Scenariusz powstał na podstawie autobiograficznej książki Rainy pt. "Bliski szpieg". Główny bohater był absolwentem i stypendystą Oxfordu, zajmował się działalnością opozycyjną i pracą naukową – jest m. in. twórcą wielotomowej biografii prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Raina, jako stypendysta, przyjeżdża do Polski na początku lat 60. i szybko staje się liderem studenckiej opozycji. W Warszawie poznaje przyszłą żonę Basię. Kiedy został wydalony z Polski przebywał na emigracji w Berlinie od 1967 roku. Jego żonę SB zwerbowało dwa lata później. Donosiła na męża do końca życia. W 1982 roku zmarła na serce.

25 lat po śmierci żony, kiedy Raina otrzymał status pokrzywdzonego, postanowił zapoznać się w IPN z teczką na swój temat. Wtedy z przerażeniem odkrył, że żona Barbara przez kilkanaście lat trwania ich małżeństwa donosiła na niego do SB.

Motywem przewodnim widowiska jest niejasność relacji łączących żonę historyka z SB, a także z nim samym. Dla Lipiec-Wróblewskiej najbardziej prawdopodobną przyczyną toksycznej sytuacji jest rozpad osobowości Basi. Raina z jej perspektywy jest osobą bardziej zaangażowaną w działalność naukową i polityczną niż w miłość, której oczekuje żona. Dlatego reżyserka skupia się na dramacie samotnej kobiety, czującej, że jest w swoim domu osobą mniej ważną niż goście z Polski.

"Gry operacyjne", poniedziałek 26 października o godz. 21.20 TVP1.

 

MaRo

Zobacz także:

Peter Raina opowiada o kulisach pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

 

/