale i kochankiem Pana Prezydenta i nie ma to żadnego znaczenia. A ja twierdzę że złamałeś wszystkie zasady zdrowego rozsądku, a twój wpis wskazuje że twój stan emocjonalny jest co najmniej rozchwiany i co z tego, dalej będziesz publikował takie same idiotyzmy
Filip2021.10.21 17:50
Jestem absolwentem m. in. Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Zdałem egzamin z prawa konstytucyjnego. Cała elita konstytucjonalistów m. in. z Komisji Weneckiej jest zgodna, co do faktu wielokrotnych deliktów konstytucyjnych dokonanych przez Andrzeja Dudę i innych polityków związanych z PiS-em. Prof. Jan Zimmermann jest tylko jednym z wielu. Trybunał mgr Julii Przyłębskiej złożony m. in. z dublerów wydał wyrok sprzeczny w Konstytucją RP, gdyż nie ma uprawnień do badania kompetencji TSUE.
Ed2021.10.21 18:03
Co z tego, że umiesz pisać i czytać. Zapominasz kto cię żywi. Takich Półinteligentów mamy w tym kraju masę, tylko co z tego wynika. Ty na tym twoim prawie tak naprawdę nie tworzysz nic z czego można by żyć. Czyli jeżeli srasz do własnego gniazda, to jesteś zwykły pasożyt.
Andrzej2021.10.21 14:53
Jednak nasz Premier ma rację. Ani kroku w tył.
Filip2021.10.21 14:53
Andrzej Duda dokonał wielu deliktów konstytucyjnych, złamał art. 7, 10, 32, 42, 126, 144, 173, 178, 179, 180, 183, 187, 190, 193, co wypomniał mu nawet jego były promotor prof. Jan Zimmermann z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Łamany jest trójpodział władzy i niezawisłość sądów. Dlaczego politycy PiS-u powołują się na Konstytucję RP, którą wielokrotnie złamali! Oni łamią zarówno Konstytucję RP jak i prawo unijne.
Jola2021.10.21 15:21
Naprawdę? I co demokracja na to?
Portofino2021.10.21 16:01
Tobie kłamco kark powinni złamać.
ada2021.10.21 14:50
To nie do konca tak jak twierdza panowie profesorowie.Po to by okres transformacji,by dostosowac przepisy panstw wstepujacych do Unii do unijnych praw.
Andrzej2021.10.21 14:54
Skończ najpierw prawo a później zabieraj głos. Piszesz niestety farmazony.
Portofino2021.10.21 14:59
Okres transformacji był po to, by zlikwidować nasz przemysł jako ewentualną konkurencję dla firm starej Unii. Skandalem jest to, że ówcześnie rządzący postkomuniści "ludowcy" i żydzi z UW wyrazili na to zgodę.
Filip2021.10.21 14:48
Wyrok Trybunału Julii Przyłębskiej w zakresie relacji prawa unijnego do krajowego był sprzeczny z Konstytucją RP. Gdyż Trybunał Konstytucyjny nie ma uprawnień do badania kompetencji TSUE i został wydany m. in. przez dublerów. Ponadto Konstytucja RP i prawo unijne są zgodne, a więc nie ma między nimi sprzeczności. Jednak wyrok ten jest zapowiedzią nie uznawania w przyszłości wyroków TSUE nie wygodnych dla władzy, co w konsekwencji musi doprowadzić do polexitu. Dla polityków z PiS-u i Solidarnej Polski "suwerenność" polega na łamaniu Konstytucji RP i prawa unijnego. Ciemny lud tego nie rozumie, gdyż nie ma wiedzy prawniczej!
As2021.10.21 14:56
Dublerem to ty jesteś, przepisujesz głupoty napisane przez wrogów Polski. TK został prawidłowo wybrany, a kto przed czasem wybrał sędziów do TK, PO. Poczytaj trochę.
to nie jest takie skomplikowane2021.10.21 14:48
Unia to organizacja, związek suwerennych panstw z własnym terytorium, z wlasnym językiem, historią, tożsamoscia, prawem. Chyba, ze jest inaczej i jest to dyktatura - Zwiazek Socjalistycznych Republik Europejskich (ZSRU) zamiast ZSRR) albo wojewodztw - jak chce p. Lis. Skoro jedna dyktatura ma zastąpic drugą - to trzeba sie nad sensem tej przynależnosci mocno zastanowic.
cd...2021.10.21 14:54
...,albo z niej zrezygnować - jeżeli jest to jeszcze możliwe...
Żydek Adeptus jak żydek Krakus2021.10.21 14:41
jak nie chüja w düpie ma to ma kaktus
! ! ! !2021.10.21 14:34
„Polexit to fake news? A bezpłodny dziadek mówił "Ani kroku w tył”.
Adeptus2021.10.21 14:39
Ależ Pan Prezes nie musi się wycofywać z Polexitu, bo nigdy go nie deklarował. To wyście sobie go wymyślili, a teraz zarzucacie niekonsekwencję działań PiS z Waszymi własnymi fantazjami ;) adeptusrpg.wordpress.com
abc2021.10.21 14:51
Adeptus na swoje własne wycie, wykrzykniki - sam sobie daje odpowiedz. Po prostu 'Geniusz' w sprawach polityki i religii.
Zenek2021.10.21 14:54
Adeptus, czy ty naprawdę wierzysz w to co napisałeś? Jezus powiedział, że po uczynkach ich poznacie (nie po deklaracjach). Również z małżeństwa chroniczni awanturnicy są wywalani za drzwi. Obudź się, bo "Polska jeszcze nie zginęła”.
POdPIS2021.10.21 14:34
Taki ustrój preferujemy że racje ma większość . Więc skoro w Polsce racje ma PIS i nie chcę ale muszę to akceptować to również musimy zaakceptować stosunek państw unii do naszych racji .A jest on przytłaczająco niekorzystny dla nas .
Adeptus2021.10.21 14:37
Ale przecież totalna opozycja nie akceptuje demokratycznie zdobytej władzy PiS nad Polską, więc po co te gadki? adeptusrpg.wordpress.com
POdPIS2021.10.21 14:43
Sorki-w jakim sensie nie akceptuje .I owszem z urzędu niejako kwestionuje wiele poczynań rządu ale takie jest psie prawo opozycji i urok demokracji .Jak PIS nie akceptuje większości unijnej to jedyne honorowe wyjście spytać się suwerena o zgodę na opuszczenie unii .