O naruszenie przepisów konwencji - art. 2, art. 3. i art. 38 - oskarżyło Rosję 15 krewnych ofiar NKWD z 1940 r. Dziś Trybunał uznał, że władze Rosji, prowadząc śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej i rozpatrując wnioski prawne skarżących, naruszyły art. 3. i 38 konwencji. Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł m.in., że Rosja dopuściła się "nieludzkiego i poniżającego traktowania" krewnych ofiar zbrodni katyńskiej wobec dziesięciu z nich, a w stosunku do pięciu skarżących do takiego traktowania nie doszło (tym samym naruszyła TVN 24 informuje, że pełnomocnik rodzin ofiar zaznaczył jednak, że Rosja ratyfikowała Europejską Konwencję Praw Człowieka dopiero 5 maja 1998 roku i jedynie za to można ją rozliczyć. „Najważniejsze, że przyznano nam rację w punkcie trzecim, dotyczącym poniżającego traktowania większości skarżących. Trybunał uznał, że mamy rację w dwóch punktach, w jednym – nie. To spore osiągnięcie” - mówił zaś mecenas Bartłomiej Sochański, drugi pełnomocnik rodzin ofiar.


Trybunał uznał również, że Rosja nie wywiązała się ze współpracy z Trybunałem ws. skarg katyńskich, bo odmówiła mu przekazania kopii postanowienia o umorzeniu rosyjskiego śledztwa ws. Katynia (zatem naruszyła art. 38 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka).
Będzie można ocenić ten wyrok dopiero, kiedy zapoznamy się ze szczegółami i z precyzyjnym uzasadnieniem - mówił minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Według niego "miliony Polaków ma poczucie satysfakcji, że jedna z najhaniebniejszych zbrodni, jakie zostały kiedykolwiek popełnione na obywatelach państwa polskiego nie ujdzie bezkarnie". „Państwo rosyjskie ma pewien kłopot ze stosowaniem standardów demokratycznego państwa prawnego” - dodał Gowin.

 

Ł.A/TVN24