Międzynarodowy zespół biegłych sporządzi raport ws. katastrofy smoleńskiej  - zdjęcie
10.04.20, 13:06Fot. via: Wikipedia

Międzynarodowy zespół biegłych sporządzi raport ws. katastrofy smoleńskiej

12

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej, prok. Ewa Bialik, poinformowała, że obecnie śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej znalazło się w kluczowej fazie, jaką jest początek prac międzynarodowego zespołu biegłych, który przygotuje kompleksowy raport.

Jak zaznaczyła prokurator, końca dobiega poszukiwanie specjalistycznych opinii z zagranicznych instytutów naukowych, którym zlecono badania próbek z miejsca katastrofy.

-„Śledztwo w sprawie okoliczności tragedii smoleńskiej, prowadzone przez prokuratorów z Zespołu Śledczego nr 1 PK, znalazło się w kluczowej fazie, jaką jest początek prac międzynarodowego zespołu biegłych mającego przygotować kompleksowy raport. Dobiega jednocześnie końca pozyskiwanie specjalistycznych opinii z renomowanych zagranicznych instytutów naukowych, którym zlecono badania próbek pobranych z miejsca katastrofy” – poinformowała prok. Bialik.

W skład tego międzynarodowego zespołu biegłych „powołano światowej sławy ekspertów od badania wypadków lotniczych”.

Eksperci ci brali udział w badaniu katastrof i wypadków lotniczych na całym świecie. Specjalizują się m.in. w mechanice i inżynierii lotniczej, aerodynamice, projektowaniu i pilotowaniu samolotów. Pracowali na zlecenie największych światowych instytutów badawczych, jak choćby dla Pentagonu i FBI.

Eksperci będą oceniać opinie przygotowane przez: Włoskie Laboratorium Kryminalistyczne Korpusu Karabinierów, Instytut Nauk Sądowych Irlandii Północnej, Laboratorium Badań Materiałów Wybuchowych dla Celów Sądowych w Laboratorium Naukowo-Technicznym Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii. Badali oni m.in. ślady zabezpieczone podczas sekcji ofiar i materiały pochodzące z wraku samolotu.

W wyniku sekcji ciał ofiar, jak informuje prok. Bialik, pozyskano już prawie sto opinii ekspertów międzynarodowego zespołu biegłych z zakresu medycyny sądowej.

W maju 2018 roku zakończono ekshumację 83 ofiar katastrofy. Prof. Bielik przypomniała, że podczas ekshumacji stwierdzono zamianę ośmiu ciał, w 29 grobach pochowano szczątki kilku osób, a w jednym z grobów złożono fragmenty ciał należące aż do dziesięciu osób.

-„Odkryto również drastyczne przypadki bezczeszczenia ciał ofiar. Znaleziono zaszyte w nich przedmioty: szklane butelki, niedopałek papierosa, fragment plastikowego kubka, gumowe rękawiczki, nóż sekcyjny oraz wiele drobnych elementów metalowych i plastikowych” – mówi rzeczniczka prasowa PK.

Śledczy stwierdzili również błędy w dostarczonej przez Rosjan dokumentacji sądowo-medycznej. Prokuratura informuje, że w dokumentacji tej np. opisywano narządy, których zmarli nie mieli, ponieważ zostały im wcześniej wycięte w trakcie operacji chirurgicznej.

W ramach śledztwa dokonano też kilkukrotnie oględzin wraku samolotu przechowywanego w rejonie lotniska w Smoleńsku. Obecnie trwa również opracowywanie trójwymiarowego obrazu szczątków wraku oraz miejsca katastrofy, aby odtworzyć przebieg zdarzeń z dnia katastrofy.

Prokuratura Krajowa podkreśla, że „strona rosyjska nie zrealizowała kluczowych czynności procesowych, które są istotne dla wyjaśnienia przyczyn katastrofy”.

- „W wyniku ponownej analizy materiału dowodowego prokuratorzy ustalili, że radiolokacyjny system lądowania, z którego korzystała obsługa wieży kontrolnej w Smoleńsku, był niesprawny. (...) W efekcie większość informacji o położeniu samolotu, które kontrolerzy przekazywali pilotom, było nieprawdziwych. Mimo że kontrolerzy nie znali faktycznego położenia samolotu, wydawali pilotom komendy zezwalające na zniżanie i warunkowe podejście do lądowania” - zaznaczyła prok. Bialik.

W  2017 roku prokuratura wydała postanowienie o zmianie zarzutów stawianych rosyjskim kontrolerom. Początkowo zarzucano im nieumyślne spowodowanie katastrofy i sprowadzenia jej niebezpieczeństwa, obecnie zarzuca się im działanie umyślne.

-„Prokuratorzy przyjęli, że podejrzani – zezwalając na zniżanie się samolotu i warunkowe próbne podejście do lądowania – przewidywali, iż może dojść do katastrofy i się na nią godzili” – poinformowała PK.

Postępowanie ws. katastrofy Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła w dniu samego wypadku. Po reformie prokuratury rządu Prawa i Sprawiedliwości śledztwem zajęła się Prokuratura Krajowa. Od marca 2016 roku sprawą zajmuje się Zespół Śledczy nr I Prokuratury Krajowej. Zespołem tym kieruje prokurator Marek Pasionek, którego wcześniej, w 2011 roku, odsunięto od śledztwa.   

kak/ PAP, niezależna.pl

Komentarze (12):

AAAtomek2020.04.14 17:46
Jak można się zapisać do komisji Macierewicza? Jestem ekspertem. Chciałbym zarabiać w tej komisji 25000 złotych miesięcznie przez następnych 10 LAT, bo nie sądzicie, że jakiś raport się ukaże w najbliższym czasie?
Mirek2020.04.11 16:18
Ten końcowy raport z katastrofy smoleńskiej ukazuje się już co najmniej 2 lata .....ale ukazać się nie może . Już ma się ukazać .....ale za chwilę okazuje się że ukaże się ale znowu za jakiś czas . I tak wkoło Macieju . Okazuje się że Pan Bóg ze stworzeniem świata nie miał takich kłopotów jak Podkomisja Smoleńska z raportem końcowym .
Senny2020.04.10 23:22
Pier...enie kotka za pomocą młotka.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.04.10 19:34
Ile jeszcze je.bane prawactwo będzie grało Sroleńskiem?
Senny2020.04.10 23:28
Grają, grają i to do hooja nie podobne, ale ty lewaku od tego się odstosunkuj.
t2020.04.10 16:19
Ufff!
Nowogrodzka2020.04.10 14:49
To jak w końcu: do katastrofy doprowadziło nieudaczne i nieodpowiedzialne działanie obsługi wieży kontrolnej w Smoleńsku czy eksplozja dwóch ładunków wybuchowych ukrytych w samolocie? Bo musimy przygotować przekaz dnia.
Ląduj dziadu, ląduj pan!2020.04.10 14:46
Oho! Kluczowa faza! A Antoni już kończy swoje badania, kiedy zapowiadane ogłoszenie wyników? Już zapewne najostatniejsze? Bo że zbliżamy się do prawdy to wiadomo! Ile będzie nas to kosztować tym razem ta kluczowa faza?
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.10 14:17
"początek prac międzynarodowego zespołu biegłych, który przygotuje kompleksowy raport." No pewnie:))) A Macierewicz ma gotowy raport. A w raporcie będzie, że właśnie wchodzimy w kluczową fazę dochodzenia... A za 5 lat, będziemy w końcową fazę... itd itd itd
Brutus2020.04.10 14:06
Tusk z Putinem to geniusze ,robią w konia jak chcą resztę, komisja pana M, bezradna, nigdy nikt na całym świecie nie zabił prezydenta demokratycznego państwa i pozostał bezkarny,, śledztwo utknęło, dowodów brak, oskarżanych nie ma, a nawet formalnie podejrzanych. NATO ,UE, USA - nikt nie posnął słowa... taki to logiczny wniosek
Dam2020.04.10 13:56
Sporządzi? Przecież fronda pisała już o tym ze 2 lata temu. Jeszcze nie zaczęli? Na co idą miliony złotych na komisję Macierewicza?
Zarabiaj nawet 500zl dziennie2020.04.10 13:29
Siedzisz w domu??? Zacznij zarabiać! Nawet 1500zł w dzień  przez internet na stronie    --  https://inwestcrypto.com.pl -- Wystarczy Ci do tego komputer czy tablet. Nie musisz posiadać żadnej wiedzy! Doradcy zrobią wszystko za Ciebie! Koszt to jedyne 1000zł zwrot nawet do kilku H!