20.12.14, 15:10Pendolino (fot. Wikipedia)

Pendolino kradnie prąd?

Prof. Marek Sitarz z Politechniki Śląskiej w Gliwicach przekonuje, że Pendolino potrzebują większej mocy prądu – większe niż ta, która dostarczana jest przez istniejące trakcje. By osiągnąć wyższe prędkości trzeba byłoby zmienić cały system energetyczny tej linii.

Rzecznik PKP Energetyka Monika Żychlińska mówi, że nie jest możliwe, by pendolino „wyłączało” prąd w innych pociągach. „Przez 24 godziny na dobę mamy ogląd na całą sieć trakcyjną. Dlatego, gdyby doszło do takiej sytuacji, nasi dyspozytorzy zostaliby od razu powiadomieni, a nie dostawaliśmy od nich takich informacji” – mówi w rozmowie z TVP Info.

Nie chce w to wierzyć Adrian Furgalski z zespołu doradców TOR, który zajmuje się analizą funkcjonowania rynku kolejowego, drogowego i lotniczego. „Już kilka lat temu zastanawiano się, czy zasilanie będzie gotowe na start pendolino. Z moich danych wynika, że na 100 podstacji transformatorowych zmodernizowano tylko 10 proc.” – mówi TVP Info.

„Już przy testach zdarzały się przypadki, że brakowało prądu, na przykład w pociągu towarowym mijanym przez pendolino. Pracownicy PKP na różne sposoby kombinowali, żeby te usterki naprawić” – dodaje ekspert.

Wyjaśnia, że nie chodzi tu o brak środków finansowych. „Już przy testach zdarzały się przypadki, że brakowało prądu, na przykład w pociągu towarowym mijanym przez pendolino. Pracownicy PKP na różne sposoby kombinowali, żeby te usterki naprawić” – tłumaczy Furgalski.

bjad/tvp info

Komentarze

anonim2014.12.20 16:12
Jak mam laptopa w stanie wygaszenie... i wlaczam tv to mi laptop sie wlacza ; ) Niezbadana jest nauka jeszcze, moze robi sie jakies zwarcie nie wiemy : ) Raczej bym nie demonizowala pendolino, Bog dal nam madrosc bysmy tez sobie zycie ulatwiali. Oby bylo to bezpieczne, oby ludzie co nad tym czuwali dolozyli wszelkich staran by to bylo bezpieczne ; ) Bysmy sie w tej cywilizacji nie zapedzili za daleko, jak to bylo z Titaniciem, ktorego nawet Bog mialby nie zatopic... tak napisano na statku ; ( Wiec budujmy nasza cywilizacje ale w sposob madry i rozwazny.
anonim2014.12.20 17:12
z drogi śledzie bo urzędas pierdziolinem jedzie albo wszyscy stają na baczność
anonim2014.12.20 23:12
Maxie, masz rację, a tym kims jest właśnie max-czte-dzie rozumiem że w świecie maxa jak jakiś debil z gwoździem w bezpieczniku podłączy besterkę do gniazdka w "apartamencie" żaden z sąsiadów nie ma prawa dostrzec spadku napięcia...
anonim2014.12.21 14:32
@ufam: Oczywiście że wiemy. Włączenie telewizora powoduje przepięcia i zakłócenia elektromagnetyczne które uruchamiają laptopa. Lekarstwem na to jest dobry zasilacz z odpowiednią filtracją i ekranowanym przewodem, podłączany do gniazda sprawnej i prawidłowo wykonanej instalacji elektrycznej z przewodem ochronnym.