Dziś w Warszawie spotykają się ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego. W rozmowach poświęconych przyszłości wschodniej polityki Unii Europejskiej, wezmą także udział szefowie MSZ z innych państw: Chorwacji, Estonii, Rumunii i Szwecji oraz unijny komisarz do spraw europejskiej polityki sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn.

Spotkanie w Warszawie ma na celu przygotowanie listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Brukseli. Uczestnicy warszawskiego spotkania będą rozmawiać -między innymi- o tym, jak ma wyglądać dalsze funkcjonowanie Partnerstwa Wschodniego. Spośród sześciu krajów trzy: Ukraina, Gruzja i Mołdawia mają już podpisane umowy stowarzyszeniowe z Unią Europejską. Azerbejdżan, Armenia i Białoruś pozostają poza tym procesem.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski podkreśla, że dla położonej na Wschodzie Unii Europejskiej i NATO Polski, współpraca ze wszystkimi państwami Partnerstwa Wschodniego ma duże znaczenie. Przybliża ono te kraje do Wspólnoty i stabilizuje sytuację w naszym regionie. „Partnerstwo Wschodnie to jest w zasadzie w tej chwili jedyny ważny instrument polityki wschodniej Unii Europejskiej” - dodał szef MSZ.

Państwa Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego są zainteresowane współpracą w rozbudowie infrastruktury transportowej oraz w energetyce. W czasie rozmów w Warszawie zostaną także poruszone kwestie bezpieczeństwa w naszym regionie.

jsl/Polskie Radio