Duchowny z Arabii Saudyjskiej wydał teologiczne orzeczenie (tzw. fatwę) dotyczącą dopuszczalności tworzenia... bałwanów. Okazuje się, że ta forma zabawy ze śniegiem jest dla muzułmanów niedozwolona. 

Saudyjczycy z północnych regionów wywołali ostatnio poważną kontrowersję. Jeden z nich zrobił ze śniegu wielbłąda i wykorzystał zrobione figurze zdjęcie, by promować lokalną drużynę sportową. Część komentatorów była rozbawiona pomysłem; ich poczucia humoru nie podzielali jednak duchowni.

Jeden z nich opublikował fatwę, w której jednoznacznie stwierdził: muzułmanom nie wolno robić ze śniegu ludzkich ani zwierzęcych postaci. Mohammad Saleh Al-Minjed wyjaśnił, że islam zakazuje tworzenia wizerunków ludzi i zwierząt i nie ma znaczenia materiał, z jakiego to się robi: śnieg nie jest tu wyjątkiem. Dlatego muzułmanie mogą lepić jedynie wizerunki nieożywionych przedmiotów, na przykład statków, owoców czy budynków.

Fatwa odbiła się w saudyjskich mediach i portalach społecznościowych głośnym echem. Wielu podkreślało, że tworzenie figur ze śniegu, zwłaszcza bałwanów, jest nędznym naśladownictwem Zachodu i jako takie nie powinno być praktykowane.

„To nie ma w naszej tradycji żadnej wartości. Ci, którzy są zafascynowani Zachodem powinni naśladować ich wynalazki i naukę, a nie ich kulturę” – napisał jeden z blogerów.

Z drugiej strony część komentatorów jest zdenerwowana zaleceniami zawartymi w fatwie. Podkreślają, że śnieg jest w Arabii Saudyjskiej rzadkością, a tymczasem duchowni chcą „obrabować” Saudyjczyków z „radości i zabawy”. „Wygląda, że jedyna rzecz jaką nas zostawiają, to usiąść i pić kawę” – pisze jeden z autorów.

pac/gulfnews