Pierwsze żydowskie przedszkole powstaje w Łodzi - zdjęcie
19.08.15, 07:36

Pierwsze żydowskie przedszkole powstaje w Łodzi

36

Placówka powstaje dzięki współpracy izraelskiej organizacji nonprofit, fundacji Shavei Israel z łódzką gminą żydowską.

- W Łodzi mieszka coraz większa społeczność żydowska, a także wiele osób pochodzenia żydowskiego, które są zainteresowane poznawaniem swoich korzeni - powiedział prezes Shavei Israel, Michael Freund.

Michael Freund założył Shavei Israel, by, jak mówi, przywrócić Izraelowi tych, którzy stracili świadomość swoich korzeni. Fundacja współpracuje z gminami żydowskimi w Hiszpanii, Portugalii, krajach Ameryki Południowej, Rosji, a nawet Indii.

Do przedszkole, które rozpocznie działalność 18 września, zapisanych jest w tej chwili 10 dzieci.

Dzieci w wieku 2-6 lat będą w przedszkolu poznawać popularne hebrajskie piosenki, charakterystyczne dla żydowskiej obyczajowości i religii przedmioty, takie jak mezuza, jarmułka, teflin czy menora, będą poznawać biblijne historie i żydowskie święta. Maluchy będą się też uczyć hebrajskiego alfabetu.

Przed wojną Łódź była miastem zamieszkanym przez szczególnie aktywną społeczność żydowską, była to druga pod względem liczebności grupa w Polsce, po Warszawie.

MT/Rp.pl

 

Komentarze (36):

anonim2015.08.19 8:22
Smutno tak żyć na obczyźnie. Nie lepiej w państwie Izrael?
anonim2015.08.19 9:22
No właśnie. Mają swój nazistowski Izrael, po co się męczyć w homofobicznej, antysemickiej Polsce?
anonim2015.08.19 9:35
O matko! Kryśka znowu chlałaś niemoto. To, że puszczasz się z kim popadnie nie znaczy, że wszystkie tak robią
anonim2015.08.19 10:10
@Krystyna, idąc Twoim tokiem to co jeżeli jakiś Izraelczyk dowie się, że ma korzenie polskie czy to znaczy, że ma wyjechać z Izraela przejść na katolicyzm przyjąć kulturę polską i kochać ten kraj mimo że go nie zna ,to jest chore co piszesz. Niech w Izraelu umożliwą ludziom wprowadzanie kultury polskiej , języka polskiego, stworzą polskie szkoły! Nawet jeżeli ja bym się dowiedział, że mam korzenie żydowskie niczego by to we mnie nie zmieniło nadal byłbym Polakiem, kochałbym Polskę, język i kulturę polską, dzieci wychowywałbym po polsku i nadal byłbym dumny z historii mojego pięknego kraju. Tymczasem czuję, że na siłę wciska mi się kulturę żydowską i ludzi zmusza do myślenia, że jak mają korzenie żydowskie to już muszą wszystko w życiu zmieniać i promować Żydów, a może jeszcze nienawidzieć Polski ? Tak czynią hipokryci i ludzie mali, rządni korzyści, liczący na coś w związku z tym, że mają żydowskie korzenie kiedyś nawet w jakimś filmie usłyszałem na ten temat jak człowiek odkrywszy swoje korzenie stał się bardziej żydowski niż żydzi i nawet sami żydzi zwracali na takie dziwadło uwagę. Jeszcze jedno z tego co się orientuję tylko żydzi są szczególnie chronieni przez "nasze" prawo(i chyba nawet mają prawo do noszenia broni , ale tu proszę mnie poprawić jak coś pomyliłem), pytam dlaczego? Mam wrażenie, że uczciwi Polacy mają coraz mniej praw i szans w tym kraju a polską kulturę i religię się niszczy dlaczego?
anonim2015.08.19 11:13
Z tego co wiem to Żydzi i Polacy się przed wojną raczej nie lubili, czytałam niedawno archiwalne przedwojenne numery pewnej znanej katolickiej gazety, która była przepełniona nienawiścią do Żydów, wprost pisało tam nawet : "nie chodździe katolicy do sklepu tego a tego Żyda pod takim a takim adresem i nie kupujcie u niego. Myślałam, że padnę z wrażenia!!! Nie miałam pojęcia, że katolicka gazeta zamieszczała takie teksty o Żydach przed wojną, szok!!! Stąd moj wniosek, że katolicy nie lubili Żydów przed wojną, skoro katolickie pismo takie teksty zamieszczało. Moja babcia mówiła, że w okolicy gdzie mieszkali nikt faktycznie nie lubił Żydów, bo byli "cwani" i przebiegli.
anonim2015.08.19 11:30
@kryśka antypolko, nie buracz
anonim2015.08.19 11:55
>> agnieszko 10, Popełniasz błąd polegający na pobieżnej ocenie tekstu powstałego w zupełnie innych czasach i warunkach, za to w odniesieniu do tego, co uważa się za standard dzisiaj - to pułapka, która prowadzi na intelektualne manowce. Jak odebrałabyś z drugiej strony ówczesne teksty Żydów, w których obrażali oni i piętnowali chrześcijan jako takich, nie z powodu konkretnych przewin? Też byłabyś oburzona? Z dzisiejszej perspektywy bardzo trudno uczciwie ocenić tamten czas...
anonim2015.08.19 12:18
Anieszka01 "nie chodździe katolicy do sklepu tego a tego Żyda pod takim a takim adresem i nie kupujcie u niego" bo Polska była wolnym krajem, gdzie Polak mógł publicznie wydawać opinie opartą na własnych doświadczeniach. Aż przyszła żydobolszewia i Żydzi wymordowali miliony Polaków, wtedy skończyła się znienawidzona przez Żydów wolność Polaków, a nastał żydobolszewicki terror, po którym kości zgładzonych odnajdujemy do dziś. "...która była przepełniona nienawiścią do Żydów..." takie gówno i pomyje to se możesz wcierać w czoło na dobranoc. Napisana opinia o sklepikarzach nie nawołuje do przemocy, a jedynie wskazuje na wrogi stosunek do Polaków. Stosujesz takie samo fałszywe zestawienie hasła z propagandą, jakie zostało zastosowane w haśle "sześć milionów ofiar IIwś". Otóż hasło "sześć milionów ofiar IIwś" jest to szybka produkcji żydowskiej, przez którą można zobaczyć tylko Żydów jako ofiary. Szybka |sześć milionów ofiar IIwś| wyrzuca wszelkie inne ofiary tylko dlatego, że nie były Żydami. I mimo, że wybierając przypadkowo sześć milionów ofiar IIwś uzyskamy mieszaninę ludzi różnych narodowości, to jednak propaganda zrobiła swoje. Rasistowskie hasełko uznaje tylko Żydów. Tak długo wam puszczali słonia w towarzystwie foki, że uwierzyliście, że foki i słonie chadzają parami.
anonim2015.08.19 12:24
"nie chodździe katolicy do sklepu tego a tego Żyda pod takim a takim adresem i nie kupujcie u niego." a gdy w mediach przewija się kampania przeciwko Polakom, to też wskazujesz na nienawiść Żydów do Polaków ? aguś0101
anonim2015.08.19 12:25
"No właśnie. Mają swój nazistowski Izrael, po co się męczyć w homofobicznej, antysemickiej Polsce?" sprawa jest prosta wrogie nam plemię rozrasta się na naszym, to też pytanie: gdzie jest miecz polski. W tym wypadku urząd od wyrzucania z Polski wrogiego Polakom elementu.
anonim2015.08.19 12:54
Widzę, że budowa Judeopolonii - będąca przed II WŚ tylko projektem, teraz pod rządami filosemitów z PO i PiS na obszarze rozkradzionej i zdewastowanej Polski, z intensywnie ogłupiałymi obywatelami-autochtonami - wre aż miło popatrzeć. A tak z ciekawości, bo mnie korci zapytać: czy obywateli pochodzenia żydowskiego polskojęzyczny kurator wraz z sędziną i policją też będzie nękał i zabierał mu bachory, gdy Żydówka będzie "niewydolna" wychowawczo, albo będzie go futrowała zbyt tłustym żarełkiem, czy to dotyczy tylko przedszkoli dla dzieci obywateli drugiego sortu, czyli Polaków? No bo jak władza odważy się nękać Żydówkę i jej dzieciaka, to odpowiednie kręgi polityczne szybciutko takiego przedstawiciela polskojęzycznej władzy wypieprzą ze stołka na zbity pysk.
anonim2015.08.19 13:02
[email protected] Nie po to Żydzi eksterminowali (dorżnęli) elitę Narodu Polaków, aby nie kontynuować tej inwestycji. Żydom wiara Polaków jest potrzebna tylko do jednego - do tego, aby Ci powiedzieć, że ty i tak nic nie możesz gdy w krytycznym momencie będziesz mieć nie-goja na widelcu. A w naturze jest tak, że jeżeli masz napastnika na celowniku to się nie wahasz. To jest twój napastnik i to on jest winien całej sytuacji. Żydzi nie są naszymi przyjaciółmi, oni są wrogiem Polski numer jeden ex aequo z Niemcami i Rosją.
anonim2015.08.19 13:17
"Nie dyskryminuj ludzi, to przecież niechrześcijańskie." a co to za żydowski fikcyjny argument ? Polskie dzieci były wywożone na Syberię przez dziadków tych dzieci, to każdy ma podstawy do sprzeciwu dla rozrostu żydostwa w tym kraju. "czemu jesteś tak nienawistny tym dzieciom?" Jak widać Żyd nie kłamie z tą nienawiścią, bo Żyd sam przecież wie, że postępuje nienawistnie - zatem Żyd się już nie dziwi, więc wie, że na jego nienawiść odpowiedzą mu tym samym. No ale Żyd chce tej osłony zbudowanej z trucizny kłamstwa, aby jego ofiary godziły się na deptanie. I dlatego Żyd buduje taką zasłonę, czyli notorycznie iluminuje oszczerstwa, że jest nienawidzony, że go kastrują, mordują i wywożą do gazu. (Zebrzydowski a ciebie ile razy do gazu już wieźli? Bo jak tylko pięć razy, to wiedz, że twoje kłamstwo blednie. Musisz wyrabiać normę.) "Tu urodzonego, mówiącego tym samym językiem, kochającego swój kraj" Tu się kocha Polskę i buduje Naród Polaków, a nie go zdradza. Niech zatem kukułka leci do swojego gniazda.
anonim2015.08.19 13:25
@betonowy_lolek - oczywiście, że nie są naszymi przyjaciółmi, bo i nigdy nie byli. Współżycie opierało się na charakterystycznej dla polskich chrześcijan na bezinteresownej tolerancji wobec bliźniego. @Zebzydowski - nie jestem nienawistny tym dzieciom! Dzieci są tu Bogu ducha winne. Mam żal wobec polskojęzycznych czynników politycznych. Do dorosłych ludzi.
anonim2015.08.19 13:35
@Zebzydowski - ależ kryteria narodowości są bardzo proste. Trzeba w miarę dobrze mówić językiem przodków, pielęgnować ich tradycję ludową, kulturalną i religijną oraz przekazywać ją kolejnym pokoleniom, a także życzyć narodowi jak najlepiej.
anonim2015.08.19 13:40
"swoją głupotą pogrążasz ten kraj w ciemności" - to nie ja intensywnie pracowałem nad wywozem tysięcy rodzin Polaków do obozów na Syberii. To nie ja stworzyłem NKWD, UB, CzeKa i poddawałem eksterminacji Naród Polaków. Ja wiem, że taka glizda jak ty będzie nieustannie budować rasistowską propagandę żydowską, której głównym filarem w odniesieniu do Polski jest negowanie zbrodni jakich dokonywali Żydzi na Polakach. Sami mordy piłujecie, gdy ktoś obnaża pewne ślady dotyczące niemieckich obozów i jednocześnie niszczycie pamięć o waszych zbrodniach (masowych i ludobójczych zbrodniach). Jesteście rasistami, którzy nie mają żadnych skrupułów. Jedynie co to, aby nikt nie widział. Swój rasizm, a zwłaszcza antypolonizm najwyraźniej wysysacie z mlekiem matki. Polak może i jest fleja, ale w odróżnieniu od was nie jeździł po Izraelach i nie tworzył ludobójczych ideologii. Aby o Polaku można było mówić, że jest rasistą, czy jakimś tam innym złamasem, to Polak musiałby podobnie jak wy osiedlać się w innych narodach i budować swoje rasistowski aspiracje. Polak nie czyni tego nawet u siebie (i być może właśnie dlatego jest niewolnikiem najniższej kategorii nawet u siebie). Cały czas chcecie wpajać wszystkim, że jesteście lepsi od innych, ale to fikcja, a nagromadzenie fikcji powoduje później zjawiska lawinowe, znane już z historii.
anonim2015.08.19 13:49
"Nie ty kartoflu i nie twój Kościół ustalacie kryteria poczucia się do obywatelstwa albo narodowości kołku" No ale niegdyś byli tacy co z rasistowską nienawiścią i przemocą usiłowali niszczyć narody, a nawet brali w swoje ręce działania na rzecz wywózki do obozów na Syberię tysiące rodzin Narodu Polaków. Swoją działalnością i fanatycznym rasizmem pokazaliście i nadal pokazujecie jakież to ustalanie kryteriów jest A kościół nie jest mój, bo on nie ma korzeni we mnie.
anonim2015.08.19 14:00
"NKWD i UB tworzyli Żydzi z innego państwa niż ludowa Polska; z Izraela?" Ale Izrael jest państwem wytworzonym wspólnym wysiłkiem tych "łobywateli z przyznanymi narodowościami", przez tych "poliniaków" ("rosjan", "ukraińców", ...), którzy najpierw wymordowali miliny w syberyjskich obozach, miliony w żydowskich akcjach wywoływania masowego głodu - zbijając na tym fundusze. Zyski ze zbrodni popełnianych na prawowitych mieszkańcach ojczyzn Europy Wschodniej poszły na rasistowski zesrael. Żydzi zawsze będą Żydami i tylko Żydami. Bycie "poliniarzem" będzie im służyć tylko jako trampolina do realizacji swojego rasistowskiego imperium. Świadomość o tym jest bardzo istotna. Świetny przykład dałeś Zebrzydowski !!! On świetnie pokazuje Izrael jako sprzężenie, że "rosjanie", "poliniarze", "brazylijczycy"... nie służą gospodarzowi, który ich ugościł, ale gdy nadarza się okazja tną, rąbią i jeszcze drą mordy "jak nas nienawidzą" trzymając w górze pierwszą stronę gazety wyborczej.
anonim2015.08.19 19:50
Ciekawe zjawisko wystarczy wspomnieć, że kocha się Polskę i jest się dumnym z wiary, historii, kultury ,języka oraz nie ma ochoty na wprowadzanie obcych kultur , a juz antypolskie teksty w dziesiatkach można poczytać. Owszem Żydzi trzymają się razem jednak nie znaczy to ,że Polacy są sobie wrodzy nie wiem w jakich środowiakach drodzy piszący się obracacie i jakich Polaków znacie , ale na szczęście ja znam zupełnie innych. Czy Żydzi mają jakieś kompleksy, że odtazu muszą przechwalać się i wywyższać, a gdy ktoś tak o nich nie pisze to odrazu jest antysemitą owszem należy docenić tych , którzy wpadli na swietne pomysły , ale według tych opisów to w ogóle reszta ludzi to niueuki i pijaki - żałosne i dziecinne.
anonim2015.08.20 7:41
Droga Krysiu ja nie mam zamiaru walczyć z kulturami czy narodowością raczej chodzi mi o fakt, że w Polsce bardziej dba się o Żydów niż o samych Polaków. Polskie dzieci chodzą głodne , polskie dzieci uczy się zakłamywanej historii lub pomija część , aby nie obrażać Niemców ,niszczy się polską edukacje rozwala system, dzieli co tylko się da obniża wiek szkolny bez zgody rodziców , polskie dzieci odbiera się rodzicom pod byle pretekstem zamiast zapewniać polskim dzieciom i ich rodzicom byt to "polski" rząd zajmuje się sprawami zupełnie nieważnymi, zamyka się polskie przedsiębiorstwa i zabiera pracę ludziom , a chroni obce banki , koncerny itp wygania sie młodych Polaków z ich kraju zamiast zapewnić im tu rozwój. Dlatego skieruj swoje armaty na kogoś innego bo dla mnie ważna jest sprawiedliwość i dbanie o własny naród, a potem gdy ten naród już będzie bezpieczny pomaganie czy przyjmowanie innych np Żydów i nie będę wtedy miał absolutnie nic przeciwko tylko najpierw wzmocnijcie Polaków i Polskę , a nie ich wyganiacie i niszczycie. Owszem ludziom w potrzebie należy pomagać , ale o ile mi wiadomo Żydzi świetnie sobie wszędzie radzą i pomagają wzajemnie(sami to potwierdzacie) nie potrzebują pomocy mają banki , przemysł , pieniądze żyją godnie, a jednak ciągle im mało. Ciekawie to w jednym ze swoich felietonów ujął M.M.Kolonko, że Polska jest jeszcze cała bo jest najbardziej monokulturowa, a mniejszości etniczne są państwa wadą - ja bym tu dodał dopóki prowadzą własną politykę niezgodną z polityką i racją stanu państwa Polskiego i Polaków czyli dopóki taka mniejszość nie jest zasymilowana z danym narodem. https://www.youtube.com/watch?v=9v00dFYt_fI Pozdrawiam serdecznie i życzę więcej skupienia i walki o swój naród, rozejrzyj się może możesz komuś obok siebie pomóc jakiejś polskiej rodzinie chyba, że Polacy to nie Twój naród.
anonim2015.08.20 10:20
@kryśka wg żydowskich zasad Pani prezydentowa i jej córka są gojkami. To proste, ale widać jesteś zbyt tępa żeby o tym wiedzieć. Po za tym głupia kobieto, wszyscy którzy wypowiadają się krytycznie w stosunku do Żydów mają na myśli tych, którzy nie asymilowali się z Narodem, który udzielił im gościny. Wręcz przeciwnie okazało się, że są mordercami, mającymi na łapach krew najlepszych Polaków. Zrozumiałaś niemoto?
anonim2015.08.20 13:25
@kryśka, głąbie Za prawdziwego Żyda uznają takiego, który zrodzony jest z matki Żydówki. Nie rozszerzaj sobie tego pojęcia jak ci się chce mały debilku, bo na takiej zasadzie to sobie można pojęcie narodu rozszerzać jak się chce. Nie ważne, że żyli na tych ziemiach kilkaset lat, ważne, że pochodzili z Afryki i nie mieli zamiaru przeważnie asymilować się z innymi narodami. Jak pojedziesz do Zesraela, to twoje dzieci, ich dzieci itd. będą brudnymi Polakami. Rozumiesz debilku? Żydzi mieszkający w Polsce w końcu okazali się zwykłymi mordercami komunistycznymi zabijając w więzieniach, a wcześniej torturując Polaków, którzy walczyli z reżimem komunistycznym. Dotarło debilku? I nie wypisuj tych farmazonów o pogromach, bo za dużo razy pokłosie, czy temu podobne propagandówki oglądasz. Jasne dla debilku? Miałem w rodzinie przedwojennego krawca z okolic Lwowa. Ażeby móc kupić materiał musiał jeździć w okolice Wrześni, bo tam byli polscy kupcy, czyli kilkaset km bo tamte ścierwa wiedząc, że to Polak nie sprzedali mu towaru, w cenie jak swojakom Żydom. Rynek tekstylny tam był opanowany, przez Żydów właśnie. Należy również pamiętać jak ta fałszywa nacja witała czołgi radzieckie zajmujące w czasie II Wojny Światowej polską ziemię. Jak wydawali polskich sąsiadów zabijanych, lub wywożonych w bydlęcych wagonach w głąb Rosji. Nie pleć takich idiotyzmów, bo cię na łyso ogolę śmieciu
anonim2015.08.20 13:40
"nawet gdy ma się 1 rodzica Żyda a drugiego goja to i tak można być uznanym za Żyda. Żydzi to nie sami ortodoksi" - i to jest właśnie kwintesencja rasizmu żydonazioli, którzy zawsze będą negować, że tego słonia nie widać. Jak sama przyznajesz to nie od Polaków pochodzi to rasistowskie szambo, ale od Żydów !!! Tylko od tych kundli może wyrastać coś takiego, czyli jak zmierzyć drugiego człowieka, aby stwierdzić, czy człowiek, czy bydło. I oczywistym kryterium dla Żydów jest tylko pochodzenie krwi. To jest właśnie 'niewidzialny' słoń u Żydów, pożar, który parzy, ale krzyki ofiar są nieprzerwanie zagłuszane.
anonim2015.08.20 16:06
@krystyna Nie dość, żeś głupia, to jesteś zwykłym kundlem, którego ogolić na łyso byłoby miłosierdziem. Może dałoby ci do myślenia mała kurewko
anonim2015.08.20 16:27
@kryśka Pewnie w realu bym się z tobą pogodził mimo, że taki gnój z ciebie...
anonim2015.08.20 16:34
Krystyna80 //twój Jezus był Żydem tłumoku. // Nawet gdyby okazało się, że genetycznie jestem bardziej zydówką, uważam, że Polacy mają prawo decydować jakie wyznania są tu obecne. Jesteśmy katolikami i mamy jak najgorsze doświadczenia z żydami;- cóż że niektórzy bronili lojalnie Polski, skoro rabini opowiedzieli się za komunizmem i zdradzali Polaków? Pan Hartman żyd zdejmuje nam krzyże, żydzi wyłudzają szntażem odszkodowania za mienie bezpotomne co jest prawnym absurdem. Nie chcemy was, bo jesteście nieprzewidywalni z racji waszego szowinistycznego wyznania opartego na błędach-to żydowscy filozofowie niemieccy przechrzczeni na protestantyzm, a potem ateistyczni dali podwaliny pod nazizm- wystarczy prześledzić wiki.
anonim2015.08.20 16:36
@kryśka nie jesteś potomkinią szlachty, chyba, że jesteś zwykłym odpadem, które się trafiały. Popatrz na polską szlachtę i rozbiory. To fajne mieć szlachetne pochodzenie, ale jak wiesz straszne sprzedajne kurwy mieliśmy w tym środowisku, co po francusku gadały, albo ruskim dupy dawały. Jacy byli twoi przodkowie skoro się tym chwalisz? Czy to "szlachta" izraelska? ☺Nie charkaj tak na kościół proszę.
anonim2015.08.20 17:02
@kryśka, odpadzie komunistyczny Nikt ci nie każe się podporządkować, ale twoje posty wskazują, że jesteś właśnie tym zakompleksionym śmieciem i odpadem, który zgodnie z naturą musi istnieć. Czasem takie coś, jak za powstania trzeba golić, bo to strupy. Nie masz wiedzy, nie masz moralności, nie masz męża, wpadłaś... Taka wywłoka z ciebie i stąd te problemy. Dobrze, że urodziłaś....
anonim2015.08.20 17:35
@kryśka nie chodzi mi o to, że facet się z tobą nie chce chajtnąć, nie wadzi mi to, że tak żyjesz, nie mam nic przeciwko temu, że jesteś damskim szczunkiem. Chodzi mi o to, że siejesz tutaj nienawiść, bo wpraszasz się na katolicki portal nie szanując ludzi. Takie coś nie może dobrze wychować córki.
anonim2015.08.20 18:24
@kryśka Coś pierdzielisz o od jakiegoś czasu o żonie, dziecku, kierując to w moją stronę. Nie bardzo wiem o co ci chodzi - nie łgaj. Pamiętaj jednak, że takie kryśki strzygli na łyso i mam nadzieję, że tak się tobą stanie. Opluwasz Polaków, a wywyższasz inne nacje. Powtarzam więc : jesteś małą nieślubną kurewką
anonim2015.08.21 8:42
@kryśka Z kimś mnie mylisz, albo świadomie albo nie. Z tym nickiem udzielam się wyłącznie Frondzie, nigdzie więcej, ani wcześniej, ani obecnie. Nie łgaj więc niedorozwinięta kryśko.
anonim2015.08.21 8:47
@kryśka Moja mama, to porządna kobieta, szmato. Sądząc po twoich tekstach, to ciebie ktoś po prosu wysrał brudasie.
anonim2015.08.21 15:36
@kryśka kozia córko. Pytałem kto cię wysrał brudasie
anonim2015.08.21 18:26
@kryśka W końcu kto cię wysrał? Dowiem się brudasie?
anonim2015.08.21 19:51
@krycha Kto się tobą zesrał brudasie
anonim2015.08.21 22:17
no kto krycha takie gówno jak ty wysrał☺