12.03.15, 18:49

Panie, zmiłuj się! Włosi zbezcześcili sakrament spowiedzi świętej

We Włoszech miała miejsce obrzydliwa napaść na Kościół święty. Trudno inaczej nazwać zachowanie dziennikarki, która poszła do spowiedzi w kilku kościołach, okłamywała księży, spowiedź nagrała i opublikowała na tej podstawie artykuł.

Chodzi tu o dziennikarkę Laurę Alari, rzekomo wierzącą. Kobieta została wysłana przez internetowy dziennik „Quotidiano Nazionale” do spowiedzi. Udała się do kilku kościołów, gdzie w konfesjonale udawała matkę lesbijkę, która chce ochrzcić dziecko; lesbijkę, która prowadzi homoseksualną aktywność; osobę w nowym związku.

Wszystkie spowiedzi zostały nagrane, a następnie na ich podstawie Alari napisała artykuł opublikowany we wspomnianym dzienniku.

Księża, według relacjonującą tę sprawę "Rzeczpospolitą", nie mówili w konfesjonale niczego, co nie byłoby zgodne z nauczaniem Kościoła świętego. Widać wyraźnie, że całe przedsięwzięcie miało na celu osiągnięcie zwykłego skandalu. Alari oraz jej pracodawcy dopuścili się wyjątkowo bezczelnego kłamstwa, oszukując księży i bezczeszcząc świętość sakramentu spowiedzi. Kara, która powinna ich spotkać, musiałaby być bardzo surowa, by zniechęcić innych do podobnych czynów. Nie może być tolerancji dla zachowań, które stanowią podniesienie ręki na naszego Pana Jezusa Chrystusa, bo tym właśnie jest w swojej istocie powyższe zdarzenie, o całkowitym poniżeniu dziennikarskiego etosu nie wspominając.

Kościół święty bardzo surowo ocenia łamanie tajemnicy spowiedzi przez wiernych. Zgodnie z papieskim nauczaniem oraz z orzeczeniami Kongregacji Nauki Wiary to nie tylko grzech ciężki, ale też czyn ściągający na winnego ekskomunikę. Postanowiła o tym Kongregacja Nauki Wiary (dokument czytaj TUTAJ). Kwestię tajemnicy spowiedzi szczegółowo wyjaśnia poza tym św. Tomasz z Akwinu. Objaśnienie Doktora Anielskiego przeczytasz na Fronda.pl

Jest pewne, że w liberalnym, bezbożnym społeczeństwie Alari i jej pracodawcy nie zostaną ukarani przez państwo, tak, jak należy. To bardzo źle, bo katolickie społeczeństwo winno poprzez swoje instytucje dbać o cześć naszego Pana Jezusa Chrystusa i nie pozwalać na uwłaczanie Kościołowi świętemu.

 Niech jednak ci, którzy dopuszczają się podobnych postępków wiedzą, że jeżeli nie będą za swój czyn żałować i pokutować, to niewielką mają nadzieję, wobec swojego wykluczenia z katolickiej społeczności, na uniknięcie Bożego gniewu po śmierci. Oby Pan ulitował się nad grzesznikami, którzy nie rozumieją powagi swoich czynów i odmienił ich serca, wprzęgajac je w zbawczą służbę Kościołowi świętemu.

fronda.pl

Komentarze

anonim2015.03.12 18:55
http://www.gloria.tv/media/jApw4Mu6RBx
anonim2015.03.12 18:56
panta rei jesteś idiota
anonim2015.03.12 19:17
"Kościół święty bardzo surowo ocenia łamanie tajemnicy spowiedzi przez wiernych. Zgodnie z papieskim nauczaniem oraz z orzeczeniami Kongregacji Nauki Wiary to nie tylko grzech ciężki, ale też czyn ściągający na winnego ekskomunikę." Naprawdę? "Kan. 983 § 1. Tajemnica sakramentalna jest nienaruszalna; dlatego nie wolno spowiednikowi słowami lub w jakikolwiek inny sposób i dla jakiejkolwiek przyczyny w czymkolwiek zdradzić penitenta. § 2. Obowiązek zachowania tajemnicy ma także tłumacz, jeśli występuje, jak również wszyscy inni, którzy w jakikolwiek sposób zdobyli ze spowiedzi wiadomości o grzechach. Kan. 1388 § 1. Spowiednik, który narusza bezpośrednio tajemnicę sakramentalną, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, zastrzeżonej Stolicy Apostolskiej. Gdy zaś narusza ją tylko pośrednio, powinien być ukarany stosownie do ciężkości przestępstwa. § 2. Tłumacz i inni, o których w kan. 983, § 2, którzy naruszają tajemnicę, powinni być ukarani sprawiedliwą karą, nie wyłączając ekskomuniki." Nic tu nie widzę o karze dla penitenta. Inni to ci, ktorzy np. niechcacy podsluchali spowiedz. Dziennikarka zachowala sie wrednie, szydzac z sakramentu, ale podstaw do ekskomuniki nie ma.
anonim2015.03.12 19:18
"Od nagłej a niespodziewanej śmierci, wybaw nas Panie" - nie wszystkim będzie dane położyć się przed śmiercią...
anonim2015.03.12 19:22
Pacowi marzy się chyba "Catholic State" na wzór głośnego ostatnio, muzułmańskiego IS...
anonim2015.03.12 19:34
" Zgodnie z papieskim nauczaniem oraz z orzeczeniami Kongregacji Nauki Wiary łamanie tajemnicy spowiedzi, także przez wiernych, to nie tylko grzech ciężki, ale też zachowanie ściągające na siebie ekskomunikę." - a to nie prawda. Tajemnica spowiedzi nie dotyczy wiernych. Świeccy moga sobie mowic nawzajem jak pouczyl ich kaplan, do jakich grzechow i co radzil.
anonim2015.03.12 19:36
weronika - uscislajac: penitent moze wszystko mowic co mu sie podoba. A dziennikarka popadla w ekskomunike, bo : Niezmiennie pozostaje w mocy przepis Kan. 1388, że ktokolwiek nagrywa przy pomocy jakiegokolwiek urządzenia technicznego to, co w Spowiedzi sakramentalnej, prawdziwej lub symulowanej, własnej lub kogoś innego, jest mówione przez spowiednika lub przez penitenta, czy upowszechnia to za pośrednictwem środków masowego przekazu, popada w ekskomunikę latae sententiae"
anonim2015.03.12 19:38
@GenesisX "...całemu światopoglądu, który wyznajesz" A co to na Boga, za potworek językowy? I ktoś taki jak Ty, mieni się być tutaj nauczycielem! Wstyd, i powrót do pierwszej klasy gimnazjum!
anonim2015.03.12 19:38
"Tajemnica spowiedzi nie dotyczy wiernych" - uscislajac: penitenta.
anonim2015.03.12 19:40
Po prostu k.rwa!
anonim2015.03.12 19:40
To że jakaś idiotka opublikowała dowody na to że jest kłamliwą suką ma być zbezczeszczeniem sakramentu?
anonim2015.03.12 19:42
Nie dziwcie się Genesisx.On wyznaje religię "Wolny Swiat Zachodni" :D
anonim2015.03.12 19:44
Odrażająca "dziennikarka" za to świństwo które popełniła należy się nagana i z pracy zwolnienie. Zachowuje się niestosowanie aby zdobyć rozgłos i pieniądze to ladacznica pozbawiono honoru taka sama grafomanka jak ta którą do Urbana się umizgiwała.
anonim2015.03.12 19:46
Obrzydliwy babsztyl. To ohydne świństwo ze świeckiego punktu widzenia, a ta szmata twierdzi, że jest katoliczką.
anonim2015.03.12 19:48
zdrapek, Kanon 1388 nic nie mowi o nagrywaniu, zacytowalam go w poprzednim wpisie w calosci: http://www.zaufaj.com/prawo-kanoniczne/64.html Zachowala sie podle i falszywie wzgledem Boga i kaplana, ale autor teksu chyba mija sie z prawda? Gdyby byl zakaz nagrywania spowiedzi, to jak mozna by bylo udowodnic, ze spowiednik np. sklada niemoralne propozycje i jak to wykazac przed jego przelozonymi?
anonim2015.03.12 19:51
Pewnie koleżanka Marcina Wójcika z Gazety Wyborczej
anonim2015.03.12 20:19
Pan Chmielewski bredzi. Zgodnie z prawem kanonicznym ta dziennikarka ściągneła na siebie ekskomunikę. Zrobiła to z własnej nieprzymuszonej woli. Państwo nie jest od zakazywania ściągania na siebie ekskomuniki.
anonim2015.03.12 20:33
w dawnych normalnych czasach zostałaby słusznie ukarana ciężkimi robotami lub chłostą
anonim2015.03.12 20:39
Zostanie ukarana za publiczne drwiny z Kościoła i Wiary. Ludzie cywilizowani to rozumieją, chamstfo z dziczy niczego nie rozumie.
anonim2015.03.12 21:20
Pewien dziennikarz z Faktów i Mitów - nie pamiętam, który - zrobił coś podobnego. A co do tej dziennikarki to ona nie przejmuje się ekskomuniką, bo sama prawdopodobnie sama dawno się ekskomunikowała.
anonim2015.03.12 21:44
"Włoska dziennikarka nagrała spowiedź" -> "obrzydliwa napaść na Kościół święty" :D
anonim2015.03.12 23:03
Upadek cywilizacji jak widać postępuje.
anonim2015.03.12 23:22
W przypadku tej dziennikarki świętokradztwo nie polega na zdradzie tajemnicy spowiedzi. Świętokradztwo polega na wykorzystaniu Sakramentu do innego celu niż ten dla którego on został ustanowiony. Sakrament Pokuty i Pojednania został ustanowiony w celu pojednania grzesznika z Bogiem a nie w celu wyśmiewania spowiedników. Swoim czynem ta dziennikarka nie zaszkodziła ani Bogu ani Kościołowi. Takim czynem ta dziennikarka zaszkodziła przede wszystkim samej sobie. Wyśmiewając ten Sakrament owa kobieta wyśmiała tym samym możliwość swojego własnego nawrócenia. Jej grzech jest bliski grzechom przeciwko Duchowi Świętemu a takie grzechy mogą nigdy nie zostać odpuszczone. Ta kobieta zaszkodziła wyłącznie samej sobie. Nie ma co się na nią oburzać. Jej po prostu należy współczuć.
anonim2015.03.12 23:35
GenesisX napisał: " Wystarczy, że ta dziennikarka, na łożu śmierci, wyzna szczerze Chrystusa i będzie szczerze żałowała za grzechy. A do tego momentu hulaj dusza. " Drobna szczegóła - nikt z nas nie może być pewnym, ani dnia, ani godziny. Bóg zna doskonale serce człowieka - najcięższym grzechem jest ten przeciw Duchowi Swiętemu. M.in. zalicza się do takiego - grzeszyć zuchwale w pewności miłosierdzia Bożego. Tak więc, można jednak nie mieć już możliwości nawrócenia się.
anonim2015.03.13 2:59
ISIS, Putin, wojny, choroby, głód, etc., a Fronda ma problem z tajemnicą spowiedzi. Jakby to miało jakiekolwiek znaczenie dla tragicznych spraw dziejących się w Europie i na świecie. Dobrze jest wiedzieć i widzieć coś więcej niż czubek własnego nosa i swoje urojenia.
anonim2015.03.13 4:37
Nie rozumiem szoku. Przecież jest oczywiste że takie prowokacje występowały i będą występować. Podejrzewam że o ile nie jest to powszechne zjawisko, to jednak jest przynajmniej umiarkowanie częste - nie tylko dziennikarze, ale i służby specjalne wszelkiej maści lubią znać poglądy kapłanów, a spowiedź jest dobrą okazją aby te poglądy weryfikować. Dotyczy to zwłaszcza grzechów natury seksualnej. Nie oszukujmy się - jeśli kapłan pobłażliwie traktuje takie grzechy w konfesjonale, to najprawdopodobniej sam ma coś za kołnierzem - a to jest cenna informacja dla dziennikarzy i służb którzy chcą pozyskiwać "wtyczki" drogą szantażu. Oczywiście, ważne jest informować o takich sprawach, a dokładniej - informować o przepisach Kościoła i o ekskomunice, po to aby ustrzec wierzących dziennikarzy przed współpracą przy takim wybryku (bo wielu z pewnością pomyśli że to jest w porządku, bo przecież penitent generalnie może mówić o własnej spowiedzi). Ale proszę nie dziwić się tak bardzo i nie emocjonować tym że jakaś niewierząca dziennikarka dokonała takiego czynu. Oczywiście, pewnie nawet i jest ochrzczona, jak większość Włochów, ale można sądzić że ona sama siebie już dawno wykluczyła z Kościoła. Modlić się za nią trzeba, właśnie dlatego że dla niej ekskomunika to nic istotnego. Natomiast jest to bardzo ważne przypomnienie dla samych kapłanów. Drodzy nasi spowiednicy! Nie wiecie kiedy następnym razem do spowiedzi przyjdzie kłamliwy szpicel zamiast penitenta. Pamiętajcie więc że Wasz obowiązek to zawsze mówić prawdę i nauczać zgodnie z nauką Kościoła - tak abyście nie mieli żadnego powodu do wstydu, jeśli Wasze słowa ujawni jakaś zagubiona dziennikarzyna.
anonim2015.03.13 9:01
@zdrapek BZDURA.
anonim2015.03.13 18:54
" Zgodnie z papieskim nauczaniem oraz z orzeczeniami Kongregacji Nauki Wiary łamanie tajemnicy spowiedzi, także przez wiernych, to nie tylko grzech ciężki, ale też zachowanie ściągające na siebie ekskomunikę."
anonim2015.03.13 18:57
" Zgodnie z papieskim nauczaniem oraz z orzeczeniami Kongregacji Nauki Wiary łamanie tajemnicy spowiedzi, także przez wiernych, to nie tylko grzech ciężki, ale też zachowanie ściągające na siebie ekskomunikę." Frondo podaj konkretne nauczanie! Bo na moje oko wyssałaś to sobie z palca. Chyba wy za bardzo nie wiecie na czym polega owa "tajemnica" ona ma chronić penitenta by mu się nie zrobiło np przykro że przed Bogiem wyznał grzechy a cała wieś o nich gada bo ksiądz palną, jeżeli sam peniten ma chęć podzielić się czym grzeszy ze znajomymi oraz np jaką dostał pokutę to co w tym złego...Zresztą jeżeli było by jak piszecie to większość dzieci po 1 Komunii Świętej byłą by ekskomunikowana pamiętam słynne "jaką dostałeś pokutę" z dzieciństwa i z pierwszych piątków. Ogarnijcie się - nie po raz pierwszy zresztą.
anonim2015.03.14 13:43
GenesisX Nie ma bo musiano by ekskomunikować z automatu co drugiego wiernego a co drugi z tych co drugich by sobie nawet z tego sprawy nie zdawał :D