Odnaleziono szczątki ofiar Mengele? Niemcy blokują wykopaliska! - zdjęcie
07.06.21, 09:43Fot. Fridolin freudenfett (Peter Kuley) via: Wikipedia CC 3.0

Odnaleziono szczątki ofiar Mengele? Niemcy blokują wykopaliska!

11

Dziennik „Berliner Zeitung” donosi, że odnalezione na terenie kampusu Wolnego Uniwersytetu Berlina kości mogą być szczątkami ofiar doktora Mengele z obozu koncentracyjnego. Choć ma być to bardzo prawdopodobne, to władze berlińskiej uczelni zablokowały wykopaliska.

1 lipca 2014 roku w czasie prac na kampusie Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego robotnicy budowlani natknęli się na dół wypełniony ludzkimi kośćmi. Według ustaleń śledczych z Instytutu Medycyny Sądowej są to głównie ludzkie kości, zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. W dole miały przeleżeć kilkadziesiąt lat. Wśród nich znaleziono też plastikowe etykiety z odręcznie napisanymi numerami.

- „Wszystko to przemawiało za strasznym tłem: Auschwitz”

- wyjaśnia „Berliner Zeitung”.

Ja wskazują niemieccy dziennikarze, pracujący tam w latach 1943/44 Mengele zaopatrywał znajdujący się wówczas w tym miejscu Instytut Cesarza Wilhelma ds. Dziedziczności, Antropologii i Eugeniki (KWIA) w niezliczoną ilość ludzkich ciał. Byli to głównie Żydzi, których zbrodniarz najpierw badał, a potem dla „celów badawczych” mordował.

Jak dalej relacjonuje gazeta, w 2014 roku wiedział o tym ówczesny rektor Wolnego Uniwersytetu Berlina Peter-André Alt i jego pracownicy. „Świadomie, półświadomie lub przez zaniedbanie” nie poinformowali o tym jednak służb i opinii publicznej.

Po kilku miesiącach kości zostały zniszczone w krematorium w Ruhleben.

Opinia publiczna o zdarzeniach dowiedziała się dzięki doniesieniom prasowym w 2015 roku. W latach 2015/16 przeprowadzono niewielkie wykopaliska archeologiczne na tym terenie.

- „Dopiero w lutym 2021 r. uczelnia zaprezentowała niektóre z wyników tych badań niewielkiej publiczności za pośrednictwem Zoomu”

- informuje dziennik.

Znaleziono dalsze części szkieletów co najmniej 54 osób w różnym wieku.

- „Obecny rektor Wolnego Uniwersytetu, matematyk Guenter M. Ziegler, robi jednak wszystko, by ta nieprzyjemna sprawa szybko ucichła. Do dziś nie dopuszcza do dalszych wykopalisk proponowanych przez archeologów z jego uniwersytetu”

- czytamy.

Prowadzący badania archeologowie przekonują, że należy zbadać cały teren byłego Instytutu Cesarza Wilhelma, który do dziś jest niezagospodarowany.

- „Można by pomyśleć, że to spostrzeżenie, oparte na solidnej wiedzy archeologicznej, powinno koniecznie doprowadzić do kontynuacji wykopalisk na terenie dawnego Instytutu Cesarza Wilhelma. Jednak rektor Wolnego Uniwersytetu Berlina (…) przeciwdziała temu. Zamiast tego promuje rozproszone działania upamiętniające, które mają sprawić, że ludzie zapomną, co jeszcze może kryć się w podglebiu ogrodu tego nazistowskiego instytutu”

- pisze niemiecki dziennik.

kak/PAP

Komentarze (11):

fedcb2021.06.17 11:16
Przecież Mengele był niemieckim narodowym socjalistą, a teraz rządzą socjaliści, głównie z Niemiec!
Prawda2021.06.12 23:04
Kiedy Niemcy zapłacą za Wymordowanie 6,5 miliona Polaków to tylko 1,5 biliona euro ----KIEDY KIDY KIEDY --
Lech2021.06.12 16:36
Przypominam ,że Berlin był pierwotnie zachodniosłowiańskim Bralinem. Obecny Berlin jest bardzo rozległym miastem ,które wchłonęło w swoje granice również i inne zachodniosłowiańskie osady. Berlińska dzielnica Kopenick znajduje się w miejscu zachodniosłowiańskiego grodu Kopanica księcia Jaksy władcy lechickiego plemienia Stodoran ,który uznał się wasalem i lennikiem księcia zwierzchniego Polski (dzielnicowej) Bolesława Kędzierzawego. Jaksa prowadził długotrwałe i zacięte walki z Niemcami o zachodniosłowiańską twierdzę Brenna (obecnie Brandenburg na zachód od Berlina) i odbił ją z rąk Niemców dzięki polskiemu wsparciu. Dzielnica Neu-Kolln wyrosła z zachodniosłowiańskiej osady Kolno ,natomiast berlińska dzielnica Spandau to wcześniejszy zachodniosłowiański gród Szpandawa o kilka wieków starszy od samego Berlina. PS Nazwa berlińskiej dzielnicy Pankow również brzmi dosyć swojsko...
Sclavinia2021.06.12 16:33
Całe wschodnie Niemcy leżą na kościach Słowian Połabskich ...
Shalom2021.06.7 20:14
Na tym Uniwersytecie Berlińskim powinien powstać żydowski Kirkut.
DziadKaczyzbawJużNadajeSięDoEkshumacji2021.06.7 15:10
Jestem wystarczająco młody i zdrów, żeby mieć nadzieję, że doczekam choćby kilku ekshumacji Dziada Kaczyzbawa z Żoliborskiej Nory.
kuba2021.06.9 19:15
Nadzieja to matka głupich i ciężko chorych, zastanów się nad tym.
Mała162021.06.7 11:27
Przecież Niemcy to tacy dobrzy ludzie... to naziści blokują ... :)))
Olej2021.06.7 10:39
..............Ludzie zapomną ale nie zapomni Bóg..............,,Patron'' uniwersytetu również nie daje o sobie zapomnieć, przypomina gdzie będziecie gdy przyjdzie wasz czas.
Przecież z setek ton ciał2021.06.7 10:04
...przywiezionych na "uniwersytet" zostały dziesiątki ton kości...
swiat2021.06.7 9:55
Berliner Zeitung pisze o ofiarach Holokaustu, a dlaczego Fronda nie pisze o znalezieniu 215 szkieletow w ogrodzie katolickiej szkoly w Kanadzie?