Ojciec Francis Joseph Cui Qingqi OFM będzie nowym biskupem Wuhan. Duchowny jest zaufanym Komunistycznej Partii Chin i jedynym kandydatem przedstawionym Watykanowi do rozpatrzenia. Stolica biskupia w Wuhan pozostawała nieobsadzona od 14 lat. Według oficjalnego komunikatu lokalnej diecezji uroczystości wyświęcenia biskupa zostały zaplanowane na 8 września w Katedrze pw. Św. Józefa, czyli w Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Wuhan, które cieszy się złą sławą jako epicentrum pandemii Covid-19, jest stolicą prowincji Hubei. Jak podaje portal „Asia News”, to tutaj 13 kwietnia 1958 r. bez aprobaty Watykanu wyświęceni zostali dwaj biskupi: bp Bernardin Dong Guangqing z Hankou oraz bp Marc Yuan Wenhua z Wuchang.

Ojciec Francis Joseph Cui Quingqi będzie szóstym biskupem, którego wyświęcono w ramach chińsko-watykańskiego porozumienia od chwili jego zawarcia w roku 2018, a czwartym od momentu jego odnowy w roku 2020. Stolica biskupia w Wuhan czekała na swojego duszpasterza od roku 2007. Jaki informuje „Asia News”: „Od dawna żywiono nadzieję na konsekrację biskupa Wuhan jako dowód i symbol autonomii oficjalnego Kościoła uznanego i kontrolowanego przez Komunistyczną Partię Chin”.

Wyświęcenie nowego biskupa Wuhan wywołuje jednocześnie kontrowersje związane z jego „jurysdykcją jako biskupa. Według chińskiego rządu Diecezja Wuhan obejmuje trzy inne katolickie stolice biskupie: Hankou, Wuhan i Wuchang”. „Asia News” komentując sprawę zauważa, że „nie wiadomo dokładnie, na jakiej podstawie prawnej Stolica Apostolska zaaprobowała nowego biskupa, gdyż problem granic diecezjalnych nie został oficjalnie rozwiązany”.

Pierwotnie kandydatem komunistycznych władz na biskupa był jeszcze w roku 2007 ks. Joseph Shen Guo’an. Jego wyświęcenie na biskupa zostało wyznaczone na 9 czerwca 2011 r., ale „bez wyjaśnienia konsekrację ks. Shena odwołano”. Pełnił on rolę diecezjalnego administratora w czasie sede vacante. Ostatecznie stracił on zaufanie władz i zastąpił go na stanowisku administratora obecny biskup, który wprowadzał wytyczne komunistów.

Zagorzałym krytykiem obecnego porozumienia Watykanu z chińskimi komunistami jest kard. Joseph Zen, emerytowany biskup Hongkongu. Uważa on, że to w rzeczywistości „legitymizacja kościoła schizmatyckiego w Chinach” i „akceptacja członkostwa w tym kościele pod przewodnictwem partii komunistycznej”.

 

jjf/LifeSiteNews.com, asianews.it