Mocny apel prezydentów Polski, Estonii, Łotwy i Litwy do Łukaszenki - zdjęcie
13.08.20, 17:42fot. pxhere.com

Mocny apel prezydentów Polski, Estonii, Łotwy i Litwy do Łukaszenki

9

Poniżej pełna treść apelu prezydentów Polski, Estonii, Łotwy i Litwy do prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki. 

My, Prezydenci Polski, Estonii, Łotwy i Litwy, jako bliscy sąsiedzi Białorusi w regionie, członkowie NATO i Unii Europejskiej pragniemy, aby Białoruś była krajem stabilnym, demokratycznym, niezależnym i zamożnym.

Dlatego wzywamy przedstawicieli władz Republiki Białorusi do:

1. deeskalacji napięć i zaprzestania używania siły przeciwko obywatelom w trybie natychmiastowym. Wzywamy do zaniechania przemocy i poszanowania fundamentalnych wolności oraz praw człowieka i obywatela, łącznie z wolnością wypowiedzi, wolnością mediów, wolnością zgromadzeń oraz bezpieczeństwem dziennikarzy;

2. natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych uczestników protestów politycznych oraz zaprzestania dalszych prześladowań; 

3. natychmiastowego zainicjowania dialogu z Narodem Białoruskim, wsłuchania się w głos obywateli oraz zagwarantowania im wolności wypowiedzi. Opierając się na doświadczeniu naszych społeczeństw oraz własnym, nawołujemy do organizacji narodowego okrągłego stołu pojednania, z udziałem przedstawicieli rządu i społeczeństwa obywatelskiego. Stanowiłoby to odpowiedni krok na drodze do rozpoczęcia autentycznego dialogu narodowego. Jesteśmy przekonani, że dialog jest zawsze najlepszą drogą do rozwoju społecznego, dyskusji na temat reform i przyszłości Białorusi.

Jeżeli władze białoruskie spełnią te wymagania, drzwi do współpracy ze społecznością międzynarodową powinny pozostać otwarte. Izolacja nie jest drogą do dobrobytu i rozwoju żadnego narodu.

Jesteśmy gotowi zaoferować nasze zaangażowanie mediacyjne w celu osiągnięcia pokojowego rozwiązania na Białorusi oraz wzmocnienia niezależności i suwerenności Białorusi.

 

Prezydent Polski Andrzej Duda

Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid

Prezydent Łotwy Egils Levits

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda

 

mp/prezydent.pl

Komentarze (9):

Vi2020.08.14 9:08
Łukaszenka skończy jak Ceausescu, chyba że wcześniej odpuści. Upieranie się przy swoim nie wyjdzie mu na zdrowie.
OZ2020.08.14 6:17
Do "obrońców" Białorusi : CZY KIEDYKOLWIEK BIAŁORUŚ INGEROWAŁA W SPRAWY POLSKI I PCHAŁA POLSKĘ W BANDYCKIE ŁAPY EURO-KOŁCHOZU? Szkoda, że Polska nie ma takiego PREZYDENTA JAK ŁUKASZENKA !!!
mordechaj2020.08.13 18:31
A jakie jest zdanie D. Trumpa w sprawie Białorusi ? Bo nie zauważyłem. Czyżby Łukaszenka wyłączył mu Twittera ?
A wy towarzysz mówiecie2020.08.13 18:33
po angielskiemu, hmm..?
trzaska2020.08.14 8:46
Nie, bo oni, jakby to baca powiedział: ani nie pisaty ani nie cytaty, albo :taki mądry jaze głupi.
mordechaj - dumny zomowiec2020.08.13 18:26
Łapy precz od kołchozu Białoruś! - - - - MY nie chcemy FBI - CIA - MOSSAD! My mamy własny KGB! - - - - Nasi czekiści są doświadczeni i szkoleni przez naszego ukochanego CZEKISTĘ tow. pułkownika PUTINA! Tylko my mamy prawo i przyjemność strzelać w potylice naszym białoruskim kołchoźnikom. - - - PRECZ z HAMERYKAŃSKO-ŻYDOWSKIM imperializmem!
mordechaj2020.08.13 18:08
Ależ siła rażenia !!! Litwa, Łotwa i i Estonia ma ludności niewiele więcej od…województwa mazowieckiego :) Drżyjcie narody ! :)))
AntySzwab2020.08.13 18:02
Obawiam się, że Łukaszenko chce uciec albo popełnić samobójstwo. Mógłby mieć klasę jak Husni Mubarak w Egipcie.
Anonim2020.08.13 18:19
* Łukaszenka