Mosberg: Nie pojadę do Izraela, póki Katz nie przeprosi Polaków - zdjęcie
16.11.19, 20:00

Mosberg: Nie pojadę do Izraela, póki Katz nie przeprosi Polaków

27

"To nie tylko zniewaga wobec Polaków i Polski; to zniewaga chrześcijaństwa na całym świecie. Zdecydowałem, że tak długo, jak ta osoba nie przeprosi, nigdy nie wrócę do Izraela" - powiedział Edward Mosberg, Żyd ocalony z Holokaustu, o słowach szefa MSZ Izraela, Israela Katza.


Przypomnijmy: kilka miesięcy temu Katz w trakcie trwającej w Izraelu kampanii wyborczej skrajnie wulgarnymi słowy obrażał Polaków. Mówił w jednym z prasowych wywiadów: "Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i, tak jak powiedział Icchak Szamir, któremu Polacy zamordowali ojca, „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych".


Po tej wypowiedzi, związanej też z ustawą o IPN, doszło do długotrwałego kryzysu w polsko-izraelskich stosunkach dyplomatycznych.
Teraz 93-letni Edward Mosberg, Żyd urodzony w Polsce i ocalony z Holokaustu, zapowiedział, że nie pojedzie do Izraela, dopóki Katz nie przeprosi za swoje słowa.


"To nie tylko zniewaga wobec Polaków i Polski; to zniewaga chrześcijaństwa na całym świecie. Zdecydowałem, że tak długo, jak ta osoba nie przeprosi, nigdy nie wrócę do Izraela" - stwierdził.


Mosberg nazwał też Katza "głupim idiotą", który "uwłacza Polaków".

bsw/tvp info

Komentarze (27):

sp2019.11.17 14:20
Wielkie podziękowania dla Pana Edwarda Mosberga. Wykazał się prawdziwą postawą braterstwa, solidarności i nadziei na przyszłość.
Jan Radziszewski2019.11.16 22:52
No i co z tego duraku w NIEBIE nie ma NIEBA tzw. śląskiego jest natomiast NIEBO narodowości POLSKIEJ "Potem ujrzałam wyłaniających się z ziemi, czy też z ciemnej mgły gęstej, w jakimś parku czy lesie, z otwartych grobów z białymi krzyżami — żołnierzy, całe wojsko, masę wojska. Wszyscy trzymali czapki na prawej ręce, byli tam wśród nich i wodzowie z ostatniej wojny i królowie z wcześniejszych wojen, bardzo, bardzo wielu, których nie rozpoznałam. Zauważyłam marszałka Piłsudskiego, Rydza-Śmigłego, Sikorskiego. Wszyscy poruszali się wolno, lekko, jakby płynęli odrywając się od ziemi. Z tego miejsca też płynęła do Nieba modlitwa, którą widziałam w postaci złotych słów. Wśród żołnierzy widziałam też innych ludzi, którzy zachowywali się ina¬czej oraz księży, biskupów, którzy odprawiali Msze święte. Pan Jezus wstał z tronu i błogosławił tych, co składali modlitwę przed tronem, błogosławił też żołnierzy, których było coraz więcej i każdy z nich był otoczony blaskiem jasnego światła nie tak, jak zwyczajni ludzie, którzy też tam byli. Ci żołnierze unosili się do Nieba, szli coraz wyżej i wyżej. Pan Jezus powiedział: Chwała temu narodowi i błogosławieni są ci, którzy umierają w Imieniu Boga Świętego w Trójcy Jedynego. Wieczna chwała tym wszystkim, którzy za wolność Polski śmierć swoją i życie złożyli. Uniósł Pan Jezus prawą ‘ dłoń ku górze i błogosławił, mówiąc bardzo uroczyście: Błogosławieni ci wszyscy z obozów i ghett, błogosławieni są. Ujrzeli święte światło Boże, ucieszyli się i nasyceni są na wieki. Nie zostali pohańbieni, lecz osiągnęli zbawienie wieczne. Bo oni niewinnie przelewali krew swoją, bronili domostwa swego, wolności swojej, dzieci, starców, chorych, kalekich. Naród ten nie napada na ludy i inne narody, tak, jak to czynią przez wieki jastrzębie, lubujący się w śmierci, spod znaku czarnego orła. Ci zawsze niosą śmierć i pohańbienie siebie. Chwała wieczna narodowi spod znaku Orła Białego i żywym i wiecznie żyjącym. Godło tego narodu i państwa jest przed świętym Obliczem Bożym, ono blaskiem płonąć będzie wśród narodów, blaskiem chwały. Maryja, Matka Moja, Dziewica Niepokalana, Przeczysta Święta, w Sercu Swoim umieściła na wieki to Godło i nigdy nie da jemu zginąć, ani być pognębionym, ani pohańbionym. A Trójca Przenajświętsza w tym narodzie i w tym godle ma swoje wielkie upodobanie. Widziałam, jak ciągle szli i szli do Nieba żołnierze, niektórzy byli bardzo utrudzeni. Na prawej ręce nieśli swoje czapki z orzełkami w koronie. Wyłaniali się wciąż, z ziemi, może z gęstej mgły, a pod nimi wypisane były daty 1939 — 1945 I wszyscy Święci przed tymi żołnierzami skłaniali głowy. Potem Pan Jezus powiedział wielkim głosem: Jesteście synami Moimi, co przyszli z wielkiego trudu i męczeństwa, godni jesteście otrzymać Moje święte Miłosierdzie, Światło Wieczne Chwały Bożej. Amen”
nikt2019.11.17 8:29
Pięknie napisane . Referat pod akademię 1--majową . A niebo nad Śląskiem zawsze było inne niż nad resztą Polski . Szarobure . Nigdy nie zapomnę błękitu nieba które zobaczyłam wtedy , kiedy po raz pierwszy pojechałam nad morze .
Jan Radziszewski2019.11.16 22:41
uświadom sobie żydzie niemiecki lub ruski że żydów nie dalej jak za 8 lat nie budiet dlaczego ? bo diabły ich cezara /J 19,15) wydrą im żywcem duszę w tzw trzech dniach ciemności TJ POTOPIE ognia i siarki /Ap 20,15 Łk 17,26-30)
Chłop z Mazur2019.11.16 21:51
Mój antysemityzm wyhodowali sami Żydzi. Zakłamany, chciwy naród...
Dumi2019.11.16 21:41
Szacun dla pana Mosberg!!!
Cenisz dobre dziennikarstwo?2019.11.16 21:35
Czym w ocenie Frondy różni się Żyd mówiący źle o Izraelu od Polaka mówiącego źle o Polsce?
Jan Radziszewski2019.11.16 22:39
uświadom sobie żydzie niemiecki lub ruski że żydów nie dalej jak za 8 lat nie budiet dlaczego ? bo diabły ich cezara /J 19,15) wydrą i żywcem duszę w tzw trzech dniach ciemności TJ POTOPIE ognia i siarki /Ap 20,15 Łk 17,26-30)
Cool2019.11.17 0:12
To kłamstwo! Będzie osiem dni ciemności!
Valentynka2019.11.16 20:31
Brawo niech ci Bóg da zdrowia i życia do 150 lat.
loki2019.11.17 1:44
Dla czego mu tak źle życzysz?
nikt2019.11.16 20:29
Mnie już przestało interesować to , co Żydzi mówią na temat Polaków na całym świecie . Mówią o sobie , gdyż prawie połowa Polaków to Żydzi lub mieszanka słowiańsko -- żydowska . Mnie nie obrażają . Ja jestem rdzenną Ślązaczką . W dowodzie pisze" jak byk ".............narodowość śląska . A Polacy jeżeli sobie pozwalają , to ich problem . A w końcu kto jest Polakiem a kto nim nie jest ? Pomieszanie z poplątaniem .
2019.11.16 20:50
Przestań bredzić i włącz sobie polskie napisy Ziemniorze https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=tyaEQEmt5ls&feature=emb_logo
KONSTYTUCIA to ja = Bolek OTUA to nie ja2019.11.17 0:11
Pietrek jezdeś tu ciem złapał, masz piontkem alem nie mogie złapać te Yubtwoju Mati. Masz i mniem promocjem. Wez Agnieszkiem bendom party.
anonim2019.11.16 21:39
Obok "Ślązaczki" to ty chłopino w życiu nawet nie stałeś.
nikt2019.11.17 8:09
A dlaczego napisałeś / aś " Ślązaczki " w cudzysłowie ? Te w cudzysłowie tą są podróbki ? Ja podróbką nie jestem . Jest żech dziołcha śląsko . W d...e szeroko , w plecach wąsko . Taki są te opolski . Jo tako ni ma . Jo je z innego rejonu . Forymno . Chopino . Taki Ślązaczki jak jo toś na oczy nie widzioł i widzioł niy bydziesz . 34 pokolynia . Taki mom korzynie . Ani atom tego niy ruszy .
622019.11.16 22:47
biedna jestes uwazac ze to ciebie nie dotyczy mylic olewac problem jak was kaci maltretowali zaraz po wojnie zmijowaci ,ile was wyrzneli , to polacy was wsparli ,ktory gardzic teraz Nie pisz o zydach bo g wiesz na ten temat
nikt2019.11.17 8:25
Co ty bredzisz ? Jacy kaci nas maltretowali po wojnie ? Kto nas wyrzynał ? A o Żydach , to wiem wystarczająco dużo by wiele na ten temat pisać . Poza tym doskonale rozpoznaję kto jest Żydem a kto nie . Polacy ( nie Polacy ?) , w każdym bądź razie polskojęzyczni -- zaś po wojnie nas tak wsparli swych nachodźtwem , że do tej pory nam się to odbija czkawką . A żydowskich dzieci , to babcia uratowała 12 porozdzielając po wsi gdy uciekły z Marszu Śmierci . Jedną zostawiła . Obok , w sąsiednim domu stacjonowali wtedy Niemcy . Dziadek był Powstańcem Śląskim . Ja aktywnym działaczem " Solidarności " . A więc mam wyjątkowe prawo wypowiadać się na tematy , które wielu bulwersują . A więc mi tutaj nie tiutaj , tylko się ucz tego jak było i jest .
622019.11.17 23:17
nawet tego nie wiesz ze byly obozy dla slasakow niemcow i akowcow zaraz po wojni, mialem ksiazke. Kazdy slasak ten starszy napewno pamieta jak bylo wtedy kommendat byl zyd sowiecki . Dla wielu ktorzy przeczytali ta ksiazke to jest szok .
Jan Radziszewski2019.11.16 22:50
No i co z tego duraku w NIEBIE nie ma NIEBA tzw. śląskiego jest natomiast NIEBO narodowości POLSKIEJ "Potem ujrzałam wyłaniających się z ziemi, czy też z ciemnej mgły gęstej, w jakimś parku czy lesie, z otwartych grobów z białymi krzyżami — żołnierzy, całe wojsko, masę wojska. Wszyscy trzymali czapki na prawej ręce, byli tam wśród nich i wodzowie z ostatniej wojny i królowie z wcześniejszych wojen, bardzo, bardzo wielu, których nie rozpoznałam. Zauważyłam marszałka Piłsudskiego, Rydza-Śmigłego, Sikorskiego. Wszyscy poruszali się wolno, lekko, jakby płynęli odrywając się od ziemi. Z tego miejsca też płynęła do Nieba modlitwa, którą widziałam w postaci złotych słów. Wśród żołnierzy widziałam też innych ludzi, którzy zachowywali się ina¬czej oraz księży, biskupów, którzy odprawiali Msze święte. Pan Jezus wstał z tronu i błogosławił tych, co składali modlitwę przed tronem, błogosławił też żołnierzy, których było coraz więcej i każdy z nich był otoczony blaskiem jasnego światła nie tak, jak zwyczajni ludzie, którzy też tam byli. Ci żołnierze unosili się do Nieba, szli coraz wyżej i wyżej. Pan Jezus powiedział: Chwała temu narodowi i błogosławieni są ci, którzy umierają w Imieniu Boga Świętego w Trójcy Jedynego. Wieczna chwała tym wszystkim, którzy za wolność Polski śmierć swoją i życie złożyli. Uniósł Pan Jezus prawą ‘ dłoń ku górze i błogosławił, mówiąc bardzo uroczyście: Błogosławieni ci wszyscy z obozów i ghett, błogosławieni są. Ujrzeli święte światło Boże, ucieszyli się i nasyceni są na wieki. Nie zostali pohańbieni, lecz osiągnęli zbawienie wieczne. Bo oni niewinnie przelewali krew swoją, bronili domostwa swego, wolności swojej, dzieci, starców, chorych, kalekich. Naród ten nie napada na ludy i inne narody, tak, jak to czynią przez wieki jastrzębie, lubujący się w śmierci, spod znaku czarnego orła. Ci zawsze niosą śmierć i pohańbienie siebie. Chwała wieczna narodowi spod znaku Orła Białego i żywym i wiecznie żyjącym. Godło tego narodu i państwa jest przed świętym Obliczem Bożym, ono blaskiem płonąć będzie wśród narodów, blaskiem chwały. Maryja, Matka Moja, Dziewica Niepokalana, Przeczysta Święta, w Sercu Swoim umieściła na wieki to Godło i nigdy nie da jemu zginąć, ani być pognębionym, ani pohańbionym. A Trójca Przenajświętsza w tym narodzie i w tym godle ma swoje wielkie upodobanie. Widziałam, jak ciągle szli i szli do Nieba żołnierze, niektórzy byli bardzo utrudzeni. Na prawej ręce nieśli swoje czapki z orzełkami w koronie. Wyłaniali się wciąż, z ziemi, może z gęstej mgły, a pod nimi wypisane były daty 1939 — 1945 I wszyscy Święci przed tymi żołnierzami skłaniali głowy. Potem Pan Jezus powiedział wielkim głosem: Jesteście synami Moimi, co przyszli z wielkiego trudu i męczeństwa, godni jesteście otrzymać Moje święte Miłosierdzie, Światło Wieczne Chwały Bożej. Amen”
ada2019.11.17 8:48
Idiotko, nie ma takiej narodowości. Śląsk to polski region i możesz sobie bredzić, łachudro.
nikt2019.11.17 8:56
I jeszcze coś sobie przypomniałam . Dziadka, Powstańca Śląskiego o mało co nie rozstrzelali Rosjanie . Przez naszą wieś przetaczał się front i u nas i u sąsiada ( miał szynk i wcześniej stacjonowali w nim Niemcy ) znaleźli zdjęcia synów w mundurach Wehrmachtu . Kazali im za stodołą kopać sobie groby . Rosyjska kobieta kapitan nadjechała na koniu , wysłuchała próśb dzieci i ich nie rozstrzelano . Ale zabrali całą żywność . Tę zamurowaną w ścianach piwnic też . Gwałcili kobiety , zatłukli kolbami Niemca znalezionego u innych sąsiadów . Jego skowyt rozlegał się na całą wieś . Taka jest wojna . A ja kocham swoich braci krwi......Rosjan , gdyż śpiewa w nich ta sama słowiańska dusza co we mnie . Takie jest życie .
nikt2019.11.17 9:21
Aaa jeszcze coś . Gdy mama na początku lat 80--tych uciekła z promu płynącego do Szwecji i została w Rajchu to odesłano ją z powrotem , gdyż jej ojciec był Powstańcem Śląskim . Była wojna , Niemcy zniszczone a taką mieli po wojnie wiedzę na temat wszystkich . A gdy wujek mojego męża , który tak jak mój teść służył w Wehrmachcie wybrał się z córką samolotem by zwiedzić Warszawę to ich porwano i wylądowali na lotnisku w Tempelhofie . Wszyscy pasażerowie samolotu tam zostali a oni wrócili do Polski i w końcu zwiedzili tę Warszawę .
anonim2019.11.17 10:11
Ślązacy to jeszcze większa mieszanka genetyczna. P.s. " ...jest napisane jak byk"!!!
sl_ko2019.11.16 20:25
Katz, po Żydowsku, znaczy to samo co „cazzo” po Włosku ?
Lewacka szmata®2019.11.16 20:24
"Ocalony z Holocaustu"? A czym się zajmował podczas okupacji?
V732019.11.17 17:20
Spadaj na wschód ruski trollu