23.11.15, 12:30

Polacy mają prawo do broni!

– Służby specjalne w Polsce mogłyby się wziąć za pracę, a nie za działalność psychologiczną i uspokajanie społeczeństwa. Trudno czuć się bezpiecznie, skoro służby, które mówią, że wszystko jest pod kontrolą, nie potrafią nawet złapać kilku kelnerów, którzy podsłuchiwali najważniejsze osoby w państwie - mówi gen. Roman Polko w wywiadzie dla "Naszego Dziennika".

- Jeśli szef Biura Ochrony Rządu poprzedniej ekipy awansuje, a jednocześnie nie ma sobie nic do zarzucenia w związku z przygotowaniem wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2010 r. w Smoleńsku, twierdząc, że była „perfekcyjnie przygotowana”, to tylko świadczy, że służby te już dawno utraciły wiarygodność, a co za tym idzie – trzeba je odbudować. - uważa generał.

- Dlatego w obliczu ataku po pierwsze należy poskromić swoją ciekawość i nie wchodzić w miejsca, gdzie jest bezpośrednie zagrożenie. Powinniśmy się oddalić i umożliwić działania służbom, wykonywać wydawane polecenia i to jest podstawa. Natomiast w sytuacji, kiedy już stajemy się ofiarą takiego ataku, kiedy terroryści są blisko, to należy zachować spokój, schować, ukryć się np. w jakimś pomieszczeniu i możliwie szybko przekazać informację o tym, co i gdzie się dzieje, dzwoniąc pod numer alarmowy policji, straży pożarnej czy pogotowia. - mówi Polko.

Generał Polko podkreśla fakt, że bardzo ważne są postawy obywatelskie

- Pamiętam sytuację z piratem drogowym szalejącym po ulicach Warszawy, który jeździł po chodnikach i niemal potrącił moje dziecko. Kiedy zadzwoniłem na policję, to w pewnym momencie poczułem, że to ja jestem przesłuchiwany, a z piratem, którego numery rejestracyjne podałem, nie zrobiono nic. To irytujące i to jest problem, który sprawia, że wielu ludzi nie chce się angażować. - mówi.

- Ostatnio media obiegło nagranie jednej z mieszkanek Paryża, która widziała przez okno dziwnych ludzi z długą bronią i nagrywała ich telefonem komórkowym. To złe podejście! Nie nagrywamy takich sytuacji dla własnych potrzeb, ale natychmiast przekazujemy informacje odpowiednim służbom, bo tylko w ten sposób możemy zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym. - dodaje.

- Takie urzędnicze podejście to często nic innego jak wylewanie dziecka z kąpielą. Pozbawiamy broni komandosów, ludzi odpowiedzialnych, tymczasem terroryści, w bardzo łatwy sposób, kupują broń, jak chociażby na przedmieściach Paryża czy na różnego rodzaju czarnych rynkach, a potem dokonują egzekucji niewinnych ludzi. - uważa gen. Polko, odnosząc się do ograniczenia obywatelom broni.

Pytany o szczyt G20, podejście świata zachodniego do Rosji, czyli "powrotu Putina do gry" mówi:

- Nie wiem, czy Rosja jest pewnym ogniwem w zwalczaniu Dżihadu. Przecież to nie kto inny jak właśnie Rosja spotęgowała chaos w Syrii, wspierając Baszara al-Asada, a dzisiaj wykorzystuje moment i wojnę z tzw. Państwem Islamskim, aby społeczeństwo zachodnie zapomniało o aktach terroru, jakich Rosjanie dokonywali na Ukrainie. - podkreśla.

- Dobrze byłoby, aby Rosja włączyła się w walkę z terroryzmem, ale wcześniej mogłaby zaprzestać działań wojennych na Ukrainie. - dodaje.

bg/naszdziennik.pl

Komentarze

anonim2015.11.23 12:35
Każdy, wolny człowiek ma prawo do broni, aby móc się BRONIć.
anonim2015.11.23 12:40
I nikt im go nie odebrał. Każdy, kto spełnia warunki może otrzymać pozwolenie na broń. W czym problem?
anonim2015.11.23 12:46
W wygórowanych warunkach, a właściwie w tym, że są.
anonim2015.11.23 13:26
[wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2010 r. w Smoleńsku, twierdząc, że była „perfekcyjnie przygotowana”, to tylko świadczy]- że rzeczywiście była perfekcyjnie przygotowana. I jak najbardziej należał się awans dla szefa służb, bo cel został osiągnięty w ponad 100%. Pozbyli się wszystkich, którzy byli niewygodni. Pamiętamy wypowiedź - PREZYDENT GDZIEŚ POLECI I WSZYSTKO SIĘ ZMIENI. I zmieniło się !
anonim2015.11.23 13:44
Droga Mniemanologio, to, że Ty chcesz być bezbronna to mnie wcale nie dziwi, ale to nie powinno mieć żadnego wpływu na moje prawo do samoobrony. A dyskusji na temat dostępu do broni nie ma co po raz n-ty przeprowadzać w obliczu choćby dwóch faktów: masakr we Francji i zdarzenia w Texasie, gdzie zamachowiec trafił na społeczność uzbrojoną. Społeczność mimo noszenia broni przy sobie nie wystrzelała sie nawzajem i nic na to nie wskazuje, aby miało to nastąpić.
anonim2015.11.23 13:44
bron dla wszystkich .
anonim2015.11.23 13:52
@Wojo: co rozumiesz przez "wygórowane warunki"? Zdrowie psychiczne czy niekaralność?
anonim2015.11.23 13:55
Polacy jednak są o wiele głupszym społeczeństwem niż np. Szwajcarzy. faktycznie trudno byłoby wyjść wieczorem z gotówkę w kieszeni jakby każdy miał broń. Polacy używali by jej do postrzelania sobie w powietrze a gdzie kula spadnie? to już nie ich problem.
anonim2015.11.23 13:57
"Nie wiem, czy Rosja jest pewnym ogniwem w zwalczaniu Dżihadu." Gdyby nie Rosja, nie było by problemu Dżihadu w Europie. A tak inaczej - cała sprawa jest kręcona przez światową masonerię. Chaos na świecie jest nakręcany przez zachód, wschód, centrum i jeszcze nie wiadomo przez kogo. Są grupy którym jest na rękę jak największy ferment na świecie. Czyżby Merkel była taką idiotką, wątpię. Ale cel był przez możnych tego świata ustalony /nie przez wszystkich, wschodnich/ i pani Kanclerz wykonuje ustalenia. To są przygotowania do nowych politycznych i terytorialnych rozwiązań /granic-terytorialnych i wpływów/ w Europie. Putin liczy,że przy pomocy Niemiec /Euro-Azja/ uda się jemu /Rosji/ zepchnąć USA z pierwszego miejsca na tyły i zdominować świat.
anonim2015.11.23 14:03
Walret, najtrudniejszym jest konieczność wskazania zagrożenia, z powodu którego chcesz mieć broń. To jest niedopuszczalne i absurdalne żądanie. Totalniackie.
anonim2015.11.23 14:07
Droga Mniemanologio, państwo Cię obecnie skutecznie nie obroni, musisz to zrobić sama, a czubek bez problemu nabędzie broń lub ją zdobędzie. Tak trudno dać w łeb policmajstrowi, albo go okraść ? Zamachowcy z Paryża po prostu kupili ją od Słoweńców. Tam każdy coś ma po rozpadzie Jugosławii.
anonim2015.11.23 14:10
@Wojo: z tym to chyba jest najmniejszy problem. Chyba, że nie masz ważniejszych powodów niż postrzelać sobie do wróbli.
anonim2015.11.23 14:10
Myslałam, ze przynajmniej w sprawie broni dla cywilów wojskowi maja nieco rozsądku....
anonim2015.11.23 14:13
Walret, widać, że nie znasz przepisów. To wymaganie jest najczęstszym powodem odrzucania wniosków o pozwolenie na broń.
anonim2015.11.23 14:16
Moi Drodzy, obejrzyjcie sobie ten film, zanim zabierzecie ponownie głos w tej sprawie: http://www.pch24.pl/tv,polacy---do-broni--dlaczego-powinnismy-sie-uzbroic-,39317
anonim2015.11.23 15:20
Droga Mniemanologio, o czym Ty piszesz ? Że dzieci będą miały w kieszeni broń ?? Wybacz, ale to błazenada. Państwo Cię nie obroni, bo zwyczajnie nie jest w stanie tego zrobić (ilość potrzebnych policjantów, koszty), a z Twoich wypowiedzi emanuje jakaś nieuzasadniona opinia o Polakach jako nieodpowiedzialnych czubkach. Na dodatek, Twoje wyobrażenie o zagrożeniach, tych rzeczywistych, w ogóle mija się z rzeczywistością. Dramatem jest to, że tak myślący ludzie jak Ty dają się ogłupiać propagandzie pacyfistycznej potęgując zagrożenie ogółu. W tym ogłupianiu jest jeszcze jeden powód: władza też chce być bezkarna i nieograniczona w decydowaniu o sprawach rodaków. Dlatego Amerykanie tak pilnują tej wolności gwarantowanej konstytucją.
anonim2015.11.23 16:11
@Wojo Nie ma sensu tłumaczyć czegokolwiek lewej absolwentce psychologii Mniemanologii-feministce - jak każdy lewy/a, czyli wyznawca antyludzkiej, zbrodniczej ideologii, nigdy nie przyjmie do wiadomości niczego co dotyczy wolności człowieka. Tacy jak ona dążą do zniewolenia, zniszczenia i samozniszczenia - podobnie z kwestią broni - według Mniemanologii-feministki tylko jej towarzysze (najlepiej z lgbtq) mogą i powinni mieć broń, i strzelać do każdego kto odmówi np. pederaście...ale żeby obywatel miał broń?! Żeby mógł bronić rodziny i siebie?! To dla lewych Mniemanologii-feministek nie do pomyślenia!
anonim2015.11.23 16:59
~`do "mniemanologii" i UnrealGoD`a : Proszę Państwa. Zanim wypowiecie swoje sądy kategoryczne n/t.:"obywatela a broń", przeczytajcie obowiązującą ustawę z plilkiem przepisow oraz mądry projekt poprawki autorstwa ROMB`u. Dobrze? I wtedy opowiadajcie swoje"bajki".
anonim2015.11.23 18:24
od ładnych paru lat w Polsce ogólnie dostępna jest broń czarnoprochowa rozdzielnego ładowania. To bardzo skuteczna broń przy pomocy której w XIX wieku z powodzeniem powybijały setki tysięcy ludzi. Dzisiaj wystarczy mieć dowód osobisty i pieniądze by nabyć bardzo śmiercionośne narzędzie. Ale nie przypominam sobie by w Polsce popełniono jakiś przestępstwo z użyciem broni czarnoprochowej.
anonim2015.11.23 18:57
@Wojo: broń można legalnie posiadać tylko pod warunkiem niekaralności, dobrego zdrowia psychicznego, przejścia odpowiedniego szkolenia (chyba ze zdaniem egzaminu), przynależności do strzeleckiego klubu sportowego bądź koła myśliwskiego i regularnego uczestnictwa w zawodach strzeleckich (nie wiem jak z myśliwymi). Oczywiście - niekaralność i zdrowie psychiczne, szkolenie i egzamin to konieczność. Przynależność do klubu strzeleckiego i regularne zawody raz na kwartał to z kolei obciążenie czasowe i finansowe. Ponadto z broni można korzystać tylko i wyłącznie na licencjonowanej strzelnicy, wystrzał, choćby ze ślepaka poza strzelnicą to utrata pozwolenia. Nawet (ba, zwłaszcza), jeśli się broni użyło do obrony przed napastnikiem. Ale to jeszcze można położyć na karb surowości prawa. Niestety wśród warunków jest jeden uznaniowość komendanta policji który pozwolenie wydaje. On może powiedzieć "nie bo nie". Podobnie w Polsce każdy może sobie pędzić wódkę. Legalnie. Wystarczy "tylko" spełnienie "kilku formalności". Nieprawda, że piękne? Polska to wolny kraj, można wszystko, zgodnie z prawem, tylko niektóre rzeczy można tylko teoretycznie. I wyobraź sobie, co zostałoby z Niemców w 1944-tym w Warszawie gdyby na jednego Powstańca przypadały 3 sztuki broni oraz po 1000 szt. amunicji do każdej a nie na 3-ch Powstańców - 1-na sztuka + kilka nabojów do niej. To tak, na wypadek "wojny hybrydowej", czy jakiegoś terroryzmu.
anonim2015.11.23 20:42
@Wojo: i bardzo dobrze. Przygłupom, którzy chcą broń bo tak chcą, broń nie jest potrzebna.
anonim2015.11.24 8:43
@Pokręc "I wyobraź sobie, co zostałoby z Niemców w 1944-tym w Warszawie gdyby na jednego Powstańca przypadały 3 sztuki broni oraz po 1000 szt. amunicji do każdej a nie na 3-ch Powstańców - 1-na sztuka + kilka nabojów do niej. To tak, na wypadek "wojny hybrydowej", czy jakiegoś terroryzmu." I tu trafiłeś w sedno rzeczy. Gdyby dzisiaj nastąpiło coś podobnego jak w 1939 r. nasza sytuacja partyzancka byłaby bardziej opłakana niż Powstańców warszawskich.
anonim2015.11.24 9:33
W Polsce są miliony sztuk broni czenoprochowej, dostępnej w każdym sklepie bez pozwolenia - tej samej na której został zbudowany mit Dzikiego Zachodu... Broni niezwykle celnej i groźnej. Obejrzyjcie sobie na jutubie filmy z przestrzeleń... I nie było ANI JEDNEGO PRZYPADKU! żebyśmy usłyszeli o strzelaninach ulicznych. Wniosek- Polacy to mądry naród!
anonim2015.11.24 11:01
@grahokus Mylisz się. Moja znajoma była w Powstaniu i opowiadała, ze Niemcy byli w autentycznym szoku przyjmując kapitulację w 44 roku... Dzieciaki bez amunicji lały ich, jak równi przeciwnicy...Wystarczy porównać straty po obu stronach walczących ,nie wliczam barbarzyńsko wymordowanej ludności cywilnej. OT ma sens ponieważ ja i moi sąsiedzi świetnie znamy każdy rów na swoim terenie. Najeźdźca musi robić rozpoznanie. Potrzebna jest duża ilość broni, noktowizorów i odzieży blokującej promieniowanie podczerwone!. Ruskie wykupili w Szwajcarii całą produkcje takich materiałów...Wtedy nawet satelity i drony są bez szans...