NASZ NEWS. Prokuratura wszczęła śledztwo ws.wystawy “The Human Body”. Zbezczeszczono zwłoki? - zdjęcie
07.06.13, 10:34Wystawa The Human Body Exhibition (Fot. Agencja BEW)

NASZ NEWS. Prokuratura wszczęła śledztwo ws.wystawy “The Human Body”. Zbezczeszczono zwłoki?

11

Poseł Andrzej Jaworski (PiS) był jedną z trzech osób, które złożyły do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez organizatorów wystawy “The Human Body”. Chodzi o wystawę, w ramach której można zobaczyć eksponaty z... ludzkich ciał. To właśnie sposób pozyskania “materiałów” na wystawę budzi największe wątpliwości.

- Cieszę się, że prokuratura potwierdziła, że te wątpliwości były uzasadnione. W przeciwnym razie nie wszczęłaby postępowania – komentuje w rozmowie z Fronda.pl poseł Jaworski. Jakie to wątpliwości? - Po pierwsze, zwłoki pochodzą z Chin. Wiele organizacji, broniących praw człowieka, zwłaszcza te z Tajwanu zwraca uwagę na niepokojące fakty. Pojawiają się doniesienia, że są to ciała osób, które zostały pozbawione życia wbrew ich woli. Mniej więcej półtora roku temu przez tajwańskie media przetoczyła się dyskusja o znanej chińskiej reporterce, która zaginęła, a później jej ciało zostało odnalezione na jednej z takich wystaw – wyjaśnia parlamentarzysta. 

- Proszę ponadto zwrócić uwagę, że Chiny nie respektują żadnych ogólnoświatowych standardów w zakresie ochrony życia poczętego. Chińskie kobiety są wręcz zmuszane do zabijania swoich dzieci. A na tej wystawie są także płody ludzkie, w różnym stadium rozwoju. Jestem przekonany, że pochodzą one z praktyk karalnych, niedozwolonych prawem. Jest to po prostu przestępstwo – przekonuje poseł Jaworski. 

Prócz niego zawiadomienie do prokuratury złożył Marian Szajna, radny województwa pomorskiego, oraz mec. Paliszewski, znany adwokat. - Jak później sprawdziłem, w zawiadomieniach poruszaliśmy te same wątki. Cieszę się, że tym razem prokuratura postanowiła zająć się tą sprawą – komentuje poseł Jaworski.

To nie pierwszy raz, kiedy eksponaty ludzkich ciał budzą kontrowersje. Już raz prokuratura prowadziła śledztwo w sprawie podobnej wystawy, ale je umorzyła. - To było śledztwo w sprawie wystawy w Warszawie. Jeśli dobrze pamiętam, to wnioski wtedy składane miały zupełnie inną wartość dowodową. Dotyczyły elementów związanych bardziej ze światopoglądem, przestrzeganiem pewnych wartości. Tym razem skupiliśmy się na zupełnie innych aspektach. Po pierwsze, poszanowanie obowiązującego prawa w stosunku do osób zmarłych i grzebania ich. Po drugie, aspekty proceduralne. Po trzecie wreszcie, podnieśliśmy zarzut, który był badany m.in. przez organy prawne Francji. Francuscy urzędnicy nie pozwolili na to, aby podobna wystawa, ale o innej nazwie, była eksponowana na terenie Francji – wyjaśnia poseł Jaworski.

- Organizatorzy, którzy tą wystawę zorganizowali w Polsce, powinni ponieść srogie konsekwencje. Do samego końca będziemy tej sprawy pilnować, nie odpuścimy. Wystąpimy z tą sprawę nawet na arenie międzynarodowej, jeśli zajdzie taka potrzeba – konstatuje parlamentarzysta. 

Marta Brzezińska-Waleszczyk 

Komentarze (11):

anonim2013.06.7 10:49
... I sami nakrecaja wystawe idac z zarzutami do sadu... Autorom zalezy na rozglosie przeciez...
anonim2013.06.7 10:55
"Chińskie kobiety są wręcz zmuszane do zabijania swoich dzieci. A na tej wystawie są także płody ludzkie, w różnym stadium rozwoju.. Jestem przekonany, że pochodzą one z praktyk karalnych, niedozwolonych prawem. Jest to po prostu przestępstwo – przekonuje poseł Jaworski. " Pan Jaworski jest głupi, czy tylko udaje? Słyszał kiedyś o jurysdykcjach? W Chinach aborcje są legalne, a to że w Polsce nie są, nie ma tutaj nic do rzeczy. Równie dobrze można powiedzieć, że cały alkohol świata pochodzi z praktyk karalnych, ponieważ w Afganistanie i Iranie panuje zakaz jego produkcji. Albo że niemal wszystkie produkty chińskie i z Bangladeszu na światowym rynku pochodzą z praktyk karalnych, bo łamane tam są prawa pracownicze i niekiedy panuje de facto niewolnictwo.
anonim2013.06.7 11:03
Trzeba przyznać, że jeżeli chodzi o wykorzystywanie organów ścigania RP do robienia happeningów to posłowie prawicy nie mają sobie równych. "Mniej więcej półtora roku temu przez tajwańskie media przetoczyła się dyskusja o znanej chińskiej reporterce, która zaginęła, a później jej ciało zostało odnalezione na jednej z takich wystaw – wyjaśnia parlamentarzysta." - Szkoda, że parlamentarzysta nie wyjaśnia czy była to prawda czy też nie... Od posłów wymagałbym przy poważnych oskarżeniach konkretnych dowodów, a nie "jestem przekonany". A sama wystawa jak dla mnie niesmaczna.
anonim2013.06.7 11:10
@Denisowicz Ale z drugiej strony to, że produkcja narkotyków (np. marihuany) jest zalegalizowana w niektórych państwach, nie oznacza, że ich posiadanie w Polsce jest legalne. Panu Jaworskiemu nie można zatem przypisać ani tego, że jest głupi, ani tym bardziej że głupiego udaje. Wnioski w powyższym komentarzu na temat jurysdykcji zostały wyciągnięte zbyt pochopnie.
anonim2013.06.7 11:56
eee, tam , nudna taka ekspozycja, zabrakło lamp z ludzkiej skóry, makatek z ciekawymi tatuażami, czy grających organów z piszczeli- to by była atrakcja! a w bufecie danie dnia: rosół z abortowanego Chińczyka- prawie jak w IKEI! i co, podoba się publice???
anonim2013.06.7 13:23
A po informacjach, że w Sokółce znaleziono rzekomy kawałek mięśnia sercowego człowieka, posłowie PiS jakoś nie kwapili się aby oskarżyć kogoś o profanację ciała ludzkiego ( co jeżeli doniesienia okazałyby się prawdziwe ) byłby zasadne.
anonim2013.06.7 13:48
http://wpolityce.pl/artykuly/52630-the-human-body-pornografia-smierci-co-ogladamy-na-wystawie-ludzkie-zwloki-naprawde
anonim2013.06.7 14:08
jestem ciekaw jak dzieci przed i po urodzeniu wyraziły zgodę? w Chinach jest polityka jednego dziecka, przy drugim dziecku są restrykcje wykluczające człowieka z życia społecznego. Polscy psycholodzy dziecięcy z Gdańska są zbulwersowani, że na wystawę wpuszczane są dzieci (nazwiska możesz zobaczyć sekretariacie wystawy). ci studenci medycyny, tak, są studentami tylko po 1 roku medycyny (nie z wyższych roczników), są wykorzystani jak marionetki do firmowania nie ludzkiej wystawy. oraz proszę o komentarz lekarza, aby opowiedział w skrócie, jak polega nauka anatomii człowieka na studiach w krajach respektujących prawa człowieka, jak traktowane z szacunkiem jest ciało ludzkie przed i po?
anonim2013.06.7 14:24
willy, to jest zupełnie inna kwestia. Jaworski w tym cytacie nie mówi "wystawianie tego typu rzeczy jest nielagalne", tylko "eksponaty pochodzą z przestępstwa", co jest wierutną bzdurą. Skoro eksponaty pozyskanona terenie Chin w wyniku legalnych w Chinach aborcji, to są one pozyskane zgodnie z prawem. To że wystawianie ich w Polsce może być niezgodne z prawem, niczego kwestii legalności źródła nie zmienia.
anonim2013.06.7 15:06
Ta plastynacja zwłok nadaje sięjako materiał poglądowy na uczelniach medycznych a nie rozpowszechnianie wśród delikatnego społeczeństwa.
anonim2013.06.8 0:03
@Denisowicz "Wierutne bzdury" to sam wypisujesz. O ile aborcja jest w Chinach dopuszczalna, to zmuszanie do niej już nie. Odsyłam do kazusu kobiety w zeszłym roku, której zdjęcia obiegły świat. Władze deklarowały wyciągnięcie konsekwencji wobec pracowników placówki. Dlaczego? Bo to że praktyka zmuszania do aborcji jest powszechna nie znaczy, że jest legalna. To raz. Dwa, że rzecz z wystawą miała miejsce w Polsce. Pozyskanie szczątków ludzkich pochodzących z punktu widzenia polskiego prawa wynikiem przestępstwa również będzie nielegalne. Zejdźmy w mniej drastyczne przypadki. Chociażby piłka wyprodukowana w Pakistanie przez dzieci-niewolników zostałaby zakazana do sprzedaży (pomijam kwestię udowodnienia takich praktyk).